1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Моментално читам...

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

 1. ScorpioNka

  ScorpioNka Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 март 2016
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  40
  „Читачот“ - Бернхард Шлинк
  Сум ја читала како студент, сега после неколку години, од необјасниви причини посакав да се присетам на содржината, па ја зедов пак :)
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ScorpioNka

  ScorpioNka Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 март 2016
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  40
  Ја добив на поклон
  Скршени крилја - Калил Џибран.
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Тројца воени другари - Е.М.Ремарк.
  Немам што да додадам за овој извонреден автор. Секое негово дело избликува со емоции. Едноставен незаморлив стил, кратко сиже - тројца другари и нивниот живот по првата светска војна на почетокот на светската економска криза. Роберт (главниот протагонист) се запознава со Патрис, жена од повисоките културни кругови. Па сепак наоѓаат некое заедничко тло често да бидат заедно. На средина сум од книгата, изобилува со прекрасни описи на тогашна снемоштена Германија, животот во еден голем град. Имам приметено дека писателот доста филозофски настапува во неговите дела, буквално секаде каде би можел, вметнува некоја мудра мисла. Понекогаш делува претенциозно, но сметам дека е сосема доволно.
   
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Конечно го набавив бисерот на превентивната медицина, легендарното дело на Др.мед. Бошко Томовски (ова др.мед е нешто како Хаус ем ди ваљда) под наслов ДРОГА - Болест на денешницата.
  Многу корисно но пред се информативно дело со мноштво на точни и прецизни информации зачинето со искуства на анонимни наркомани и секташи.
  Во својата култност оваа книга е рамо до рамо со `Пази Секта` на една српска авторка.

  img037.jpg
   
  На Хептаграм XI и malo им се допаѓа ова.
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Агонија и екстаза - Ервинг Стоун
  Интересничка ми е само заради тоа шо го опишува животот на Микеланџело, инаку некако ми е штура и површна. Сум отприлика до четврт и уште чекам асално да го дофати насловот.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Киднапиран - Р. Луис Стивенсон
  Типичен авантуристички роман пишан во крајот на 18ти век. Изобилува со голем број на ликови, преводот од издавачката куќа Бегемот на ниво. Главниот протагонист по смртта на неговите родители заминува кај единствениот роднина кој останал жив, кој за ситна пара и без негово знаење го предава на капетанот на еден брод. Оттука почнуваат згодите и незгодите на главниот лик.
  Сосема солидно книгиче.
   
 7. Puzzled Soul

  Puzzled Soul Нов член

  Зачленет на:
  7 јуни 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  "Преживеј за да раскажуваш"- Лиса Гарднер
  Можам да кажам дека е една од најубавите криминалистички книги што ги имам прочитано. :)
   
 8. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  Галебот Џонатан,
  Ричард Бах.

  Многу поинаква од обична книга,нешто во стилот на малиот принц.
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lizbeth

  Lizbeth Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2016
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  188
  Нежниот Хулиган - Драган Таневски
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420

Сподели: