Политички настани во Македонија

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Знаеш дека дошло до курца работава кога еминентни професори чија професија нема никаква допирна точка со политичките партии (во принцип), постираат за федерализација и генерално оцрнување на сите неистомисленици со власта во која имаат пуштено понекој корен.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас само да кажам дека сум многу разочарана од кампањите.
Ништо не нудат. Пенкало, упаљач и програма. Треба на митинг да им одиш за да ти дадат шалче. |-(
И свирче можда, не знам. Тоа веројатно во случај кај противниците да одиш после, па да ги свиркаш.
Камо наполитанка, локум, кафе, да нѐ заблажат после јадење бурек?

За мене, ова е човекот. Кратко, јасно, прецизно. Не трошат пари на кампањи, не го замараат народот...
Молим лепо.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Монархистичка партија на Хунзистан, тоа е иднината. Да се увезе Крал. Или уште подобро,, цар. Царо. Со кавето.

Не, не се шегувам имало и таква партија, имам книга од лидерот :showoff
IMG_20161207_164242.jpgIMG_20161207_164301.jpg
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Монархистичка партија на Хунзистан, тоа е иднината. Да се увезе Крал. Или уште подобро,, цар. Царо. Со кавето.

Не, не се шегувам имало и таква партија, имам книга од лидерот :showoff
Гарант книгава се продавала по аеродромите во секција измеѓу научна фантастика и трилер. И била субвенционирана од наши пари. Со сила стигнала до 4то издание пошо ги терале по дома да ја купуваат. :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Гарант книгава се продавала по аеродромите во секција измеѓу научна фантастика и трилер. И била субвенционирана од наши пари. Со сила стигнала до 4то издание пошо ги терале по дома да ја купуваат. :zelen

Книгата не верувам дека била на продажба, сепак се работи за аристократија која не се замара со комерцијални активности туку дели книги наоколу, не знам како се појавила книгата во мојот дом, по кои мистериозни патишта, но во секој случај останува како раритет.

Надимак - Мајка :rofl
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Секој кој нема да гласа денес е соучесник во убиство, криминалец. Многу луѓе немаат став, ама и тоа е некој став, не одам да гласам сите се исти, значи убаво ми е вака ко досега. Или па ем викаат не е убаво ем не гласаат, сега е историска шанса убијци и лопови да завршат во затвор, за понатака кој што ќе прави ќе видиме. Да испратиме еднаш барем една лекција кон лоповите, сите се исти затоа да почнеме да казнуваме отсега. :)
Илјадници семејства се уништени, да не продолжи тоа. Крпач, Тамара, Младенов, Ти.
Да не се повтори. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Всушност гомно или лајно мене не ми е избор. Со години не гласам оти и едното и другото смрди.
Едното смрди повеќе од другото, а сега имаш безброј причини да гласаш. Од тоа сите се исти, нема промени, ќе си останеме да плукаме по едни а сме можеле да ги смениме.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Едното смрди повеќе од другото, а сега имаш безброј причини да гласаш. Од тоа сите се исти, нема промени, ќе си останеме да плукаме по едни а сме можеле да ги смениме.
Не е тоа поентата, не е избор воопшто да избираш помало зло. Патем со таков настап нема никого да предомислиш да појде да гласа па дури ни да поништи ливче :) Ќе забегаме длабоко во политики, подобро овде да застанеме.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не е тоа поентата, не е избор воопшто да избираш помало зло. Патем со таков настап нема никого да предомислиш да појде да гласа па дури ни да поништи ливче :) Ќе забегаме длабоко во политики, подобро овде да застанеме.
Не се обидувам да премислам, што сакаш прави, финтата е што ако не одбереш ништо не треба да викаш дека ти смета тоа што е сега. Имаш опции, имаш причини зошто треба промени, има се. Така да не гледам дека меѓу две зла се бира.