1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
Abe CreP
Последна активност:
16 март 2014 во 21:54
Зачленет на:
14 февруари 2012
Мислења:
110
Допаѓања:
84
Поени од трофеи:
328
Пол:
Машки
Роденден:
1 февруари 1996 (Возраст: 23)

Сподели:

Abe CreP

Истакнат Член, Машки, 23

The weather is hot... but not as hot as me ;) owneeeeeeeed :D 19 јули 2013

Abe CreP последен пат беше виден/а како:
16 март 2014
  1. Abe CreP
   Abe CreP
   The weather is hot... but not as hot as me ;) owneeeeeeeed :D
  2. existence
   existence
   .java можеш да ги отвориш со обичен текст едитор (notepad или notepad++), еве само што пробав за да бидам сигурен.
   1. На Abe CreP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hkakashi
   Hkakashi
   Среќан нека е роѓендн, све најубаво!
   1. На Abe CreP му/ѝ се допаѓа ова.
   2. parvati
    parvati
    и од мене брат : ) Поздраф Нездраф!
    1 февруари 2013
   3. Abe CreP
    Abe CreP
    Фала ;)
    5 февруари 2013
  4. Abe CreP
   Abe CreP
   Limits begin where the vision ends.
  5. Abe CreP
   Abe CreP
   Кулирам ;)
   1. На Јована и Dee Dee им се допаѓа ова.
  6. Hip.Hop_MKD
   Hip.Hop_MKD
   Абе цвеп.. :)
   1. На Dee Dee и Abe CreP им се допаѓа ова.
   2. Прикажи претходни коментари...
   3. Abe CreP
    Abe CreP
    Те знам ли?
    6 март 2012
   4. Hip.Hop_MKD
    Hip.Hop_MKD
    Те бре нема да те силувам. :)) Да те поздравам, интересен ти е никот ме потсети на Џани од Еднооки. :D
    6 март 2012
   5. Abe CreP
    Abe CreP
    Хах, епа сеа, снајди се па зивеј, тој ник го користам неколку години :D
    6 март 2012
  7. Abe CreP
   Abe CreP
   Jas su CreP , CreP, ja sum Gezve, ja sum site sto nemaat veze ...
   1. На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 • Вчитување...
 • Вчитување...
 • За мене

  Пол:
  Машки
  Роденден:
  1 февруари 1996 (Возраст: 23)
  Климент Охридски, роден 840 година е најистакнатиот ученик на Кирил и Методиј, кој доследен на своите учители, го продолжил со успех нивното дело.

  Учествувал во преведувањето на светите богослужбени книги од грчки на црквенословенски јазик. Заедно со светите браќа отпатувал во Панонија и Моравија, каде живо учестувал во мислијата за словенска богослужба и словенско Православие. Бил еден од истакнатите учители на младенците од Моравија и Панонија, кои се подготувале за свештеници и ѓакони.По смртта на Методиј, заедно со Горазд застанува на чело на протераните ученици, кои подоцна биле протерани во Бугарија, каде што биле причекани од кнезот Борис, кому му биле потребни луѓе кои ќе го шират христијанството на словенски јазик, па затоа тој љубезно ги пречекува.Потоа Климент го продолжува својот исцрпувачки пат, кон областа Плиска. Меѓутоа , по извесно време , состојбата во Бугарија се менува , па тој е испратен во областа Кутмичевица. Најверојатната причина за ова испраќање било тоа што Климент доследно ја употребувал глаголицата , наместо кирилицата која се проширувала во поголемиот дел на Бугарија.Во Кутмичевица Климент ја организира охридската книжевна школа во која работи 7 години како учител и надзорник на црковните работи, кој паралелно со црковната и педагошката, тој се занимавал и со книжевна и преведувачка дејност, чии дела и денес предизвикуваат восхит.Оваа школа броела 3500 ученика, од кои што Климент , оспособувал 120 ученика годишно за учители и свештеници.Подоцна , во годината 893 тој е испратен во Величката епископија каде бил поставен за прв словенски епископ.Климент има напишано околу 50 дела од кои што на само 15 се има потпишано, и освен тоа тој пишувал и поучни и пофални слова на стил близок на народните маси.Умрел на 9 Август 916 година, и останал запаметен како закрилник и патрон на македонскиот народ низ целата негова историја.–