На кој начин ја негувате косата?

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Си користам шампон, силиконски капки, и спреј за коса од шварцкоп... користам и едни ампули за коса, и кога ќе ставам од нив, косата ми е многу мека и убава... :)
 

Зумбула

Истакнат Член
20 февруари 2012
56
54
318
Косава ми е толку намачена, што од толку препарати што и ставам, гарантирам дека се чувствува ко Касандра у најбољим годинама.:eek

Пред миење ставам масло на косата, моментално чичково на Фитофарм, (претходно користев рицинусово), и тоа од коренот до врвовите со масажа на скалпот, а после еден час ја мијам со не многу топла вода, ставам грст шампон, моментално од Гарниер од калинка (додека како најдобар се истакна Гарниер за бојадисана, од авокадо и арганово масло), ја масирам нежно ем грубо, измивам додека зашкрипи, ја тријам со крпа, па нанесувам регенератор соодветен со шампонот, а преку едно миење маска од ленено семе на Hair Care (маскава е ефтина, 165 денари за 250 мл и ептен ми се погоди), расчешлувам со чешел со широки запци да фати секаде.

После миењето ја мотам во крпа, оставам 15-ина минути, прскам Глис за оштетена или ставам силиконски капки на Авон, ја расчешлувам и ја оставам природно да се суши.
Фенот не го милувам, исто така и апаратите и средствата за обликување, освен за итни кризни случаи. :trepka
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Имам тенко влакно и косата многу ми се мрси, колку шампони сменив. Сега користам еден на Recept
RECEPT%20SAMPON%20HAJHULLAS%20ELLEN%20200ML.jpg
и сум задоволна. Се шишам скоро секој месец, пред да ја сушам ставам
AvonLotusShield.jpg
, отако ќе исушам и малку ќе ја исфенирам ставам капки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Стефанија

Активен Член
19 февруари 2012
156
233
43
Јас на мојата коса и ставам маска и после мијањето на косата ставам силиконски капки. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Користам 4 шампони и еден регенератор, сите од L'Oreal. Засега немам метил, еве две години како не сум се пострижил.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She

The Countess

Полноправен Член
15 февруари 2012
43
53
18
Elean Donan Castle
Шампон Сајос, и силиконски капки. Ништо друго.
Оштетени врвови - кога ќе ги приметам одам на потшишување.