Менструални болки

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Ме убија денеска, готово.
И апчиња се напив и топла крпа ставив и пк џабе.
Ах да си бев машко........
Ме интересира од кога ти дојде менструација...
Дали од почеток имаше болки?
Или од секогаш ти е така со болки?
Прашувам бидејки мене на почеток ништо не ме болеше...
А сега понекогаш ме боли стомак,гради глава...
 
  • Like
Реакции: Stance

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Ах колку ги мразам тие денови од месецот...не знам што повеќе ме боли ...дали главата или стомакот...а најтрагично е што тоа трае 7 дена пред циклус и плус 7 дена за време на циклус...крај нема...а згора на тоа во тие 7 дена пред имам таков страшен апетит што на моменти ми се чини дека ожам вол да изедам....:)
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

devil4e

Староседелец
15 октомври 2012
51
31
618
За среќа ги немам. Рајат сум од таа работа, само тие денови во месецот ги мразам сакам шо побро да помина.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,374
1,871
1,123
Ме интересира од кога ти дојде менструација...
Дали од почеток имаше болки?
Или од секогаш ти е така со болки?
Прашувам бидејки мене на почеток ништо не ме болеше...
А сега понекогаш ме боли стомак,гради глава...
Имам скоро 3 години добиено и првата година ич немав болки, ама сега се повеќе и повеќе ги имам... Прв, втор ден имам болки ама не ссекогаш големи, а некогаш и немам.. После трет, четврт веќе ми се чисти и немам болки.
Мене градите никогаш не ме болеле, имам тахикардија обавезно, под стрес сум, главоболки, нервозна сум многу, само јадам, ме болат нозете, јајниците, стомакот, желудникот имам дури и нагон на повраќање. Ама ако пијам апчиња, уште полошо е, затоа трпам..
 

Stance

Нов член
7 декември 2013
23
16
3
34
Темава ме потсети... Болна тема, нема што (puke) Кај мене имаше навистина многу болки- од стомак (и тоа два-три дена пред да добијам), болки во гради -десетина дена пред да добијам, а кога имав, и стомак боли и половина боли па да не знајш дали да се свиткаш или да се исправиш... Главоболки напати а многу често и нагони за повраќање...ужас!!!
Пиев Кафетин Менструал по препорака на матичната, ама само кога имав работа, кога не можев да полежам и да трпам ;)
...Среќа сега во бременоста тие болки ги немам, хаххахахааа...
 
  • Like
Реакции: Prashina

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,214
2,301
1,153
Skopje
www.facebook.com
Си имам болки е не секогаш ама си имам. :) Порано ги трпев но сега пошто малку сум разлабавена со нервите си пијам или аналгин или кафетин или што најдам дома. Не можам да ги трпам т.е немам сили да ги трпам уште и тие болки.
 
  • Like
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,499
14,412
1,683
во светот на бајките
Во последно време Вентор пијам и ми помага.Првите два дена ми се болни и не можам да ги истрпам без апче.
Осудени на болки цел живот :banghead
 
  • Like
Реакции: escape

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Ах колку ги мразам тие денови од месецот...не знам што повеќе ме боли ...дали главата или стомакот...а најтрагично е што тоа трае 7 дена пред циклус и плус 7 дена за време на циклус...крај нема...а згора на тоа во тие 7 дена пред имам таков страшен апетит што на моменти ми се чини дека ожам вол да изедам....:)
Јас немам болки, ама за апетит да не зборувам.
Исто така, седум дена пред можам без престан да јадам и јадам и јадам... И навечер станувам гладна, сабајле пак. Секој момент сум гладна без разлика што сум јадела пред минута.
Чаре? :D
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Јас немам болки, ама за апетит да не зборувам.
Исто така, седум дена пред можам без престан да јадам и јадам и јадам... И навечер станувам гладна, сабајле пак. Секој момент сум гладна без разлика што сум јадела пред минута.
Чаре? :D
Леле...нема чаре...:)
Обавезно ставам 3-4 кила пред да добијам...
А сега почнав да водам сметка...ако ми се јаде (а ми се јаде нон стоп во тие денови) јадам нешто ниско калорично (многу овошје)...и пијам многу течности...
 
  • Like
Реакции: Хоуп*

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,330
3,019
1,133
Во последно време Вентор пијам и ми помага.Првите два дена ми се болни и не можам да ги истрпам без апче.
Осудени на болки цел живот :banghead
И јас како девојка имав болни циклуси, но со породувањето скоро да немам воопшто болки.
Сега ги разбирам старите кога ми велеа, кога ќе родиш , поинаку е.
Термофор, спазмекс, кафетин менструал, утоплување и одмор би помогнало.
 
  • Like
Реакции: JaMi