1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Менструални болки

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 9 март 2012.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Сум слушнала дека колку повеќе лекови пиеме поради болната менструација, толку поголеми болки ке имаме. Јас имам големи болки пред и за време на циклусот, но пред неколку години престанав со лековите затоа што и не ми помагаа многу. Ми беше потребно да испијам поголема количина на лекарства за да можам да ја намалам болката, а лекарствата кои ги пиев ми создадоа други здравствени проблеми, претежно проблеми со желудникот и бубрезите, затоа ви препорачувам, особено на помладите девојки, да пробаат без лекарства. Малку болка неколку дена не е ништо во споредба со проблемите кои можат да ги предизвикаат лекарствата, но ако болката е неиздржлива, тогаш до некаде е во ред.
  Сега со болката се справувам на многу поздрав но и ефикасен начин.
  Мојот рецепт е чај од стапчиња од цимет. Колку е по концентриран, толку подобро. Можете и да го мешате со нане. Циметот и нанено ке ви ја ублажат болката и ке ви намалат напнатоста во стомакот, но и психичката напнатост која ја чувствувате тој период.
   
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  Јас сум осетлива на јајници и морам да внимавам да се облекувам кога е ладно да не седам на ладно,да не се бањам во ладна вода( во Охрид никако бањање).... и сум приметила кога се 'чувам' немам некои неподносливи болки. Но кога имам болки ако не се напијам апче или ако не заспијам со топла вода во шише на стомак, болката не поминува (или пак ракија на пешкирче ставено на бешика).
  Кетонал пиев ко помала но ми правеше проблем во желудниокот.Сега вентор или кафетин менструал пијам.
  Убаво вели Мало ,најубаво преку природен начин да се смирува болката,затоа што апчињата колку што помагаат толку и штетат.
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Girls, can you relate? :zelen

   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Ooo yea,seems quite familiar to me, especially the third day:biggrin
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 5. belabelina

  belabelina Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 ноември 2014
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  25
  Сигурно немa некoј пoлoши бoлки oд мoиве дури имам зaвршувaнo нa бoлницa е oд пред две гoдини кoгa пoчнaв нa работа мoрaше дa бaрaм чaре што викaт стaрите не мoзеш дoмa дa седеш мoрa нa работа. Еднa сестрa медицинскa ми кaжa пред дa дoбиеш дa кoристaм кетoнaл чепчинa знaм декa е oдврaтнo aмa пoмaгa и не бoли желудник.Истo тaкa кoристaм и кoјнскa мaс oд чили јa премaчкувaм пoлoвинaтa,и стoмaкoт и мнoгу ми пoмaтa верувaјте се имaм испрoбaнo сaмo oд oвa ми пoмaгa oд тaквa бoлкa сум се oнесвестувaлa еве веќе две гoдини не прoбaјте пa ке видите пoздрaв
   
 6. rain-bow

  rain-bow Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 ноември 2014
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  79
  Јас имам преголеми болки, со тоа што ми се случува некогаш да не можам да станам од кревет, а знаат да траат и 3 дена. Избегнувам да пијам апчиња, но некогаш кога морам што да правам, мора некако да се функционира. Се укочувам во цела десна страна. Дури имам гадења, грозници ме тресат.... Од тие страшни болки, добив уплав и секогаш кога одам на преглед, барам детално прегледување на јајниците, но се е ок, наводно имам доста активни јајници и затоа имам толкава болка.
   
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,492
  Допаѓања:
  14,405
  Утоплувања со шише со топла вода и крпче натопено со ракија на јајници, помагаат при смирување на болките.
  Од чаеви корисни се чајот од Нане и Вирок.
  Ако има некој друг корисни методи за против болки нека сподели. :)
   
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Не можам да се справам. Пијам кетонал ама ете и тие како да не ми помагаат. Имам силни болки и заради нив сум секогаш нервозна во тие денови.
   
 9. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  Знаете некој добар гинеколог (по можност во женски род :sram ) во Скопје што работи со сини картони т. е државно, а да не е во државна? :)
   
 10. ВинаНевина

  ВинаНевина Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 мај 2017
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  68
  Значи порано бев многу поактивна од тоашто сум сега и морам да признаам дека болките беа многу помали, да не речам воопшто ги немав, во споредба со болките што ги имам денес. Првите два дена буквално не можам на нозе да застанам од болка. Исто така имам забележано дека ако јадам повеќе junk food пред и за време на циклусот болките се посилни...
   

Сподели: