Очила со диоптер - срам или не?

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Јас се чувствувам 10000 пати поубаво кога ги носам наочарите.
Кој срам, на денешницава сите ѕвезди хипстерска наочара изнакупија:D Тренд е да си nerdy деновиве. Како и да е, јас си носев уште пред тоа, и никогаш, НИКОГАШ не сум се срамела.
 
  • Like
Реакции: WomanInRed

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Каков срам на денешно време кога секој втор носи наочари од што не гледа, а секој прв од мода.
 
  • Like
Реакции: ZmajChe

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
Срам бе. Срамота е да имаш потреба, а да не ги носиш, па да зацапуваш во бандери, паркирани коли и остали предмети.
Срамота е и да немаш потреба од истите, а да се фурцаш со обично стакло или само рамки да носиш.
Другово си е потреба бе луѓе. Ај на асматичар да му се смееме на инхалаторот? И Бил Гејтс бил исмеван, па те го кај е.
Јас, за живо чудо, нон стоп ги напнувам очиве, а имам прилично остар вид. Порано можев од 4ти (6ти со меѓуспратови) комотно да ги читам долу регистрациите на колите, дури и во движење да беа, ама последниве 2 години забушавам, ми се мати видот надалеку и планирам после празнициве да појдам да ми дадат некој послаб диоптер. Боље спречити, него лечити, па мене подеднакво не ме занима дали некому ќе му личам на секси професорица или ќе лечи комплекси на мене.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,012
1,103
Носам наочари од трето одделение. Периодот околу осмо- прва средно ми беше пекол, затоа што децата се многу злобни на таа возраст и доста глупости на моја сметка без кажувани. Како што ме дал Господ секако дека не останав должна. Коментарот на еден ушле толку ме заболе, што толку го закопав, па си направи операција на ушите.
Како и да е, јас сеуште носам наочари, не можам да учам без нив, ми се заморуваат очите и ме боли глава. Престанав да ги носам кога не учам, или пак сум излезена, некако ми се смачи од толку години поминати, а јас немам никакво подобрување. Не ни очекувам веќе да ми се среди нешто на 20 и кусур години, а немам ни штета од нив, така да се додека се има потреба, тоа не е ниту срамно, ниту смешно. Смешни ми се хипстерине, со толкавите тегли со обично стакло, само беља си прават.
 
  • Like
Реакции: Primrose and ZmajChe

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Носам наочари од 1во одделение, и имав некој таков период кога ми беа смачени или кога бркав мода па носев наочари за сонце, ама сфатив дека иам голема потреба да ги носам, па еве ме уште си ги носам, а од тоа не носење ми се подрасипа видот на едното око.. сеа ми е сеедно и за мода и за се, тоа мене ми е лек, така да не се срамам да ги носам ;)
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,259
1,133
25
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Јас носев наочари едно два месеци и воопшто не ми беше срам,дури и другарите ми велеа дека ми личат :) јас не гледам тука ништо срамно
 

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Мене пак ми се слатки момчињата и девојчињата со очила и не гледам ништо срамно тука
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
зашо бе срам си ги носам гајле неам........почнав да експериментирам и со фото-греј да видам како и баш сум задоволен.......ЛОЛ .............