Охрид

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
Знаеш што ме нервира? Ко ќе видам соба со мебел од '82. Веќе кога си влегол во бизнисот, дај инвестирај, е***о. Ми се повраќа да спијам на нечиј кревет од пред 3 децении, дури и да го гледам само. Не мора ништо да има собата, освен еден (по)нов кревет и мини регалче со фиоки. Знаеш што друго ме нервира? Кога те замараат за бојлер. Брат, ти плаќам за сите услуги, ако сакам и 3 пати на ден ќе си се бањам, мое право. Исто знаеш што ме нервира? Кога напишале у оглас, на 5 минути до центар, а тоа куќата забутана после вториот кружен тек. Дај кажи си искрено, па и стави (точен) линк од google maps. Исто, како бе може соба да е исти пари на 10 јуни и 10 јули и 10 август? Нема попуст некогаш у цело е***о лето? Исто, да ти е**м лежалките. Пешкир можеш да си постелиш или на пат па да ти газат луѓе врз работите ко ќе поминуваат или у некоја трева со жбуњови. Ако бе, нема проблем, битно не ти плаќам за глупата лежалка. Исто, како може еден обичен хамбургер да е 110 денари у Пинк Пантер бе? Можеш и него да си го задржиш, ќе си направам вечера кај што престојувам, не ти давам пари ни за тоа. За кафичи не праам муабет, ако ептен ми се приоди, може ќе седнам некаде еднаш или два пати. Иначе, зимам пивото и на плажа... ни за тоа не ти плаќам. :D

П.С. И не мора да те интересира секој пат што готвам и да ми се мешаш у работата.

Тука е проблемот, што за 4-5 евра на легло понудата е таа што е. Аматерска раја издава, луѓе кои немаат абер од туризам туку колку да прикрпат за сметки и храна...
Грешката на гостинот е што очекува нешто повеќе за таа цена, а грешката на `газдата` е што наредна година нема да му дојдат пошто ептен не се труди и е иритантен.
Многу е МК домашниот туризам чуден :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Y1K991

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Хунза веднаш врти муабет на лично ниво кога не знае да се снајде.
Види хунза шо ти е, одма знае шо и како и колку има виртуелен соговорник стаж и дали се чепка во уво... :roflслепото црево на Шерлок Холмс не му е рамно.
Тоа е таа абортирана логика. Која се фура сто години. И пак келнерките намуртени и пак маќедончето очекува ебање и невиност. Нема. Затоа има се` помалку и помалку раја и ќе има помалку раја во охрит. За 150 евра месецот очекува келнерка да им се смее бе и со Мерилин Монро гласче да прашува `а кафенцето горкоооооо?`, све влезено во филмови а најскапана земја во Европа (facepalm)

Не сум љубител на вртење на муабети на лично ниво, ретардирано е, посебно кога не познаваш некого лично. Не очекувам хунза да сфати, али оптимизот ми е маана...
Abe Hamza, jas ova sto ti go zboram na net nema nikogas da go najdes, zatoa se ova ti izgleda kako bashibozuk... zemi malce poraboti, bez razlika dali za 100 ili 1000eur, oseti ja realnosta na svoja koza...edna vrata ke ti otvori drugi dve, ako si pameten kako sto sakas da se predstavis, ke uspees bajagi... ama za nekoi pojmovi google samo poglup moze da te napravi, za takvi stfari realnosta go ima odgovorot... Zboris za abortirana logika, a ja rugas zemjata vo koja za nea znaes samo od socialni mrezi...a treba samo da go precekoris pragot I da ja dozivees. Do kade stigna muabetov deka ti gi cepnav ciganite na jug... Najskapana zemja vo evropa sme vikas, a zasto doma na tvoite ne im kazes deka se najskapani roditeli, da bea oni grci, sega na more moze ke ziveese... da ne bea toa sto se, moze sega svoja firma so golem obrt ke imase... vregjaj plukaj kolku sakas ama toa e...ako dremes doma kako kucevo moe I samo dzavkas po se, ke jades koga ke ti se servira, a ne koga ke ti se jade. Kolku I da probuvas da ispadnes pameten, dzabe ti e, koga utre pak ke cekas od doma da ti dadat 100den za burek, 70den burek I jogurt I 30den bakshish za namurtenata da I ostavis. Dobar si, za poplnuvanje vreme dobar si :) batali burek, jadi eden simit
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Тука е проблемот, што за 4-5 евра на легло понудата е таа што е. Аматерска раја издава, луѓе кои немаат абер од туризам туку колку да прикрпат за сметки и храна...
Грешката на гостинот е што очекува нешто повеќе за таа цена, а грешката на `газдата` е што наредна година нема да му дојдат пошто ептен не се труди и е иритантен.
Многу е МК домашниот туризам чуден :zelen

Ја не дека очекувам повеќе, ама се надевам. Иначе, идам 10 години по ред у Охрид, делумно ради пари, делумно ради што сум била некаков си патриот. Сега сфаќам се повеќе дека џабе го фурам тој филм и од ова лето ич не ми е гајле, ќе идам каде што најубаво ќе ми биде, онака најсебично што можам. Така да, со сите овие години идење имам разно искуство со Охрид и упорно се надевам на подобар престој. Али реално гледано, КАДЕ И ДА ИДЕШ, било да е Охрид, Грција или Шпанија, ако не ти се допадне, имаш право да си какаш. :zelen Секако и vice versa.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Демек келнерка ако е фина и праи фаци како џокерот од бетмен 24/7 од бакшиш ќе заработи 600 евра...
Не ми останува друго освен да запрашам дали во последно време си ја посетил планетата земја или пишуваш од длабочините на космосот?
Во рестораните во Охрид, во летниот период прилично земаат по толку ако не и повеќе, фрлаат бакшиж странците.
Е то се чудам бе маме му е**м на странциве, ќе дојде некој за реновирање некој ситници на куќата ако му речам 300 евра одма ќе вика ај за 250. А сметкана во ресторан ако му дојде 2500 денари 3000 ќе остави, а и на музиката ќе ја отепа од пари и на крај презадоволен и фала им вика. А мене пак ми вика аа ти многу пари ми зеде.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Во рестораните во Охрид, во летниот период прилично земаат по толку ако не и повеќе, фрлаат бакшиж странците.
Е то се чудам бе маме му е**м на странциве, ќе дојде некој за реновирање некој ситници на куќата ако му речам 300 евра одма ќе вика ај за 250. А сметкана во ресторан ако му дојде 2500 денари 3000 ќе остави, а и на музиката ќе ја отепа од пари и на крај презадоволен и фала им вика. А мене пак ми вика аа ти многу пари ми зеде.
Да не мешаме бизнис и задоволство.(wasntme)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Добра услуга и плакање за истата,истовремено оставање бакшиш плус за истата не е чаламење.
Ако гледаме така и реновирањето е чаламење.:cool:
Бакшиж во светот по некое си морално правило се остава 10% од вкупната сума, а не 30%. Поголем бакшиж оставаат екстремно богатите и познати фаци кои одат само во отмени ресторани. Никаде на друго место нема лепење пари на музика освен на балканов, шеицине од Арабија и во Австралија нашиве печалбари... на некои други места како Русија ни на свадбите немаат музика- со забавувачи ги прават, а не па да застане на пејачката на секоја песна од цеца по 1000ка да и фрла- тоа го прават за да се покажат а не ради ќеф.
Туку офтопик е муабетов да се навратам на темава- Охрид е преполн моментално, времето е катастрофа, Гонзо петок ќе идет, а утрото и курот заедно се будат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MATEJA

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,404
5,905
1,683
Disco
Во рестораните во Охрид, во летниот период прилично земаат по толку ако не и повеќе, фрлаат бакшиж странците.
Е то се чудам бе маме му е**м на странциве, ќе дојде некој за реновирање некој ситници на куќата ако му речам 300 евра одма ќе вика ај за 250. А сметкана во ресторан ако му дојде 2500 денари 3000 ќе остави, а и на музиката ќе ја отепа од пари и на крај презадоволен и фала им вика. А мене пак ми вика аа ти многу пари ми зеде.

Келнерка треба да зема минимум 600 денари бакшиш секој ден, за сите 30 дена за да стигне до 36.000 денари. И тоа во една смена... seems legit. Ок, некаде се келнери ама не е важно, а во кои тои угостителски објекти даваат такви бакшиши?!
Странци, мислиш на припадници на дијаспората?
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Келнерка треба да зема минимум 600 денари бакшиш секој ден, за сите 30 дена за да стигне до 36.000 денари. И тоа во една смена... seems legit. Ок, некаде се келнери ама не е важно, а во кои тои угостителски објекти даваат такви бакшиши?!
Странци, мислиш на припадници на дијаспората?
Св. Софија, Белведере, Ројал, Тино, Метропол, Белви, па и на плажите Голден Бич, Потпеш, Кубалибре, на повеќето места каде еден келнер на смена прави над 200 000....600 денари бакшиш даден или украден се пичкин дим.
Пред 7-8 години имав закупено дел во Арена (ноќен клуб е тоа), скоро секоја вечер келнерките имаа минимум 400-500 денари бакшиш за 3-4 сати работа итоа само по 3 сепареа имаа. Оставаат сите, и јас кога јадам во ресторан оставам некој бакшиш да речиме 5-10% од сметката ако сум задоволен од услугата како и секој друг.
Келнерите во Охрид прават пари, итоа многу прават во летниов период.

И заборавив @melpomena реновирањето е потреба односно одржување на домот, не влегува во категорија луксуз.