1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Моментално читам...

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,640
  Допаѓања:
  5,719
  IMG_20160731_132709.jpg
   
  На Аркантос, Prashina и Priroden им се допаѓа ова.
 2. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  DSC_2192.JPG

  ~На пат~
  Џек Керуак
   
  На Redhead, Saladin и MissChievous им се допаѓа ова.
 3. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Бидејќи премногу ми се допадна "Никогаш не оставај ме", се двоумев што да читам следно. По Препорака на Саладин да продолжам со дистописки роман, ја почнав "1984" од Џорџ Орвел. Морам да признаам и претходно ја имав започнато па ја оставив, некако ми беше премногу напорна. Се надевам дека овој пат ќе ја прочитам. Инаку изданието што го имам е на Икона издадено во 2013 год (инаку имаат попуст на три негови книги).
  poster_1984_lrg.jpg
  [​IMG]
   
  На Saladin и Luckky им се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас моментално читам 2 книги (стандард, една на англиски, една на македонски): "The Mysterious Island" на Jules Verne, која верувам дека ќе ја читам можеби 2-3 месеца (ваљда до НГ ќе ја завршам :zelen), има 519 страни, ситен фонт на англиски, моментално сум до 93; "Долг пат на дното" на Ник Хорнби, вчера ја започнав, интересна е, веројатно викендов ќе ја дочитам.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Гаргара - Игор Станојоски.
  Совршен микс на Зафонова мистериозност и стил сличен на оној на Лидија Димковска, со реален призвук на човечките судбини.
  Осеќам ќе страдам од книжевен мамурлак после толку време.
   
 6. cipiripi

  cipiripi Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 август 2015
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  3
 7. Elizzi

  Elizzi Нов член

  Зачленет на:
  21 февруари 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ana Karenina - Leon Tolstoy
   
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Atonement - Ian McEwan
  Иако книгата изобилува со деталести описи на материјалното и духовното, сепак описната мисла на писателот е чиста, без никакви претензии да се докаже дека е некој и нешто. Ова го имам забележано кај „новава“ генерација на швајцарско-германската школа како Шлинк и Мерсие, едноставно се губат во поим при раскажувањето, додека кај Иан целата книга има хируршка прецизност на опишување на човековата психа, без одвишни зборови а сепак богат фонд.
  Се` уште сум на при крај на првата третина, но книгата ме вовлекува во животите на тројцата протагонисти, Роби и Сесилија како потенцијален пар, и Бриони (помалата сестра на Сесилија) како индиректен спектатор во нивните животи. Со право би рекол дека ова е една од оние книги со која созреваш, или англичаните имаат подобар израз - coming of age.
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  (inlove)
   
 10. Swatkata

  Swatkata Староседелец

  Зачленет на:
  26 јуни 2014
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  15
  Рингишпил од Јелена Бачиќ Алимпиќ
   

Сподели: