Менструални болки

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
270
204
1,043
Кафетин менструал, аналгин, далерон, Б6 , чај од нане или камилица
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
169
171
43
Pust ostrov
Јас не смеам да земам никакви апчиња ,па така кога ќе ми дојде мензисот мака мачам понекогаш имам ептен неподносливи болки во долниот дел на стомакот и тоа обично ме фаќа вториот ден . Иначе ми помага колку толку чајот од камилица обавезно и тахебо чајот , само гдедам што повеќе течности ми се намалуваат болките кога можам да пијам ,обично за време на циклусот почетните денови ,нити ми се јаде ,нити пие :(
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
298
230
1,043
Само кетоналче, друго не помага
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
И кај мене е секогаш различно.Ама во последно време имам преголеми болки.Дефинитивно кетонал и само кетонал,друго не ми помага ама ич.Симптоми имам две недели однапред и полудувам:ladno.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
На два пати по пола кетоналче првиот ден и ништо не чувствувам....ако нема кетоналче нема станување од кревет и нормален тек на денот
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,411
1,103
Се случува некогаш да имам неподносливи болки, проследени со повраќање, вртоглавици, завивање од плачење. А некогаш воопшто да немам болки. Кетонал или кафетин менструал (2 таблети одеднаш) и веднаш е подобро. Имав тетка која секој месец кога ќе добиеше, обавезно на лекар ќе оди на инекција, затоа што од големи болки редовно се онесвестуваше...:( женски ... мака мачиме... за се Ева е крива:)