1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кои се најдобри ладно цедени масла во Македонија?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од marija1975, 7 август 2015.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Нема што да ти одговарам после претходниот цитиран пост се докажа колку пробуваш да тролаш ама не ти успева. Секое наредно лупетање без врска ќе ти биде бришано.
  Твоето не е ни став макар се косел со оној на Блу, Егзистенс и Вајолетмун. Твоето нема никаков допир со реалноста.
   
 2. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Да, океј, рибата влегува во посно.
  За маргаринот исто океј, но зошто не чоколадо? Не е секое чоколадо исто. А какаото си има свои корисни страни. Зошто не би јадела пица ако си ја направам сама дома? Не морам да користам салами и кечапи, има еден куп здрави варијанти, ама дури и ако ставам салама понекогаш не значи дека одма ќе ме стрефи рак. Пржена храна не чини, океј, најмногу не чини ако маслото прегори додека пржиш. Кашкавал растителен не поднесувам, ни вкус има ни мирис, кока-колата исто не ја поднесувам, ни други газирани пијалоци, ама па ако некогаш некаде ти се случи да ти падне шеќерот, кока-колата богами ептен помага. И чоколадо, па макар било сникерс, твикс или слично. Кафето, и тоа си има некои позитивни карактеристики, виното исто, зошто не би се напила една чаша вино понекогаш? Исто како шо рече порано за лимоните, и лимони да јадеш по едно кило секој ден, нешто ќе се поремети.
  Изворската вода е можеби најчиста, но треба да знаеш каде сѐ поминала таа вода и што по патот растворила. Исто како што треба да ги знаеш и растенијата и нивните семиња и плодови, оти од едно исто растение некој дел е корисен, ама некој е отровен.
  Еден човек колку и да истражува по интернет не може да биде сигурен дека знае. Науката и сите нејзини гранки, сѐ она што е карактеристика на цивилизацијата, тие се тие кои ти ги отвораат очите и те заштитуваат. Не може да се плука по медицината, хемијата, фармацијата само затоа што истите некој ги злоупотребува. Оти и незнаењето и довербата се злоупотребуваат. Ни јас не ги сакам докторите и колку можам одбегнувам да одам на доктор. Ама фала им шо ги има. Колку само луѓе си ги потрошиле животите за да знаеме денес, ти и јас, од „зошто 'рска и се цепи небото“ до „шо значи микробиолошки чиста вода за пиење“. Не може така, не е во ред и не држи место. Велков и на неа слични треба да се свесни дека можноста да влијаеш врз некого, носи и голема одговорност.
  Инаку океј е да живееш како што ти е убаво, оти сепак е тоа најбитно, да уживаш во животот и во сѐ што создала природата, на начин кој за тебе е правилени најдобар. А луѓето умеат да препознаат и да следат позитивни примери. Многу поголемо влијание ќе имаш ако, пример, пишуваш рецепти и споделиш шо и како спремаш за доручек, ручек, вечера, без помпезни удирања во гради од типот „видете ме - чудете се“ и без напаѓање на другиот дека ако не те послуша тогаш е ваков или таков. Никој не е до толку малоумен, секој сака да е здрав и да живее спокојно. Сите имаме лоши навики. Јас пушам иако сум свесна колку е тоа штено. И ќе престанам да пушам тогаш кога сама ќе одлучам. Ама секој пат кога некој ми мудрува дека од цигарите се добива рак на бели дробови, јас му велам дека знам и такви кои цигара во уста не ставиле па починале од тој истиот рак на бели дробови.

  Јас арна, фала на прашањето. Ти златен арен?
   
  #92 lady_blue, 15 август 2015
  Последна промена од модератор: 15 август 2015
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Слонот не одел на лекар :patos

  А и кравата исто така.
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 4. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Многу би сакала да можам се да ти објаснам, но вака невозможно е. Знам дека не е доволно само да се каже дека нешто е штетно. Ниту јас не прејдов на ваква исхрана преку ноќ, целиот тој процес на менување трае со години и уште ке трае.
  Инаку не знам зошто ме доживувате како некој кој се удира во гради и сака да се чалами... кога ви ги пишувам сите овие работи воопшто немам таква намера. Можеби така изгледа кога ме читате, незнам, верувај дека титу пак имам некој порив за докажување :)rolleyes:имам понекогаш кога ке претераме со дискусија)
  Јас навистина сакам нај нормално да го споделам она што го мислам, што го знам и тн. Не пишувам рецепти бидејки не готвам според рецепти, кај мене готвењето е спонтано. Имам некои основни правила и имам споделено нешто од тоа. Искрено би сакала да има некоја тема каде што ке може по благо да се разговара на оваа тема. Деновиве ке бидам многу зафатена, кога ке имам време ке отворам и ке споделувам повеќе, бидејки чувствувам дека имате предрасуди. Мене не ми е целта да ви наметнувам ниту убедувам, едноставно сакам да ви покажам еден многу убав начин на живот кој што навистина носи многу придобивки. ако не се согласувате во ред е, никогаш не би ве осудила поради тоа, но ова е форум, а овде на било која тема да се пишува е исто, секогаш има такви што се за и такви што се против. Јас сум сигурна дека доколку во живо се правеа муабетиве, немаше да дојде до расправање, ниту до повишување на тон. Јас не следам се од интернет, претежно се следам себе си. Кога ке приметам дека нешто не ми годи се обидувам да го исфрлам. Јадам колку што ми се јаде и кога ми се јаде, не гледам во часовникот дали е време за јадење и никогаш чинијата не ми е мерило. Некои денови поминувам со многу малку храна, бидејки не сум имала потреба за повеќе. Одговорна сум во тој поглед и секогаш ги следам промените коишто ми се случуваат исто така постапувам и со моите деца. Моментално сите речиси различно јадеме. Некој повеќе овошје, друг салати... Никогаш не јадеме на сила и затоа знаеме што ни годи а што не, затоа и можам да бидам толку самоуверена кога зборувам за доброто влијание на оваа храна, затоа што сето тоа го живеам моментално и преубаво е.

  П.С. Моментално се селам, но кога ке се средам би сакала да те поканам кај мене на еден вегански, свеж ручек. (flower)
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Мало, не се работи за предрасуди, туку за тој момент на испревртување и селектирање на информациите. Верувам дека имаш најдобри намери, но кога ќе ми речеш дека месо не треба да се јаде оти човекот е уствари тревопас, епа ми ја навредуваш и логиката и интелигенцијата и знаењето и незнаењето и сѐ :) Нормално дека наместо да ме заинтересираш да те сослушам, ти (пример велиме) ми одиш на нерви :)
  Замисли кој глуп впечаток добивам кога читам/слушам „веганска и сурова храна е најздрава оти е најприродна и човекот е создаден за така да се храни ....... и за тоа ви е потребен еден добар блендер....“ Или па кога како погоре некој ќе ти рече „Јади трева, оти кравата е здрава и слонот не оди на доктор“. Или ти кога велиш поарно е јади земја отколку тестенини. „Човекот е единствен цицач кој пие млеко од друг цицач, значи заклучок - млекото го убива човекот.“ Ами ниедна крава не чита книги, ама сепак оди на доктор :zelen И како после такви муабети, очекуваш да прифатам било што друго?
  Не се предрасуди, е спротивставување на глупости.

  Инаку, ти благодарам, баш би сакала да ги напишеш правилата по кои ти се водиш и правилата кои се битни за ваков начин на исхрана, на што треба да се внимава, каде има опасности.... И благодарам за поканата, мејби еден ден ќе дојдам :)
   

Сподели: