Охрид

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не ве разбирам зашто плукање по Охрид. Како и секој туристички град нормално е цените да се повисоки. Во Грција демек не ви е скапо? Или нешто е поубаво од Охрид? Во Скопје евтино да не е? Освен маалските сендвичари во ниедна друга нема јадење за 60 денари.
Охрид има убави места, на пример Св.Наум е преубаво, има и песочни плажи и се. Цените сигурно не се поголеми од Грција.
Ако сака некој одмор од гужвата и чист воздух, може да се качи на Галичица и да си ужива. Погледот од горе не се опишува, тоа во Грција го нема.
Луѓе има секакви како и во секој град, некои се лоши некои не. Со мене на пример се однесувале најнормално, и тоа во стариот дел на градот, каде што ги сметаат за најлоши. Секаде има и лоши и добри, во Грција демек не ви викаат ништо или можеби кога ќе прашаат од каде сте викате дека сте од Србија и почнувате српски да зборувате.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зависи на што се мисли под поимот `скапо`.
Не е скапо во Охрид во споредба со остали турист-трапс во регионот ама е скапо за домашните туристи. Во најголем дел од случаите е скапо во однос на она што се нуди, т.е. цените не одговараат на услугата. Сепак илузијата за припадност на средна класа е прескапа роба за просечниот жител на мраќедонија. Мене ми е тажно сето тоа, собирање пари, штедење на струја и купување вчерашен леб само за да се заштеди за седум дена во Охрид или рандом грчко село со гепек полн со храна. Сепак неретко социјалниот статус се апгрејдира со изјава од типот `беф на одмор hehe` Иако `одморот` повеќе бил `замор`...

Од друга страна мистериозно е очекување на феноменална услуга од страна на персонал кој зема плата од 150-200 евра. Некој би рекол `ако се нафатиле да работат има да се церекаат коа носат кафе на маса`. Ама тоа се пусти желби на горенаведениот `турист`. И екипата на Сан Марино игра фудбал и учествува во сите квалификации ама никој не очекува да победат. Бидејќи толку е. За тие пари.
Али зависи и од перцепција. Јас не очекувам Сан Марино да оди на СП пошто не сум забеган (барем сеуште не:zelen) ама и не очекувам да ми се церека келнерка која сама послужува 50 маси за 200 евра месецот. Треба да сум забеган скроз да го очекувам тоа. И бидејќи не го очекувам тоа, знам како е ситуацијата - не се нервирам со такви работи...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and The_Mayor

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Зависи на што се мисли под поимот `скапо`.
Не е скапо во Охрид во споредба со остали турист-трапс во регионот ама е скапо за домашните туристи. Во најголем дел од случаите е скапо во однос на она што се нуди, т.е. цените не одговараат на услугата. Сепак илузијата за припадност на средна класа е прескапа роба за просечниот жител на мраќедонија. Мене ми е тажно сето тоа, собирање пари, штедење на струја и купување вчерашен леб само за да се заштеди за седум дена во Охрид или рандом грчко село со гепек полн со храна. Сепак неретко социјалниот статус се апгрејдира со изјава од типот `беф на одмор hehe` Иако `одморот` повеќе бил `замор`...

Од друга страна мистериозно е очекување на феноменална услуга од страна на персонал кој зема плата од 150-200 евра. Некој би рекол `ако се нафатиле да работат има да се церекаат коа носат кафе на маса`. Ама тоа се пусти желби на горенаведениот `турист`. И екипата на Сан Марино игра фудбал и учествува во сите квалификации ама никој не очекува да победат. Бидејќи толку е. За тие пари.
Али зависи и од перцепција. Јас не очекувам Сан Марино да оди на СП пошто не сум забеган (барем сеуште не:zelen) ама и не очекувам да ми се церека келнерка која сама послужува 50 маси за 200 евра месецот. Треба да сум забеган скроз да го очекувам тоа. И бидејќи не го очекувам тоа, знам како е ситуацијата - не се нервирам со такви работи...
И 500 евра да има плата, келнерката пак нема да ти се насмее оти знае дека македончињава се циции и не оставаат бакшиш.Кога ке дојде некој стренџер,па види дали нема да му се кези.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И 500 евра да има плата, келнерката пак нема да ти се насмее оти знае дека македончињава се циции и не оставаат бакшиш.Кога ке дојде некој стренџер,па види дали нема да му се кези.

Тоа е претпоставка неподржана во реалноста бидејќи никогаш нема да знаеме како ќе постапува келнерка која зема 500 евра плата пошто испаѓа како оној вицот `Кој од овие сакаш да те убие, чесниот политичар, невината камењарка, дедо мраз, божиќниот зајак или келнерката која зема 500 евра плата`... хинт - сите се имагинарни битија - значи никој не може да те убие :zelen
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Пред да се надоврзам за келнеркиве и нивните плати/бакшиши...да си кажам дека јас го немам "охридскиот проблем" со нивното гостопримство,заради неколку причини
-не ми треба смештај
-не седнувам секаде на ручек,вечера или кафе/коктел, одам на проверени места, и затоа услугата и квалитетот си е на ниво...пр. си закажувам вечера,кога идам, келенерот истрчува на улица за да ми обезбеди паркинг место (да, и ова го има во Охрид)
(според услугата и бакшишот си доаѓа)
-со тамошните џандари никогаш сум немал никаков проблем, баш напротив, од цела Македонија најфер испаднале во неколку наврати
-ако идам на повеќе дена (што ретко се случува), си пазарам во некои од тамошните поголеми маркети, што со цени и услуга се како и во цела Македонија
-ако сакам да се сончам и бањам, си идам на Љубаниште и имам простор за 7 пешкири ако сакам, песок на плажа,убава вода...поопуштено од Тони и Део :)
-ако сакам да си се возам со некое кајче/глисерче, си имам контакт со стар скопјанец кој живее и "весла" во Охрид за џабе пари...(пр. едно кругче до Канео повеќето бараат 500/600ден, старецов за 200ден и плус кафе на плинско ти вари) (nod)
-некој ја спомна и Галичица...уживање што нема цена, а ретко се наоѓа
има уште многу други добри работи што би кажал за Охрид, нека остане да си ги пронајдете :)

а за келенркиве, без разлика колкава им е платата, ако знаат како треба, можат три пати повеќе од платата да си извадат...ама не знаат, не дека не сакаат.
Не е само во Охрид, секаде е исто... или ја бива или шупелка со комплекси

ЕДИТ :)
Ке заборавев... што е форава со споредбава грција-Охрид?
споредувате цела држава со безброј туристички места и џипси народ, со едно прекрасно градче
и како е можно да се споредува море со езеро кога не се во иста категорија
и грција бе - (да со мало г го пишувам) цигански народ кој Скопје не вика, не ги мразам, само се понашам према нив како они со нас

Да беше Охрид во Швајцарија, ке беше сон за сите нас...ама не е, наше е, па затоа секогаш нешто нема да чини...
 
Последна промена:

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
а за келенркиве, без разлика колкава им е платата, ако знаат како треба, можат три пати повеќе од платата да си извадат...ама не знаат, не дека не сакаат.
Не е само во Охрид, секаде е исто... или ја бива или шупелка со комплекси

ЕДИТ :)
Ке заборавев... што е форава со споредбава грција-Охрид?
споредувате цела држава со безброј туристички места и џипси народ, со едно прекрасно градче
и како е можно да се споредува море со езеро кога не се во иста категорија
и грција бе - (да со мало г го пишувам) цигански народ кој Скопје не вика, не ги мразам, само се понашам према нив како они со нас

Да беше Охрид во Швајцарија, ке беше сон за сите нас...ама не е, наше е, па затоа секогаш нешто нема да чини...

Демек келнерка ако е фина и праи фаци како џокерот од бетмен 24/7 од бакшиш ќе заработи 600 евра...
Не ми останува друго освен да запрашам дали во последно време си ја посетил планетата земја или пишуваш од длабочините на космосот?

За другото во право си, шта је циго кад се пред њим појави хунза.
Реалноста е поинаква, во однос на грчиштата.

Седнуваш во кафич. Ти носат скопско. Грчко а наше. Дизелот кој го голта камионот со кој пивото е донесено од Ск до Ох е грчки. Сите нафтени деривати се грчки бидејќи имаат монопол до 2019 година. Прво увезуваа сирова нафта а Окта ја преработуваше, сега ја скинаа Окта и увезуваат директ деривати. Стопанска банка, Усје, Жито Лукс, Алфа банка, Скопска пивара, Веро и еден куп други фирми се грчки. За да го заебеш грко-циганот не треба да користиш никаков транспорт во Хунзистан. А тоа е малку потешко со обзир на тоа колку треба да се излезе од комфорт-зоната ради домољубие...
Грчиштата се корумпирани дебили ама за да ги викаш цигани треба да си над нив. Барем во нешто. А ваму тие ти се најголеми инвеститори во РМ, раја оди кај нив на сезонска печалба, робовладетели се во куп текстилни фирми во библиската земја и ако скраја да е има некогаш конфликт само треба да прекинат внесот на гориво. Бело знаме за 24 часа. Па види ти сега...
Не би сакал да ширам депресии ама има раја која печали и во Црна Гора. Црна Гора еј...

Охрид е нешто посебно само во оквир на РМ. Донекаде и на ниво на Балкан. Надвор од тоа е ништо. Споредба со еден Клагенфурт или Горициа би била смешна.
За можностите и навиките кои ги има рајата во однос на туризам тука, сепак Охрид е премија. Рандом лик од Радовиш или Маџари да се однесува како да е редовен посетител на Монте Карло - е глупаво.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Демек келнерка ако е фина и праи фаци како џокерот од бетмен 24/7 од бакшиш ќе заработи 600 евра...
Не ми останува друго освен да запрашам дали во последно време си ја посетил планетата земја или пишуваш од длабочините на космосот?

За другото во право си, шта је циго кад се пред њим појави хунза.
Реалноста е поинаква, во однос на грчиштата.

Седнуваш во кафич. Ти носат скопско. Грчко а наше. Дизелот кој го голта камионот со кој пивото е донесено од Ск до Ох е грчки. Сите нафтени деривати се грчки бидејќи имаат монопол до 2019 година. Прво увезуваа сирова нафта а Окта ја преработуваше, сега ја скинаа Окта и увезуваат директ деривати. Стопанска банка, Усје, Жито Лукс, Алфа банка, Скопска пивара, Веро и еден куп други фирми се грчки. За да го заебеш грко-циганот не треба да користиш никаков транспорт во Хунзистан. А тоа е малку потешко со обзир на тоа колку треба да се излезе од комфорт-зоната ради домољубие...
Грчиштата се корумпирани дебили ама за да ги викаш цигани треба да си над нив. Барем во нешто. А ваму тие ти се најголеми инвеститори во РМ, раја оди кај нив на сезонска печалба, робовладетели се во куп текстилни фирми во библиската земја и ако скраја да е има некогаш конфликт само треба да прекинат внесот на гориво. Бело знаме за 24 часа. Па види ти сега...
Не би сакал да ширам депресии ама има раја која печали и во Црна Гора. Црна Гора еј...

Охрид е нешто посебно само во оквир на РМ. Донекаде и на ниво на Балкан. Надвор од тоа е ништо. Споредба со еден Клагенфурт или Горициа би била смешна.
За можностите и навиките кои ги има рајата во однос на туризам тука, сепак Охрид е премија. Рандом лик од Радовиш или Маџари да се однесува како да е редовен посетител на Монте Карло - е глупаво.

Ајдеее избега од една тема на друга - извини ако си грк или имаш некаква опсесија за нив, ама јас сум и секогаш ке бидам над нив, они се на југ.
Не биди буквалиста...ако се заработува само од бакшиш 600еур, сите ке бидеме келнери нели? -плус плата... бомбона
Мојата работа е менаџирање и продажба...на секаков "клошар" му се обраќам со насмевка и со господине,почитуван газда... тоа тој клошар го дига до небо, му ги зимам парите и он си останува клошар... толку ли е тешко 15мин да глумам насмеан позитивец? - не е, кога со тоа заработувам и живеам. Така е и со келнерките, нека глумат кловнови, ама тоа е само глума за да го задоволи муштеријата и да си добие бакшиш...ако тоа е тешко има милион други работи каде не мора да си ни насмеан ни позитивен...биди си намуртен работи во погон на машини или сукај кифли.
Грција најголем инвеститор? - Да не е Турција моментално најголем инвеститор?
- види ги платите на вработените во МКД во грчките фирми и во турските фирми, и ке увидиш кој е тука за доброто на народот, а кој е да го дотолчи...
За тоа колку и како зависиме од циганите, тоа е работа на политичарите - не сум политичар, никогаш не ме ни привлекувало политика, така да , заради нивно срање сега "зависиме" од цигани...
Само знам дека мојот увоз и продажба немаат никаква допирна точка со џипсите што се под мене, јас зависам од западот и мојата глума на кловн - ако така сакаш да го наречеш.

А на прашањето дали во последно време сум ја посетил планетата земја или пишувам од длабочините на космосот?
За почеток остави лап топот што висиш 24/7, земи да заработуваш, измешај се со луѓе, остави ги медиумите и нетот...најдобриот извор на информации ги добиваш директно од луѓето.. па ке сфатиш кој е на планетава а кој е во космосот.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А на прашањето дали во последно време сум ја посетил планетата земја или пишувам од длабочините на космосот?
За почеток остави лап топот што висиш 24/7, земи да заработуваш, измешај се со луѓе, остави ги медиумите и нетот...најдобриот извор на информации ги добиваш директно од луѓето.. па ке сфатиш кој е на планетава а кој е во космосот.

Кире и Мето кажале - читај како шо е напишано и јас така читам.
Значи ти како вработен, кој се меша со раја, не виси на нет и не прибира нет инфо дозна дека келнерките земале три пати повеќе од бакшиши.
И како човек шо не виси на нет викаш - до келнерките е, такви се родени намуртени. Ако се церекаат веднаш ќе почнат бакшиши да фрчат. Тешки глупости бе...
Не е само платата, келнерката треба да послужи икс маси да запамети триста нарачки, зошто да има две кога може една да работи за три, да издржи припуштавање од секакви сељачини кои и даваат број на телефон, муштерии од Маџари и Дебар кои се замислуваат дека се ви-ај-пи и милион ситуации и срања.

Али вероватно го знаеш ова, пошто си закопан во реалниот живот цел ден...
Јас не оставам бакшиш на келнерка која се церека за 150 евра. Срам ми е. Онаа која е намуртена барем не го допрела дното, поискрена е и заслужува бакшиш.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Кире и Мето кажале - читај како шо е напишано и јас така читам.
Значи ти како вработен, кој се меша со раја, не виси на нет и не прибира нет инфо дозна дека келнерките земале три пати повеќе од бакшиши.
И како човек шо не виси на нет викаш - до келнерките е, такви се родени намуртени. Ако се церекаат веднаш ќе почнат бакшиши да фрчат. Тешки глупости бе...
Не е само платата, келнерката треба да послужи икс маси да запамети триста нарачки, зошто да има две кога може една да работи за три, да издржи припуштавање од секакви сељачини кои и даваат број на телефон, муштерии од Маџари и Дебар кои се замислуваат дека се ви-ај-пи и милион ситуации и срања.

Али вероватно го знаеш ова, пошто си закопан во реалниот живот цел ден...
Јас не оставам бакшиш на келнерка која се церека за 150 евра. Срам ми е. Онаа која е намуртена барем не го допрела дното, поискрена е и заслужува бакшиш.

Брат, со ова ми потврди дека немаш ни 2мин работен стаж...
мислиш дека само келнерките место 3 служат 6 маси?
И за да се демантираш во врска со келнерките, иди на три различни места на ручек и ке сфатиш што зборам, а да викам дека тешки глупости се ако е услужлива и насмеана... престани да јадеш по бурекџилници, седни некаде како човек и увиди ја разликата.
Ти очигледно не знаеш што е работен притисок, да исполниш норма место со 20, со 10 луѓе... Умре комунизмот, приватизација е, а знаеш како е во приватноста, на прво место е газдата, па директорот, па шефот па работниците...
Никој не те тера со сила да работиш, ама ако си решил да работиш...тогаш ке прифатиш да играш според музиката или ке си седиш дома на нет и ке бидеш мудаР.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Брат, со ова ми потврди дека немаш ни 2мин работен стаж...
мислиш дека само келнерките место 3 служат 6 маси?
И за да се демантираш во врска со келнерките, иди на три различни места на ручек и ке сфатиш што зборам, а да викам дека тешки глупости се ако е услужлива и насмеана... престани да јадеш по бурекџилници, седни некаде како човек и увиди ја разликата.
Ти очигледно не знаеш што е работен притисок, да исполниш норма место со 20, со 10 луѓе... Умре комунизмот, приватизација е, а знаеш како е во приватноста, на прво место е газдата, па директорот, па шефот па работниците...
Никој не те тера со сила да работиш, ама ако си решил да работиш...тогаш ке прифатиш да играш според музиката или ке си седиш дома на нет и ке бидеш мудаР.

Хунза веднаш врти муабет на лично ниво кога не знае да се снајде.
Види хунза шо ти е, одма знае шо и како и колку има виртуелен соговорник стаж и дали се чепка во уво... :roflслепото црево на Шерлок Холмс не му е рамно.
Тоа е таа абортирана логика. Која се фура сто години. И пак келнерките намуртени и пак маќедончето очекува ебање и невиност. Нема. Затоа има се` помалку и помалку раја и ќе има помалку раја во охрит. За 150 евра месецот очекува келнерка да им се смее бе и со Мерилин Монро гласче да прашува `а кафенцето горкоооооо?`, све влезено во филмови а најскапана земја во Европа (facepalm)

Не сум љубител на вртење на муабети на лично ниво, ретардирано е, посебно кога не познаваш некого лично. Не очекувам хунза да сфати, али оптимизот ми е маана...