Очила со диоптер - срам или не?

Roksana

Нов член
16 јуни 2012
6
5
3
Barcelona,Spain
јас ќе одам на преглед кај специјалист за очи,
сакам само за одмарање на очите,без диоптер,но последниот месец имам проблеми ,ми се мрежави,па ќе видиме .Инаку мене ич не ми е срам да носам очила,сум ги носела тие на мајка ми што се без диоптер и тоа насекаде.
 
  • Like
Реакции: JaMi

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,626
1,683
Normandy
За наочари (со диоптер) е мислам смешно да се има комплекс. Поготово денес каде постои огромен избор на форма, модел, итн. Се` може да со направи да изгледа Дури и повпечатливо и поубаво отколку без.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum, UnFleur and JaMi

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
За наочари (со диоптер) е мислам смешно да се има комплекс. Поготово денес каде постои огромен избор на форма, модел, итн. Се` може да со направи да изгледа Дури и повпечатливо и поубаво отколку без.
Поготово и кога денес секој 2 да речеме ги носи. :)
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,626
1,683
Normandy
Поготово и кога денес секој 2 да речеме ги носи. :)
Toa e више некакво бркање на мода по секоја цена. Но ако се мора да се носи, подобро нека се носи отколку човек да се замара и да дава силни пари за контактни само затоа што се осеќал инфериорно во наочари.
 
  • Like
Реакции: The Tramp

Nicole

Староседелец
27 јуни 2012
249
226
643
Носам очила, и не се срамам од тоа, добро е што постојат, со нив се чувствувам посамоуверено. А и убаво ми стојат :)
 
  • Like
Реакции: UnFleur

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Абе кт мора да се носи мора, башка што не некои им стоив много убаво. Ви се секирате што треба да носите, а морате, а онја несфатени ги носив исти такви само без диоптер, фактички како да сакав да ги се влоши вид па да мора и они да носив. Много ми е не кул кт ке виду некој да носи тија без диоптер.
 
  • Like
Реакции: Luckky

МиГ 21

Староседелец
12 ноември 2012
1,252
2,458
1,133
Прилеп
Не носам наочари, сеуште немам потреба и имам одличен вид. Но, зошто би било срам од нешто кое е потреба или се мора. Инаку баш ми се слатки и секси оние девојки со наочари. Е сега, секако дека треба рамките да се одберат кои најдобро ќе одговараат спрема лицето:)
 
  • Like
Реакции: Badgirl and Hkakashi