Последен гледан филм со рецензија

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Black Sheep (1996)
Класика опуштена комедија црна овца ја има во секое семејство нели ? :) Кога Ал ќе се кандидира за гувернер неговиот брат Мајк е единствениот кој може да ги расипе плановите. Се што може да се каже дека неволјата го привлекува Мајкал или е личност во погрешно време на погрешно место. Посебно Дејвид Спејси му дава дополнителен шмек на филмов . 8/10
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Vegas Vacation
Филмче со опуштен хумор и поука за штетноста од коцкањето. Семејство оди на одмор во Вегас , а работите не одат баш како што замислиле. 7/10

Тhe secret of my success
Некако мотивациски ми беше филмов штета што и јас немам вујко кој би ме ваработил макар и како курир во неговата фирма. Во Нујорк само тој може да му помогне да успее , а работите ќе се искомплицират кога ќе има секс со вујна му , па уште ја брака и љубовницата на вујко му , а има и ново име и втора работа... 7/10.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Revenge of the Nerds
Филмов има 4 дела јас издржав 2 другите два ги премотав само. Накратко бубалици на колеџ и нивното задевање од страна на посилните. Одмаздата се состои од многу мало ниво на користење на нивен мозок искрено очекував подобар филм ама тоа е. за тепање време првите два се добри.
The Heat
Филмов е што знам онака реална е оценката на Имдб 6. Приказна ФБИ агент е пратен на задача во Бостон за фаќање на криминалец. Во работата ќе се вмеша локалниот цајкан кој не ни личи на тоа повеќе е ко криминалец, а целата операција е следена од ДЕА. Кавги , пукотници и пијанчење. Ако сакате филмови со Сандра Булок гледајте.
Porky's
Мислам дека филмов е урнек за Американска пита бар мене така ми делуваше. Група момци желни за да ја изгубат невиноста одат во место каде е дозволена проституцијата , но место секс добиват ќотек. Тие се решават за реванш со газдата попатно има доста лудории во школото. 6/10
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
European Vacation
Семејството Гризволд во еден квиз ќе освои патување низ европа. Пат во Британија и заглавување во кружен тек. Во Германија Октобер фест и погрешна куќа за престој. Опуштена комедија ја би додал уште некој подобри заплети ама тоа е. 7/10
Porky's II: The Next Day
Авантурите на другарите продолжуваат , а сега е на ред да се спаси представата. Тие ќе сторат се за да се игра Шекспир и ќе се борат со сите средства против другите. 7/10
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Stranger Than Fiction
http://www.imdb.com/title/tt0420223/

Животот на Харолд е како роман. Ама буквално.
Тој живее онака како што ќе напише Кејт - писателка која ќе мора да реши дали ќе го поштеди неговиот живот, или со неговата смрт, ќе го издаде најбитниот роман во нејзината кариера-нејзиното ремек дело.

Кога ја читав содржината очекував повеќе, ама филмот ми беше... Онака.
Многу му е скоро 8 на имдб, можеби една 7ка, само поради необичната и несекојдневна тематика.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring
http://www.imdb.com/title/tt0120737/


Долго време ми стојат во пц сите 3 дела и до сега ги немав гледано, си мислев досадни ќе ми се ама сум се излажал:zelen вчера ги изгледав по ред сите ама ме мрзи за сите да пишувам затоа само за првиот, другите кога нема да ме мрзи :zelen

Приказната во првиот дел на повеќето сигурно им е позната. На малиот хобит Фродо му е даден прстенот на Саурон и он треба да го однесе на Mount Doom за да го уништи. Но нема да оди сам, со него тргнуваат Гандалф, Леголас, Арагон, Боромир и неговите другари Мери, Сам и Пипин. Низ планини, снег, темни шуми и соочувајќи се со секакви опасности, мора да продолжат за да го уништат прстенот и да го запрат Саурон.

Малце за ликовите сега. Фродо е херој кој не е подготвен за задачата која му е дадена, но ако успее ќе го врати мирот во Middle Earth (глупо ми беше да го преведувам :zelen). Неговиот другар Сем се обидува на секој начин да го заштити од сите опасности со кои се сретнуваат. Тука е и Гандалф кој е супер лик и игра улога како ментор на Фродо. Арагон, мистериозен лик кој брзо ја добива довербата на Фродо и станува важен лик во приказната.

Што се однесува на приказната, направена е супер и се добива јасна слика за сите лоши и добри ликови. Музиката ми се допаѓа најмногу, многу добро се вклопува со секоја сцена од филмот, и пред да го гледам филмов ми се допаѓаше ама сега уште повеќе. :)

Не зажалив што потрошив 4 саати за филмов, го препорачувам на тие што го немаат гледано ама изгледа само јас го немам гледано :zelen.

Оцена му давам 10. :)
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Tommy Boy
Не неправат вакви комедии повеќе дефинитивно. Томи џуниор е син каков што татко му не очекува колеџот ќе го заврши по 7 години и малку делува ретардирано. Сплетките започнуваат кога неговиот татко решава повторно да се жени , а тој добива и брат :) . Сепак таткото умира на денот на свадбата , а компанијата треба да ја спаси Томи. Погледнете ги сите негови неволји. 8/10

Stranger Than Fiction
http://www.imdb.com/title/tt0420223/

Животот на Харолд е како роман. Ама буквално.
Тој живее онака како што ќе напише Кејт - писателка која ќе мора да реши дали ќе го поштеди неговиот живот, или со неговата смрт, ќе го издаде најбитниот роман во нејзината кариера-нејзиното ремек дело.

Кога ја читав содржината очекував повеќе, ама филмот ми беше... Онака.
Многу му е скоро 8 на имдб, можеби една 7ка, само поради необичната и несекојдневна тематика.
овој филм Ruby Sparks е со иста тематика во обратна насока сеа маж создава жена.
http://www.imdb.com/title/tt1839492/?ref_=nv_sr_1
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Captain Ron
Филмот е што знам онака за тепање време има некој смешни моменти. Авантурите започнуваат кога Мартин добива телеграма дека неговиот вујко во наследство му остава брод чија проценета вредност е 250000 долари. Тој решава да го земат бродот и да го донесат во Флорида за да го продадат. Најпрво жена му ќе се противи , но кога нивната ќерка ќе рече дека се верила тие тргнуваат на пат. Од сите морнари тие ќе го наимат Рон кој по се изгледа не знае многу за бродови... 6/10

My Fellow Americans
Филм со политичка содржина и онаа заднинска игра посебно местењето на атентати за да се добие претседателското место. Токму тоа ќе ги спои политичките лути ривали кои мора да се борат заедно ако сакаат да останат живи. Онака опуштена комедија коаја збори и за местење на избори со поткупување на гласови 7/10
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
мислам дека насловот ја укажува поентата на филмот. Бејбиситерката ќе умре а децата ќе треба да се грижат сами за себе додека нивната мајка е на пат. Проблемот е што тие ќе ја остават бејбиситерката пред погребалното без да знаат дека кај неа се парите... Што знам 7/10

Chaos Theory
Сте се запрашале ли што ќе се случи ако задоцнев еден час колку ќе ми се смени животот? Токму тоа се случува во филмот само еден испуштен траект главниот лик ќе го вооведе до флерт и можен распад на бракот. 6/10

Foolproof
Крими филм не ми беше нешто посебно ама за тепање време е добар. Приказната стандардна невозможна кражба по нарачка на шефот на мафијата. Како ќе се одвиват работите погледнете не ме воодушеви сепак. 6/10
 
Последна промена од модератор:

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
The In-Laws
Филмов е закон онака крими комедија . На кратко Марк сака да се жени и време е неговиот татко Стив да ги запознае родиотелите на невестата. Но Стив го следи ФБИ и има некоја работа со мафијата, а во целата таа авантура ќе го воовлече и Џери таткото на невестата човек со многу фобии.... 8/10