1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Менструални болки

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 9 март 2012.

 1. Andrea Bloodbucket

  Andrea Bloodbucket Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  328
 2. cece17

  cece17 Староседелец

  Зачленет на:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  204
  Кафетин менструал, аналгин, далерон, Б6 , чај од нане или камилица
   
 3. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Јас не смеам да земам никакви апчиња ,па така кога ќе ми дојде мензисот мака мачам понекогаш имам ептен неподносливи болки во долниот дел на стомакот и тоа обично ме фаќа вториот ден . Иначе ми помага колку толку чајот од камилица обавезно и тахебо чајот , само гдедам што повеќе течности ми се намалуваат болките кога можам да пијам ,обично за време на циклусот почетните денови ,нити ми се јаде ,нити пие :(
   
 4. Sesil

  Sesil Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  230
  Само кетоналче, друго не помага
   
 5. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  И кај мене е секогаш различно.Ама во последно време имам преголеми болки.Дефинитивно кетонал и само кетонал,друго не ми помага ама ич.Симптоми имам две недели однапред и полудувам:ladno.
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  На два пати по пола кетоналче првиот ден и ништо не чувствувам....ако нема кетоналче нема станување од кревет и нормален тек на денот
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Кафетин менструал ...
   
 8. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Се случува некогаш да имам неподносливи болки, проследени со повраќање, вртоглавици, завивање од плачење. А некогаш воопшто да немам болки. Кетонал или кафетин менструал (2 таблети одеднаш) и веднаш е подобро. Имав тетка која секој месец кога ќе добиеше, обавезно на лекар ќе оди на инекција, затоа што од големи болки редовно се онесвестуваше...:( женски ... мака мачиме... за се Ева е крива:)
   
 9. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Никогаш сум немала, фала му на бога, и многу малце ми трае :)
   
 10. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Кетонал...закон ништо живо не помага инаку
   

Сподели: