Моментално читам...

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Смртта демнеше од секаде, под различни маски. Човекот беше затекнат, не беше подготвен. Не беше подготвен како биолошки вид, не функционираше неговиот природен инструмент, кој е нагоден за да види, да слушне, да допре . Тука очите, ушите, прстите не помагаа, затоа што радијацијата не се гледа, нема мирис ни звук. Таа е бестелесна. Сиот живот војувавме или се подготвувавме за војна, но наеднаш лицето на непријателот се смени....
FB_IMG_15599309649946337.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: histerykmelancholik

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

"Магика, Книга 4“ од Кроули со ко-автори, на македонски јазик.

800+ страници за јога, магика, езотерија, кабала, астрологија, тарот, Телема, ритуали... капитално дело, енциклопедија на западната езотериска мисла собрано во едно.
И да, со тврди корици. Нешто што денес е реткост на овие наши простори.


5325d336d31f57399f182ac81916b979-full.jpg
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Конечно ја добив како подарок од близок пријател!!!

(inlove)
I Ching - Ји Чинг или Книгата на Промени (мутации на Тао) :) Добра подлога за разбирање на големата вистина дадена во Liber Trigrammaton sub figurâ XXVII (A∴A∴ Publication in Class A)

Плус слики тука.

73475215_3072074456142131_2501124477694246912_n.jpg
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Ако сакате да го запознаете Кроули како поет, Collected Works е вистинскиот начин. :)

„Work on, hope ever, let your faith be built
Of gold ungilt;
Your love exceed the starry vault for height,
The heaven for might;
Your faith wax firmer than a ship at sleep
On the grey deep,
Anchored in some most certain anchorage
From ocean’s rage;
Your patience stand when mountains shake and quail
Before the gale
Of God’s great tribulation. Make thee sure
Thou canst endure!“

- Collected Works of Aleister Crowley 1905-1907, Songs of the Spirit, Astrology by Aleister Crowley

https://hermetic.com/…/collected-works/i/songs-of-the-spirit
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Годинава се „ишигуроизирав“ со дури 4 негови прочитани. Сега сум во некој чуден по малку фантазиски свет во раносредновековна Англија и еден брачен пар во поодминати години ќе оди во потрага по својот загубен син. Чудно е што во многу наврати кај Ишигуро му се протнува тематиката на деца без фамилија, и обратно.
 

Прикачувања

  • 51j0fXFJ-NL.jpg
    51j0fXFJ-NL.jpg
    47.5 KB · Прегледи: 1
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Outrider

SofS94

Нов член
26 октомври 2020
4
4
3
29
Името на розата - Умберто Еко
Мислам третпат дека ја почнувам, ама сега ќе ѝ се сјуначам да ја завршам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Fantasia Of The Unconscious - David Herbert

Ама многу ме болат очите пошто ја имам само на апликација во телефон и читам по 5-6 странички пред спиење, значи исто ко ништо. :^)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ми дадоа пред некое време две книги од Стивен Кинг, Cujo и Salem's Lot, ама не ги читав дека неќам хорори. Сега ми дадоа друга една од истиов писател, The Dead Zone. Ја почнав неа, иако е на англиски и потешко ми е ама ако, финтата е што го имам гледано филмот и како што читам се ми текнува што е. Ама ако, ќе си ја дочитам. После неа се префрлувам на стариот добар трилер, нема подобро од тоа.