Пеење

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,527
1,153
Градибачалник на Прибој
Основна класификација на пеењето односно вокалисите:
Машки вокали
1.бас- низок
2.баритон-среден
3.тенор-висок
4.контра-тенор-највисок

Женски вокали
1. алт-низок
2.мецо-сопран- среден
3.сопран (овој глас е толку променлив од низок на висок и обратно што наликува на пубертетското менување при изговор)
Мажите можат да испејат најниско, жените највисоко. Најпознатите мега ѕвезди претежно се тенор од машките а мецо-сопран од жените.
Пеењето се учи не е од раѓање ако така мислите, кога сте се родиле единствено сте вриштеле и плачеле и гугале. Само бојата на гласот е превентивна и секако до кој октави можете да испеете, распонот на гласот и вокалниот диапазон.
Пс. На темава може да се постираат видеа од вашите омилени вокали и да ја одредиме во која класификација спаѓаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Отвори ја прикачената датотека 1726

[quote="Knife, post: 42166, member: 263"]Knockin on a heaven's door ја имам пробано. Може да се рече дека донекаде ми одговара, исто и не кани ме, а од Ерик Клептон, нешо поконкретно? и за Vaya Con Dios ќе ја пробам деновиве, па ќе ти кажам како оди. (happy) Фала за предлозите. :igra
Ако ја пееш оваа песна секоја чест. Воопшто не е ниска напротив е многу висока, вокалистот е тенор може да испее високо Ц, распонот на гласот му е беспрекорно длабок, тоа не е низок глас како што тебе ти лежел, само песната е бавна. Миле Кузманоски е баритон тоа ти е понизок вокал.

Он-топик. Пеам аматерски, друштвото сме пеачи и свирачи. Гитарист, хармоникаш, виолинист, пееме полесни песни, би се бламирале ако си ги пробуваме вокалите на нешто високо тоа се дешава само под алкохол.[/quote]
Брат реков донекаде, значи некоја строфа добро ја пејам, а некоја не. :)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,266
9,107
1,683
Имам убав глас ама сите бегаат кога 048 пее :) следечи пут го пуцам у рафал од каљашникоф
 

Fiona

Староседелец
16 февруари 2012
17
17
603
Во јавност не би да пеам. Дома најчесто пеам, под туш или со другарки кога пееме заедно.
Иначе не пеам лошо, барем како што ми кажувале. :wub
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
незнам да поју ич, не сам ни појаја ич, па ја устфари не знам ни едну песну, ....ич! :eek:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie and The Tramp

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Да се пофалам со моите „квалитети“, јас не пејам убаво, но ете на хор ми рекоа да одам. Професорот ми рече можеш да пееш, но е лошо за разлика од другите што пејат од класот.
Дома ако си се распеам сите си викаат „Замолчи“. Инаку на karaokepraty.com може да вежбате пеење. :)

До пред 1-2 години си свирев менуети и сонати, тоа повеќе ми лежи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati