1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Моментално читам...

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

 1. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Случајно пазарував во Тоббако и погледот ми западна, во "Хирамовиот клуч од Кристофер Најт и Роберт Ломас".. ме привлече мистеријата на масонството...
  еве некои извадени белешки од оваа книга:
  * Масонството е особен морален систем, прикажан низ алегории и илустриран со симболли
  *Трите основни принципи врз кои почива масонството се:
  -братската љубов
  -спасението
  -вистината
  * "Во рослинското светилиште откривме натпис на латински што ни се стори многу содржаен и духовит. Претпоставуваме дека е земен од назаренските свитоци:
  ВИНОТО СЕ СИЛНО, ЦАРОТ ПОСИЛЕН,
  А ЖЕНИТЕ СЕ УШТЕ ПОСИЛНИ
  НО НАЈСИЛНА Е ВИСТИНАТА"
  *
  Масонството посебно го нагласува поттикнувањто на вискои морални стандарди кај своето членство.
  Но штом ова друштво користи тајни ракувања, тајни знаци, и таен јазик за меѓусебно препознавање на членството, луѓето се сомневаат дека шири негативно, а не позитивно влјание. Зошто инако би користеле такви методи, ако не за да ја скријат вистината? Зошто се кријат ако нема што да скријат. Оние што не му припаѓаат на масонството сметаат дека сета таа идеја за посебна облека, за рецитирање езотерични текстови и за извршување на чудни ритуали е толку глупава што се наклонети да веруваат дека мора да постои некоја друга, веројатно позлокобна привлечност. Моежеби и нема... ама негирањето секогаш тешко се докажува...
  Што вие моментално читате?
   
  На MATEJA, True_Blood, Proton и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  „Загубениот Сумбол“ - Ден Браун.
  За жал никако да најдам време да ја дочитам :)
   
  На 84 sk_Y ^_- и tatjana bidzovska им се допаѓа ова.
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  моментално литературат од игор џамбазов... гол човек ја довршив во еден ден исега ја почнав прирачник за анти анти алкохоличари...
   
  На Mermaid, redhead, Bibi@ и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  When you are buying book, you should buy time to read it...
   
  На Blueberry и Proton им се допаѓа ова.
 5. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  Јас му ја имам прочитано „Прирачник за анти анти алкохоличари“, топ книга... makes you think... после тоа секогаш кога ќе ми се припиеше алкохол се преиспитував - која е границата не-алкохоличар - алкохоличар. :)
   
  На Biljana Todoroska му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  405
  Моментално читам "ВОЗАЧКИ ИСПИТ БЕЗ МАКА" :D
   
  На MATEJA и Baronessa им се допаѓа ова.
 7. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Моќта на потсвеста од Џозеф Марфи. Доказ дека сите одговори моете да ги најдете во вашата потсвест. Нашата потсвест е резиденција на вистината - моќно оружје во вашите раце кога ќе научите да управувате со неа.
   
  На 84 sk_Y ^_- и Lena им се допаѓа ова.
 8. Baronessa

  Baronessa Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  524
  Допаѓања:
  753
  Премногу религиска... за мој вкус...
   
  На 84 sk_Y ^_- и Nevazna им се допаѓа ова.
 9. zica

  zica Нов член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  18
  Моментално ја читам Колачиња за појадок интересна лесна книга , иако повеќе претпочитам некој добар трилер како на пр. од Роберт Ладлам
   
  На Bum-Bum и red_rose им се допаѓа ова.
 10. Snape

  Snape Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  401
  Калуѓерот што си го продаде своето ферари - Робин Шарма , многу добра книга.
   
  На MATEJA, Bibi@ и alleksandra им се допаѓа ова.

Сподели: