1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Менструални болки

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 9 март 2012.

 1. Mardy Bum

  Mardy Bum Староседелец

  Зачленет на:
  25 април 2012
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  180
  кетонал, кетопрофен, бруфен, кафетин менструал шо се најде низ дома тоа :D шише со топла вода на долниот дел од стомакот и грбот, и чај од ајдучка трева..
   
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Кетонал,дикло дуо,вентор,наклофен, било што од овие што ке ми дојде до рака,ама сепак најчесто кетонал.Болката ја имам само првиот ден еден кетонал и како нова сум,нормално си функционирам без никаков пробле.Е сега и тоа има несакани ефекти,подолготрајно користење ја оштетува слузокожата на желудникот и други нус појави,ама пуста болка не се трпи.
   
 3. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Умрев вчера начисто од овие пусти менструал болки хх...
  мене само кетонал ми помага друго ништо, ама пак и повеќе крвари од него..како и да е, од две зла го бирам помалото :D
   
 4. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  Секогаш имам многу силни болки.Само кафетин менструал ми помага друго ништо.Имам слушано дека може да останеш неплодна али брате ова не се поднесува.
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Јас непијам никакви таблети,ама и немам болки :)
   
 6. Anacal

  Anacal Полноправен Член

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  29
  Никогаш не сум имала некои силни болки. Првите два дена знае да се појави блага болка, ама ништо страшно. Ако е нешто посилна болката земам Кафетин менструал и ми проаѓа.:)
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас немам болки ни пред ни за време. Може да се случи да ме боли ептен ретко, можеби еднаш во годината. Ама тогаш навистина ме боли, толку многу што нозете ме болат. Баш онака не можам ништо да правам, ме иритира самото дишење. Ама 99% ништо не чувствувам, ниту болка, ниту нервоза. Единствено некако многу благо што ми се јаде, тоа сум забележала. :biggrin
   
 8. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  ау стварно болна тема:giggle
  првите два дена болки јаки :banghead
  пијам вентор,кафетин менструла по две пијам за да почне малку да смирува болка иначе не се многу ефикасни...но најчесто гледам да дремнам и да се утоплам само така најубаво ми поминува болката,и ми помага и одење(пешачење)тогаш болките мн. ми се намалуваат.Бидејки веќе имам14години ко помала имав ептен јаки болки,кога ќе ми текне како сум плачела жал ме фаќа :giggle ,сесега во споредба со тогаш не се ништо,или помалце ме боли или ја сум станала поотпорна на болка :biggrin
  (темава ко за на фемина):zelen
   
 9. cece17

  cece17 Староседелец

  Зачленет на:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  204
  и кај мене исто вртоглавици (worried)
   
 10. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Ме убија денеска, готово.
  И апчиња се напив и топла крпа ставив и пк џабе.
  Ах да си бев машко........
   

Сподели: