1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кои се најдобри ладно цедени масла во Македонија?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од marija1975, 7 август 2015.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,695
  Па да се изборило но болеста не го одминала.
   
 2. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Ајте тогаш ти објасни со твои зборови.

  5- друго е зелен, ниту еден плод не се препорачува да се јаде зелен, не само компирот
  7- затоа што имаат посебна примитивна техника на цедење на маслото кое што не ги уништува убавите состојки
  8- И сега може така. Може да ти згрешат дијагноза, може да ти дадат погрешни лекови, може и да ти препишат лек кој не смее да се пие доколку имаш проблеми со бубрези, а не те прашаат дали имаш проблеми со бубрезите...
  9. Ти правиш разлика помеѓу природни и вештачки шекери?
   
  #82 malo, 14 август 2015
  Последна промена од модератор: 14 август 2015
  На Holla му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  9. Не, објасни ми.
   
 4. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Ушедно прашање имам и не ве гњавам поќе :)
  Зошто е „веганско“ а не е едноставно „посно“?
   
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Болен бил. Толку. Болеста го разболела.
   
  На Lady* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Уствари ќе ве гњавам зашто страшно ме нервира оваа тема :)
  Зошто е толку тешко да се зборува искрено? Кажете си обично: јас сум веган (во превод - јадам само посно) оти ми е грев за животничињата (дополни искрена причина без држење лекции)
  Месото, риби, јајца, млеко, житарици, тестенини, леб, колачи, пици.... сѐ може да се јаде, со исав. И најдобро е дома спремано. Оти тоа шо се праи по фабрики има такви и такви додатоци. Вештачки бои, ароми, адитиви и засладувачи - тие не чинат, ама шеќерот како шеќер не е убиец ако се користи правилно. Белиот шеќер шо го користиме во кујна се вади од шеќерна репка, не се праи од пластика. Ама и тој треба да се користи со исав. Исто како и семињата. Ленено, вакво такво - секое има свои добри и лоши страни. Добри се овие, лоши се оние, затоа се јаде по едно лажиче а не по едно кило. Јатки вакви и такви се корисни за тоа и тоа, ама треба да се внимава заради тоа и тоа. Итн итн итн.
  Конкретно за темава, ладно цедени масла се добри за тоа и тоа, ама треба да се знае дека ладно цедени масла не чини да се загреваат заради тоа и тоа. итн итн итн
  Ако веќе делите совети за здрав живот и здрава храна тогаш дајте ми целосни информации, зарем е толку тешко тоа?
   
  На Saladin и existence им се допаѓа ова.
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Не е исто посно и веганско, можеби по дефиниција звучи така, но има разлики. До душа не знам ни јас дали тој начин на исхрана кој што јас го практикувам е ист како останатите вегани, малку е збунувачко сето тоа како поимите не кажуваат се.
  Рибата е посна, се јаде за посните празници, а не е веганска храна.
  Е сега има и тука многу лицемерие, не викам не, посебно кај оние луѓе кои што заради имиџ се определуваат да бидат вегани или вегетеријанци. Тоа се најчесто луге кои што не јадат месо, млеко и јајца, ама јадат нездрава храна, тестенини, газирани пијалоци, чоколади, кремови и тн.
  Исто така не сакам кога веганите се обидуваат да направат реплики на животинската храна и даваат имиња како ,,млеко,, од бадеми, ,,плескавица од леќа,, или ,,шпагети,, од тиквички. Но и за едното и за другото можат да се најдат оправдувања.
  И јас често се запрашувам што е веган. Дали е тоа човек кој што не јаде животинска храна а се останато јаде или нешто повеќе. Повеќето го прифаќаат првото но има разлика од веган до веган.
  Јас на пример се хранам вака затоа што сакам да се хранам со природна храна, таква како што е во природата, да не биде преработена изменета... исто како што јадат животните и сметам дека тој начин е најдобар. Јадам и јас варено, цедам сокови, сецкам, зачинувам итн. но со тек на време полека ги менувам навиките. На пример лани јадев и јајца и тестенини и соја, јадев и риба... сега ништо од тоа не јадам.
  Ако кажам дека јадам само посно, тогаш со тоа би кажала дека не јадам животинско, но тоа може и да подразбира дека можеби јадам риба или колачи со маргарин и чоколадо, пудинг, пица, тост со кашкавал и помфрит или шпагети со кечап, пијам кока кола, кафе, вино и тн.
  Кога ке кажам дека јадам веганско можеби малку повеке ке се доближам до вистината, незнам.
  Всушност има таков термин кој прави поделба помеѓу веганите - RAVE
  no Refined foods
  no Animal foods
  no Vegetable oils
  no Exceptions and exercise
  Ако ти е полесно тогаш наместо веган, ке го користиме и овој термин иако ниту еден термин не би можел да ја каже точно вистината.
   
  На Holla му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Aмори Љупко дали кравата се разболела некогаш? Зарем она не јаде само трева? Како е толку здрава ако јаде само трева, дали некогаш оди на лекар??
  Како слонот пораснал толку голем без да вкуси дел од вашите омилени јадења (пржени компирки, кремче, чоколадце, месце, саламче, паштетка, рибче) а јаде само трева ?
  Сигурна си дека човекот во минатото јадел месо? Како тој успевал да го улови (кога скоро секое животно со ислучок на желката е побрзо од него), како успевал со овие никакви заби да го прегриза ,,зајачето,, ? (Зошто месојадните Ж. имаат еден вид заби, зошто семко-плодо јадите имаат друг вид заби, зошто преживарите, тревопасите имаат трет вид заби ?)
  Зошто нашите заби најмногу се поклапаат со тревопасите и фруктаријанците ?
  Човекот само го правел она најлесното што можел - јадел трева, билки, плодови и бил здрав.
  Но со тек на времето се појавила некоја ,,глуперда,, како ,,Постоечкиот,, или Плавушата ,,глупа,, и вовел нов режим.
  Од тогаш се измислиле институциите како полиција, болница, политика ... почнале лагите и манипулацијата.
  Зошто мислиш дека си во право само ако сте мнозинство кога секогаш и секаде мнозинството губи во секоја можна форма. Знаеш зошто?
  Затоа што повекто не ни размислуваат туку сакаат да бидат фенси и ,,ИН,, и ги следат другите .. оние со понови мислења и ставови (без поткрепа со факти)
  Си гледала документарка со мравки? И тие сите одат во еден правец по една цел со еден памет бидејки имаат колективна свест. Но тие го прават исправното, бараат и собираат храна и си ја носат во домот. Дали и вие го правите исправното? треба да се прашате.
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Друже немој... не се бламирај ни за трол не проаѓаш...
   
 10. Holla

  Holla Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2014
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  90
  Гледам не си го изгледал моето видео а пак се јавуваш ... Кој те пак тебе повика сега ???
   

Сподели: