Последен гледан филм со рецензија

raindeer

Нов член
25 март 2014
9
0
1
29
Gravity
I ne znam shto da kazam za filmot. Glumicata e prekrasna, plus prekrasno ja odigrala svojata rolja. E samo nemi se svigashe oti e mnogu vo temnica filmot.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
El Bosque animado (1987), Espana.

El_Bosque_Animado.jpg


Ел Боске анимадо (не е Дел Боске) или Маѓепсаната шума, чуден филм кој предизвикува чудни реакции во мозокот, не знам зошто и како.
Сосема опуштен, непретенциозен и релативно нискобуџетен филм снимен пред четврт век кој беше гледан сосема случајно пред неколку дена, а како што велат случајноста понекогаш крие најубави изненадувања.
Се работи за дешавања во една шума во Галиција каде селаните патат од немаштија, неукост и суеверие.
Тоа најдобро го користи еден емотивен друмски разбојник со големо срце, голем љубител на никотин, неговиот другар - леш (не е зомби) кого небеската бирократија го спречила да премине на оној свет и така лута по овој заедно со неостварените желби, едно девојче чија трагична судбина за малку ќе ми измамеше солза, еден скроз заљубен човек кој поради тоа што куца - нема некоја шанса со жената која ја обожава, градски ликови дојдени на одмор во селото со прикаски за градот (Ла Коруња) и многу едноставна, да не кажам `наивна` динамика за која немам зборови. Одамна не сум се почувствувал толку добро поради таква банална причина како - филм. :)
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Pure luck
Врвна комедија односно секоја втора сцена е смешна :) Кога ќерката на генералниот директор ќе замине во Мексико на одмор при што ќе се загуби единствена надеж за да се пронајде е да пратат чевек кој е проколнат т.е баксуз. Незнам на дечково ќе му се случи се и сешто по пат :pos: мора да се погледне 10/10.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Who's Harry Crumb?
Уште една класична комедија ! Хари е приватен детектив кој ништо незнае да заврши кој треба. Токму затоа неговиот директор ќе му даде задача да бара личност која е киднапирана токму од него . Плановите не одат баш како што се очекува... 8/10
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
What's the Worst That Could Happen?
Кевин е крадец кој на аукција ќе запознае една девојка во која ќе се вљуби. Таа ќе му подари прстен кој наводно носи среќа. Заплетот се случува кога сигурната кражба на тајкунгот Макс ќе тргне наопаку и Кевин ќе биде фатен при што Макс ќе го ограби него.. Што знам интересен филм 8/10
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
The Perks of Being a Wallflower
Не гледам многу вакви филмови ама овој вреди да се погледне.
Чарли е човек кој е повлечен во свој свет. По тешката трамуа од детството тој конечно добива шанса да се школува со нормални луѓе ,а неговата цел е да создаде барем еден пријател на првиот школски ден. Ми се допадна доказ како од 0 може да се стаса до посакуваната цел. 8/10


Screwed (2000)

Откачен филм со солиден хумор. Батлерот е револтиран од односот на газдарицата кон него , па со негов пријател ќе дојдат до идеја да го киднапират нејзиното куче и да барат откуп од милион долари. Заплетот почнува кога кучето ќе им побегне , а газдарицата ќе помисли дека всушност е киднапиран батлерот.... Што се понатаму ќе им се случи погледнете 7/10.
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Outrider

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
88 Minutes
Напнат трилер ама далеку од тоа дека е нешто посебно и невидено. Психологот и форензичар Џек ќе добие повик дека му остануват 88 минути за живот. Од тој момент тој тргнува да го најде убиецот пред да истече времето. Главниот осмничен е психопат кој е осуден на смртна казна само заради неговото сведочење. 7/10 Онака за тепање време.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Corky Romano
Добра комедија. Едно семејство кое е под полициска истрага заради затајување на данок , коцка и перење на пари единствениот спас од затвор го гледат во Корки кои се занимава со ветеринарство. Кога тој ќе биде впуштен во акција да ги украде од ФБИ доказите претив семејството Романо започнува вистинската забава. Имдб има оцена од 6.5/10 , јас сметам дека е потценет една 8/10 дефинитивно е смешен филм.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
8 Heads in a Duffel Bag
Некоја сложена тематика нема филмов така што да се пишува некоја подолга рецензија нема да ви биде интересно. Томи треба да однесе во Сан Франциско 8 глави кај шефот на мафијта. Во авионот ќе се запознае со Чарли и на слетување ќе си ги сменат торбите. И цел филм се врти околу тоа 6/10 за тепање време солиден.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Dirty Rotten Scoundrels
Сигурно сум го гледал филмов незнам некаде на последни 15 мин си реков леле го знам :) Двајца измамници случајно ќе се запознат во воз и по некој сплет на околности двајцата ќе се најдат на исто место каде што ќе оперираат. Затоа што за двајцата нема место на островот ќе се обложат за измама на една девојка и кој ќе и ги земе парите е победник... Одличен филм 10/10
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider