Моментално читам...

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Иако ми остана уште третина од "Во чест на Каталонија", не можев да им одолеам на новите книги што си ги земав од Фицџералд. Ја започнав прееска "The Beautiful and Damned" и многу ми се допаѓа начинот на кој пишува, скоро поетичен, така добро ја буди фантазијата.
 

Alaysa

Полноправен Член
17 декември 2015
68
15
18
Пред некое време ја прочитав Смртта на Иван Илич, и никогаш не помислив дека би можела да заплачам само од една книга, ми беше смешно кога слушав дека другите плачат само кога ќе прочитаат некоја книга.. well...
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
„Османлиските споменици во Скопје“ - Лидија Кумбараџи Богојевиќ
Прво, кога ја видов цената реков WTF, ама секоја страница што ја читам... информациите кои се понудени... ме натераа да отидам и бакшиш да им оставам во Табернакул. На сам почеток сум, некои 50 странички имам прочитано. Сакам да меморирам сѐ што ќе прочитам.
 

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
Пред 3-4 месеци прашав у Икона дали ја има и ме известија дека стигнала на фб, можда бев и прв купувач, се осеќам почестен, :D
10153683_10205298447047606_3776483206475356510_n.jpg
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Исповедите на еден англиски уживател на опиум‬ ‪- Томас Ди Квинси‬
Осеќам дека долго време ќе ја читам книгата, толку ситен фонт има, после 10 страни ме заболеа очите.
 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ја започнав прееска "The Beautiful and Damned"

Се уште. Имам уште една третина, брзо се заморувам бидејќи е на англиски.

Исповедите на еден англиски уживател на опиум‬ ‪- Томас Ди Квинси‬
Осеќам дека долго време ќе ја читам книгата, толку ситен фонт има, после 10 страни ме заболеа очите.

Сеуште. Не сум прошла на четвртина. Некако не ме привлекува.

Утрово ја започнав "Така зборуваше Заратустра" на Ниче, има нешто што ме привлекува, иако ми е малку збунувачка приказната (барем сега на почетокот, ваљда ќе ми се разјасни).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Redhead

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Мaлце ми е срaм штo пoследнo штo сум дoшлa вo пoд-фoрумoт билo сигурнo пред гoдини и уште пoвеќе ми е срaм штo сaмo си бaрaм oпрaвдaние штo не читaм, a срaмoтa е штo ги купувaм, ги бaрaм и нaoѓaм книгите и ги oстaвaм дa ми сoбирaaт прaшинa... :(
И ќе земaм дa читaм и јa oстaвaм aј зa пoсле aј зa утре и ништo...

Мoментaлнo книгaтa штo нaјверoјaтнo ќе јa oстaвaм зa утре е Пoтрaгa пo чoвекoвaтa смислa oд Виктoр Фрaнкл.

И дoдекa јaс немaм вoљa зa ништo зaтoa штo кaфетo ми гo свaриле пoгoркo oд штo гo сaкaм и ми гo уништиле денoт, Фрaнкл преживувaл денoви и денoви нaпoрнa физичкa рaбoтa вo кoнцентрaциoни лoгoри сo кoркa сув леб, трпејќи психички и физички мaлтретирaњa, секoј ден плaшејќи се зa свoјoт живoт..
И дoдекa јaс јa бaрaм смислaтa нa живoтoт лежејќи пoд ќебе сo шoљa чaј, тoј јa нaшoл вo нaјлoшoтo и нaјмaчнoтo искуствo штo чoвек мoже дa гo дoживее дaлеку oд дoмoт и oд свoите блиски, нa местa кaде штo сaмo пекoлoт им е дoстoјнa спoредбa.

Се нaдевaм декa ќе јa дoчитaм дo крaј и ќе стигнaм бaрем дo пет книги гoдинaвa :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

cipiripi

Истакнат Член
4 август 2015
14
3
313
heaven
Снежана мора да умре - Неле Ноjхаус
За почеток е добра, ке видиме на краj