1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Посвојување

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Sesil, 14 март 2012.

 1. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Би сакал да ги видам биолошките родители и со нив да поразговарам...а нормално не би им простил што ме дале на посвојување и за мене единствени родители би биле оние што ме одгледале..
   
  На Teona му/ѝ се допаѓа ова.
 2. iva89

  iva89 Полноправен Член

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  76
  Допаѓања:
  75
  Ова е многу чуствителна тема..од една страна не ја знаеме причината зошто не оставиле биолошките родители, но од друга страна мислам дека не постои никаква причина па каква и да е да се откажеш од сопственото дете.Во секој случај родителите кои што те посвоиле се вистинските родители и никогаш не би се откажала од нив, баш напротив би ги сакала и почитувала како да ми се биолошкибидејќи тие ме исчувале, ме израснале и воспитале најдобро што знаат.
   
 3. Gabriela

  Gabriela Активен Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  139
  Јас сум посвоена и еднашка побарав да ја видам биолошката мајка и ја видов и толку а не ја гледам таа жена што ме чуваа и се изразуваам со таа оти нејќам имто да и го кажам иначе си ја викам мамо;)
   
  На bonboonka, Scars и Teona им се допаѓа ова.
 4. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  И јас сум посвоена, можеби подобро беше што ми кажаа кога бев мала, бидејќи ако ми кажаа како поголема, незнам што би направила, тогаш бев мала, не разбирав и си ги сакав најмногу родителите и сега ги сакам најмногу, ми пружат таква грижа што никој друг не би ми пружил, премногу ме сакаат... :gus сакам да ја запознаам биолошката мајка, од причина што сакам да ја прашам зошто, да видам дали личам на неа и ред други работи, но никогаш не би отишла кај неа и да и кажам мамо, јас си имам мајка и татко, други не ми се потребни...
   
  На Y1K991, Prashina, iva89 и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. Abe CreP

  Abe CreP Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  84
  Никогаш не вели никогаш, од кај знаеш , може им се слу4ило нешто, или имале добра при4ина ;)
   
 6. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  можда, не викам не.. ама секако нема да ме интересира, зашо да ги тражам, да ги дознаам причините кога тоа нема да смене ништо. шо фајда ако знам зашо ме оставиле кога секако ме напуштиле? нема да ми е полесно ни на мене ни па на нив ко ќе ме видат..
   
 7. Abe CreP

  Abe CreP Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  84
  Битно имаш родители кои те сакаат, па сеа друго ни је битно нели ;)
   
 8. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Точно ! :sreken
   
  На Abe CreP му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Сум имал случка дојде девојката во плачење да ми каже дека е посвоена,беше од пребогата фамилија,преубава со сите суперлативи ама не и беше сеедно и сакаше подршка.
  Ми раскажуваше како седнала мајка и (не биолошката туку таа што ја чува) да и каже дека не и се родители и дека тие што ја израснале тие и се вистинските за неа.
  Ме погоди тоа од неа,ама после некој ден девојката од страв да не излајам на некој почна да се повлекува иако ми значеше премногу.
  После тоа еднаш ми кажа дека не и е гајле дека и е битно дека овие имаат пари (иако мислам дека тоа и беше маска за пред мене) и тоа беше.
  Тешко е по секако ама поубаво да живее со некого отколку по домови:(
   
  На Prashina и Caci им се допаѓа ова.
 10. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Сигурно не би ви било сеедно, кога би дознале дека сте посвоени. Во оваа ситуација, повеќето би се чувствувале лути, повредени и очајни. Која би била вашата прва реакција?

  Можеби ќе сфатите дека сте среќни со вашиот живот и задоволни од луѓето кои ве израснале, и не би се појавила желба да дознаете повеќе за вашето потекло и биолошки родители.
  Што би направиле доколку ви пријдат тие на вас? Што би ги прашале?

  Дали вашите чувства би се промениле кон родителите кои ве посвоиле и израснале? Дали би ги сакале помалку? Каков би бил односот помеѓу вас откако ќе го прифатите фактот дека сте посвоено дете?

  Кога јас би била во оваа ситуација, мислам дека односот помеѓу мене и луѓето кои ме израснале би се сменил, но не и љубовта. Би ги сакала и почитувала поради тоа што ме избрале токму мене да бидам дел од нивното семејство, и за се што сториле и жртвувале за мене како родители.
  Би имала премногу прашања и за нив, и за биолошките родители. Пред се, би сакала да знам зошто ја донеле таа одлука да ме дадат на посвојување.
   
  На Gemini и Lady* им се допаѓа ова.

Сподели: