1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Пеење

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од Selma, 18 март 2012.

 1. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,837
  Допаѓања:
  6,520
  Основна класификација на пеењето односно вокалисите:
  Машки вокали
  1.бас- низок
  2.баритон-среден
  3.тенор-висок
  4.контра-тенор-највисок

  Женски вокали
  1. алт-низок
  2.мецо-сопран- среден
  3.сопран (овој глас е толку променлив од низок на висок и обратно што наликува на пубертетското менување при изговор)
  Мажите можат да испејат најниско, жените највисоко. Најпознатите мега ѕвезди претежно се тенор од машките а мецо-сопран од жените.
  Пеењето се учи не е од раѓање ако така мислите, кога сте се родиле единствено сте вриштеле и плачеле и гугале. Само бојата на гласот е превентивна и секако до кој октави можете да испеете, распонот на гласот и вокалниот диапазон.
  Пс. На темава може да се постираат видеа од вашите омилени вокали и да ја одредиме во која класификација спаѓаат.
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 2. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Ако ја пееш оваа песна секоја чест. Воопшто не е ниска напротив е многу висока, вокалистот е тенор може да испее високо Ц, распонот на гласот му е беспрекорно длабок, тоа не е низок глас како што тебе ти лежел, само песната е бавна. Миле Кузманоски е баритон тоа ти е понизок вокал.

  Он-топик. Пеам аматерски, друштвото сме пеачи и свирачи. Гитарист, хармоникаш, виолинист, пееме полесни песни, би се бламирале ако си ги пробуваме вокалите на нешто високо тоа се дешава само под алкохол.[/quote]
  Брат реков донекаде, значи некоја строфа добро ја пејам, а некоја не. :)
   
 3. Jana

  Jana Активен Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  100
  јас имам убав глас :sram сите ме фалат :)
   
  На *Anna, MaNemoj и The Tramp им се допаѓа ова.
 4. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  Ааа јас имам глас како кога колат прасе :rofl
   
  На Wild.One, *Anna, Marrie и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Snape

  Snape Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  402
  Ехх поминаа тие времиња коа во основно у хор бев тенор, сеа иам многу дебел глас ништо неможам да пеам :confused:
   
 6. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Имам убав глас ама сите бегаат кога 048 пее :) следечи пут го пуцам у рафал од каљашникоф
   
 7. Fiona

  Fiona Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  17
  Во јавност не би да пеам. Дома најчесто пеам, под туш или со другарки кога пееме заедно.
  Иначе не пеам лошо, барем како што ми кажувале. :wub
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  незнам да поју ич, не сам ни појаја ич, па ја устфари не знам ни едну песну, ....ич! :eek:
   
  На Marrie и The Tramp им се допаѓа ова.
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Да се пофалам со моите „квалитети“, јас не пејам убаво, но ете на хор ми рекоа да одам. Професорот ми рече можеш да пееш, но е лошо за разлика од другите што пејат од класот.
  Дома ако си се распеам сите си викаат „Замолчи“. Инаку на karaokepraty.com може да вежбате пеење. :)

  До пред 1-2 години си свирев менуети и сонати, тоа повеќе ми лежи.
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  обожавам да пеам, особено I will always love you и My heart will go on... Секако кога немам никој дома :p
   
  На The Tramp и parvati им се допаѓа ова.

Сподели: