1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Очила со диоптер - срам или не?

Дискусија во форумот 'Мода и облека' започната од Alex M., 21 март 2012.

 1. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Kaков срам,косата у реп/кики,бела кошула и бичуј ме! :D
   
 2. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Јас се чувствувам 10000 пати поубаво кога ги носам наочарите.
  Кој срам, на денешницава сите ѕвезди хипстерска наочара изнакупија:D Тренд е да си nerdy деновиве. Како и да е, јас си носев уште пред тоа, и никогаш, НИКОГАШ не сум се срамела.
   
  На WomanInRed му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Каков срам на денешно време кога секој втор носи наочари од што не гледа, а секој прв од мода.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Срам бе. Срамота е да имаш потреба, а да не ги носиш, па да зацапуваш во бандери, паркирани коли и остали предмети.
  Срамота е и да немаш потреба од истите, а да се фурцаш со обично стакло или само рамки да носиш.
  Другово си е потреба бе луѓе. Ај на асматичар да му се смееме на инхалаторот? И Бил Гејтс бил исмеван, па те го кај е.
  Јас, за живо чудо, нон стоп ги напнувам очиве, а имам прилично остар вид. Порано можев од 4ти (6ти со меѓуспратови) комотно да ги читам долу регистрациите на колите, дури и во движење да беа, ама последниве 2 години забушавам, ми се мати видот надалеку и планирам после празнициве да појдам да ми дадат некој послаб диоптер. Боље спречити, него лечити, па мене подеднакво не ме занима дали некому ќе му личам на секси професорица или ќе лечи комплекси на мене.
   
  На Primrose, ZmajChe, Ана-Каренина и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Носам наочари од трето одделение. Периодот околу осмо- прва средно ми беше пекол, затоа што децата се многу злобни на таа возраст и доста глупости на моја сметка без кажувани. Како што ме дал Господ секако дека не останав должна. Коментарот на еден ушле толку ме заболе, што толку го закопав, па си направи операција на ушите.
  Како и да е, јас сеуште носам наочари, не можам да учам без нив, ми се заморуваат очите и ме боли глава. Престанав да ги носам кога не учам, или пак сум излезена, некако ми се смачи од толку години поминати, а јас немам никакво подобрување. Не ни очекувам веќе да ми се среди нешто на 20 и кусур години, а немам ни штета од нив, така да се додека се има потреба, тоа не е ниту срамно, ниту смешно. Смешни ми се хипстерине, со толкавите тегли со обично стакло, само беља си прават.
   
  На Primrose и ZmajChe им се допаѓа ова.
 6. ZmajChe

  ZmajChe Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2012
  Мислења:
  937
  Допаѓања:
  2,068
  Носам наочари од 1во одделение, и имав некој таков период кога ми беа смачени или кога бркав мода па носев наочари за сонце, ама сфатив дека иам голема потреба да ги носам, па еве ме уште си ги носам, а од тоа не носење ми се подрасипа видот на едното око.. сеа ми е сеедно и за мода и за се, тоа мене ми е лек, така да не се срамам да ги носам ;)
   
 7. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  абе какво срамно...people who wear glasses are totally sexy !!!
   
 8. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Јас носев наочари едно два месеци и воопшто не ми беше срам,дури и другарите ми велеа дека ми личат :) јас не гледам тука ништо срамно
   
 9. Lollypop

  Lollypop Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  251
  Допаѓања:
  197
  Мене пак ми се слатки момчињата и девојчињата со очила и не гледам ништо срамно тука
   
 10. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  зашо бе срам си ги носам гајле неам........почнав да експериментирам и со фото-греј да видам како и баш сум задоволен.......ЛОЛ .............
   

Сподели: