1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Моментално читам...

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Baronessa, 13 февруари 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ја читнав третина "Најубавата жена во градот и други приказни" на Буковски, но поради ужасниот превод, ја баталив. Пред некој ден ја започнав Ефи Брист на Теодор Фонтејн, сега за сега ми е океј, лајт книгиче.
   
 2. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Моментално читам глупости на твитер.
   
  На MATEJA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tantara

  Tantara Староседелец

  Зачленет на:
  31 октомври 2013
  Мислења:
  456
  Допаѓања:
  691
  И Сликата на Доријан Греј и Гетсби ако не ми беа лектири на факултет, тешко дека некохаш ќе ги прочитав :))) Последно Ејми ја нема ја прочитав и ми се допадна, иако е малку запурничава. Филмот не го изгледав. А Мрачни места па обратно, филмот го изгледав, книгата не мис е верува да ја прочитам. Нема.
   
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  „Политички теории - Антика“ од Светомир Шкариќ и Ѓорѓе Иванов.
  Иако се дефинира како учебник за политички науки, јас повеќе би ја „сврстал“ како еден историски роман, бидејќи е напишана хронолошки следствено од личност до личност. После „Светот на Софија“ ова е второ дело кое топло го препорачувам да се прочита, го има во Табернакул иако со троа посолена цена.
  *ееее Хорхе Хорхе.... што ти требаше да мешаш прсти со бандава криминална....
   
 5. Давор

  Давор Староседелец

  Зачленет на:
  10 ноември 2012
  Мислења:
  1,300
  Допаѓања:
  2,081
  Мрачни места (книгата) мене мноооогу ми се допадна. Барав линк за филмот едно време, не можев да најдам. Сега кога најдов, се двоумам дали да гледам оти се си мислам ќе си го расипам впечатокот од книгата. Типката од трејлерот некако не ми е девојката како што ја замислував Либи.
  Он топик: Вила од Нора Робертс. Искрено, некако не ми е по ќеф, шо знам |-(
   
  На Tantara му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tantara

  Tantara Староседелец

  Зачленет на:
  31 октомври 2013
  Мислења:
  456
  Допаѓања:
  691
  Не го гледај штом си ја прочитал книгата. Секогаш книгите се поубави од филмот, не мора да го гледаш :)
   
 7. rain-bow

  rain-bow Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 ноември 2014
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  79
  Азбуката на мојот живот. Ок книгиче...
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  "Ефи Брист" толку ми беше досадна, што после 2 недели едвај стигнав до пола. За џабе си го потрошив времето, ја баталив и сега земав да си ја читам "Во чест на Каталонија" на мојот ми Џорџ Орвел.
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  „Лебарка“ од Рави Хаж (издание на Или-или)
  Понесен од „Играта на ДеНиро“ го зедов и ова четиво да го ѕирнам. Како и во неговата претходна, така и во оваа Хаж опишува за подземниот живот на еден лик, пребегнат во земја која му нуди големи можности да успее, па сепак тој ги одбира најмрачните улички да достигне до оноа најмногу што го сака во моментот. Се` уште на почетокот сум, но ми се допаѓа неговиот мрачен стил.
   
  На Ditto+Maker му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Љубов со мали букви, Франсеск Миралјес.
  Интересна наративна форма и интересна увертира. Ми се допаѓа уфрлувањето на ,,кратко насочување" врз мали, навидум обични нешта.
   
  На Saladin и İncognito им се допаѓа ова.

Сподели: