Очила со диоптер - срам или не?

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
328
523
693
London,UK
Значи јас носам наочари со диоптер не дека ми е многу голем диоптерот али сепак ги носам..На почетокот тоа беше навистина страшно за мене и околу 5-6 месеци ги носев само за дома мисејќи дека е срамно Потоа сфатив дека имам потреба од нив и од тогаш ги носам редовно и не можам да се замислам без нив..:nerd;)
 
  • Like
Реакции: Dee Dee

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
376
516
393
во 8 мо одделение се акав од земја за да ми купат наочари..Аи навистина слаб ми беше видот...од тогаш до ден денес ги немам извадено освен за спиење и кога се бањам:biggrin 2ри ми се сега овие затоа што предходните ми ги скршија..И воопшто не ми е срам што носам наочари со диоптер..мислам дека баш се секси..;)
 
  • Like
Реакции: Dee Dee and Alex M.

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
284
401
63
24
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
НЕ е воопшто срамно, тоа е повеќе сеа као мода гледам кај мене пола гимназија носи.. сеа ако имаш некои nerdy или ретардирани оквири нормално дека ќе те гледаат чудно.
 
  • Like
Реакции: Dee Dee

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
И јас носам. И тоа голем ми е диоптерот. На 8 години почнаав да носам и не знам колку комплекси прележав досега. Ми беше срам ако ме исмејуваат другите, ми беше срам лошо ако изгледам со наочари, ми беше срам воопшто да се појавам некаде носејќи ги нив.
Сега не. Како што растев срамот постепено исчезнуваше, а и во околината се адаптирав таква каква што сум, без некој да ми кажува како изгледам, што носам итн. Пари да ми даваат не би ги извадила. Се навикнав. Ги засакав. А и мислам дека нема причина за срам. И да не морам да носам, би носела без диоптер. Не одам никаде без нив. :)
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
680
1,288
1,093
your nightmares....
Оквирите се во ред но сепак мислев дека ќе биде смешно не знамни ја што мислев ..Но денеска не можам без нив..:)
Почетокот е чуден. Ако некој те гледа чудно или се понаша чудно мислиш дека тоа е поради тоа, дека изгледаш смешно. Ако некој те избегнува мислиш дека поради наочарите, а подоцна сфаќаш дека воопшто нема врска туѓото однесување со твојот изглед.
Јас од почеток така се осеќав. После навикнав.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
И да и јас носам -0.50 ми се ,можам и без нив али со нив е полесно башка коа ги носиш се осеќаш онака професионално .. Feel like a sir :D kажано
HD гледаш со нив. :D

Носев до кај 4то одделние, не ми беше срам.Имав проблем и уште имам само на едното око, но ми рекоа дека така сум родена и ништо не менува. Сега сакам некои да си купам онка и јас да гледам во HD. :D
 
  • Like
Реакции: Alex M. and Sagittarius

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
328
523
693
London,UK
Исто и ја имаше и моменти кога ми се идеше да ги акнам од земја и крај али денес едноставно не можам да функционирам без нив..:)