Охрид

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Св. Софија, Белведере, Ројал, Тино, Метропол, Белви, па и на плажите Голден Бич, Потпеш, Кубалибре, на повеќето места каде еден келнер на смена прави над 200 000....600 денари бакшиш даден или украден се пичкин дим.
Пред 7-8 години имав закупено дел во Арена (ноќен клуб е тоа), скоро секоја вечер келнерките имаа минимум 400-500 денари бакшиш за 3-4 сати работа итоа само по 3 сепареа имаа. Оставаат сите, и јас кога јадам во ресторан оставам некој бакшиш да речиме 5-10% од сметката ако сум задоволен од услугата како и секој друг.
Келнерите во Охрид прават пари, итоа многу прават во летниов период.

И заборавив @melpomena реновирањето е потреба односно одржување на домот, не влегува во категорија луксуз.
Реновирањето е потреба?
Не се согласувам.Но тоа е веќе друга тема.
Да бидеме реални дека потреба се водата,воздухот,па и храната,се друго е луксуз па дури и чаламење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Реновирањето е потреба?
Не се согласувам.Но тоа е веќе друга тема.
Да бидеме реални дека потреба се водата,воздухот,па и храната,се друго е луксуз па дури и чаламење.
Дефиницијава ти е само за во Африка, каде и водата им е луксуз.
Јас зборувам за европските земји, каде еден човек живее достоинствен живот во 21 век, каде и годишниот одмор влегува во потреба а не пак реновирање на својот дом на неколку години... или според тебе ќе чекаме кровот на глава да ни падни, за да не се чаламиме пред народот.
Иначе друг е муабетот, јас споредував кога човек треба да вложи во нешто правилно што ќе му ги задоволи потребите и ќе му трае со години се ценка и бара поефтино, а од друга страна ќе земе на детето 3ти роденден во хотел ќе му го прави со 200 гости, ќе потроши 4-5000 евра и на крај презадоволен и бакшиш ќе остави... само да се покажи пред народот, да пукнат од завидување комшиите и да испразни некоја кредитна картичка за една вечер- абе чаламџиски балкански менталитет.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Дефиницијава ти е само за во Африка, каде и водата им е луксуз.
Јас зборувам за европските земји, каде еден човек живее достоинствен живот во 21 век, каде и годишниот одмор влегува во потреба а не пак реновирање на својот дом на неколку години... или според тебе ќе чекаме кровот на глава да ни падни, за да не се чаламиме пред народот.
Иначе друг е муабетот, јас споредував кога човек треба да вложи во нешто правилно што ќе му ги задоволи потребите и ќе му трае со години се ценка и бара поефтино, а од друга страна ќе земе на детето 3ти роденден во хотел ќе му го прави со 200 гости, ќе потроши 4-5000 евра и на крај презадоволен и бакшиш ќе остави... само да се покажи пред народот, да пукнат од завидување комшиите и да испразни некоја кредитна картичка за една вечер- абе чаламџиски балкански менталитет.
За муабетиве си во право,кога стануа збор за чаламење,но кога ги цепкаш работите до ситница се е луксуз.
Под реновирање не се подразбира само кога градиме за да не падне кровот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,334
1,153
Еве денес за викенд идам до Охрид па сакам да ми препорачате каде има убаво јадење (ако има некој да сака да се дружиме слободно нека пише ПП) @The_Mayor ако си за едно пиво ајде(pivo)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Еве денес за викенд идам до Охрид па сакам да ми препорачате каде има убаво јадење (ако има некој да сака да се дружиме слободно нека пише ПП) @The_Mayor ако си за едно пиво ајде(pivo)
Билјанини извори. :)