Македонски метал бендови

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Kaко бе ја имав некоја добра да ја наречам кариера,на идење по свирки од некои 4-5 години и дали еднаш имам наидено на муабет во кој некој се жали на тонецот? Не ми текнува кој беше бендот,се жалеше гитаристот дека басот бил понагласен од гитарата,а не требало така,бла бла. И само тоа. И тоа беше у Кастро,и стварно беше во право што се пожали.
Ти те викаш наидувам на таков муабет,па префрлаш на често,и на крај завршуваш со "одшто нон-стоп да се вадат на едно исто демек...". Не ми е јасно.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Јас во главно не сакам Бог знае колку метал музика ( Бог и метал у иста реченица замисли :D), така да не сум компетентна да одредувам професионалци и аматери за тој жанр.
Од она што сум го слушнала, тие два бенда кои ги издвоив ми се бендисале најмногу, посебно Марас кои освен убавата музика имаат прекрасно напишани текстови.
Мене само не ми е јасно, зашто не поднесувате критика?
Значи ако на некој нешто не му се допаѓа и си дава аргументи зашто е тоа така, не мора да се согласувате али бар почитувајте.
Не мора да копате очи зашто она што го изнел како став се коси со вашата замисла на воодушевување кога сте ја напишале темава.

Бај д веј, некој погоре ги спомна Hardfaced.
Да, ми се бендисуваат и они.
Дали ти правиш разлика помеѓу изнесување зошто на некој не му се допаѓа тоа,и вреѓање по бендовите,кажувајќи колку се лоши и ужасно звучат? "Не ми се допаѓа" и "ужасни се" се две различни работи,едното не покренува дискусија,другото отвора расправија околу тоа.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Дали ти правиш разлика помеѓу изнесување зошто на некој не му се допаѓа тоа,и вреѓање по бендовите,кажувајќи колку се лоши и ужасно звучат? "Не ми се допаѓа" и "ужасни се" се две различни работи,едното не покренува дискусија,другото отвора расправија околу тоа.
Сеа ќе почнеш семантичка анализа на зборовите да произнесуваш? Пер во ред е, сите се супер. Македонски метал бендови најјачи у свет, готоо. Кој рече нешто против одма ќе му се р`чнеме сите.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас вака само упаѓам со кратки коментари на сред муабет. :giggle Сакав да го кажам и следното: без разлика каков настап и да имале, дали направиле утка или не, дали звучеле тогаш лошо или не, важно постојат. На едни ќе им се допаднат, на други не. Важно ја одржуваат локалната метал/хардкор сцена. И уште поважно, мотивираат и инспирираат други луѓе, пред се млади деца/тинејџери да научат да свират инструмент, да создаваат музика, да го поминуваат слободното време во свирење и пишување, итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
санаториум и марас, од нив иам слушано песнички, у моментов не ми текнува на други.

Сега, засекогаш и во вечни векови нека гори огнот пагански!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Harmonija and Solstice

aleksvv

Нов член
31 март 2013
11
14
3
Хм... па може да се каже дека има некои добри ама има некои и катастрофа... за никаде .. кич.. едноставно кич.. ајде сега ке се дереме ке носиме ланци и металци сме ние.... Тоа највеќе ме иритира и нервира... Прави го тоа, слушај го од што те исполнува што те прави свој... едноставно во крвта ти е ... :gjavol
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
slb_bobo За да не викаш дека само Јаболко за Даскалот и Тотем се добри бендови кај нас :)