Кои се најдобри ладно цедени масла во Македонија?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не, но тоа може да биде причината за да бираш што да јадеш.
И демек ако јас не изедам две плескавици во Африка ќе фати поплава? Сериозна си со вакво мислење?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
мало, а дали знаеш колку пивка вода се троши за комуналии? Знаеш ли колку пивка вода трошиш ти непотребно? Зошто се бањаш со чиста вода? Донирај му ја на некое африканче. Зошто периш со чиста вода? Па може да преживееш без чиста облека.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Луѓето кои се хранат правилно (без животински продукти, без термички обработена храна, без процесирана храна, без глутен и без масла) не се разболуваат и живеат долго.
Се зависи од храната која ја јадеме.
Велиш не се разболуваат а претходно кажа децата фатиле сипаници,заушки,зошто кога имаат јак имун систем и се отпорни на болести поради здрава и правилна исхрана?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Мало бе, стварно сакам да ги прифатам вашите вистини, ама како кога толку многу сусштински пропусти правите??
1. Блендер?
2. Семиња? Шо ќе се случи ако сите се хранат само со семиња? Како растението ќе се размножува ако му ги изедеме семињата?
3. Индиски ореви? Индиски? Стварно?
4. Хималајска сол? Да се качам на Хималаите ако не.
5. Жива храна? Компири живи може? Или компири се отровни?
6. Дехидратор? Аман де.
7. Семе од кајсии основна храна? Е колку кајсии растат кај тоа Хунзите упм?
8. Медицината е непријател? Пнеумоторакс знаеш шо е? Како се лечи тоа со билки?
9. Шеќерот убива? Во инфузијата шо има? Хипогликемија, шо беше тоа?
10. итн итн итн
1-Јас користам само блендер од кујнските помагала, но не ми зависи начинот на исхрана од него. Се хранев вегански и пред да го купам првиот блендер. Од голема помош е ама не е неопходен. Истото важи и за сите други помагала.
2- На ниту еден веган (зборам за оние кои што правилно се хранат) семките не им се основна храна. Ние најчесто се водиме по едно правило дека се во природата што има мал, ситен облик, тогаш истото се јаде во мали количини. На пример : - Лубеница можеш да јадеш колку сакаш, јаболка, банана, диња и тн, но ленено семе на пример, доволно е да јадеш само малку.
3- Ако ги нема кај нас не мора да ги јадеме де. Искрено да ти кажам, јас само еднаш сум ги пробала.
4- Хималајска сол користам во мали количини, ама кога би ја немало, не би користела сол воопшто. Секако и сега не јадам сол секогаш и во секое јадење. Мојот помал син воопшто не сака сол и не ја јаде. Не е задолжителна и неопходна..
5- Може. Живите компири не се отровни и се јадат, но кога би биле нема да ги јадеме, не мора да јадеме компир, не зависи веганското мени од компирот, многу безвезе, хаха... незнам што да кажам. Отровни печурки јадеме ли или отровен бршлен. Ако јадеме само живо и растително не значи дека јадеме се што е живо и растително.
6- одговорив на ова кога одговорив за блендерот
7-Точно е дека семката од кајсија им е основна храна на Хунзите, за чудење или не, растат доволно за да имаат да консумираат секој ден во големи количини, дури имаат доволно за да ни даваат и нам.
8-И скршеница не може да се третира со билки, но тоа не значи пред постоењето на модерната медицина немало начини за да се намести екстремитетот и правилно да зарасне коската.
9-Lady, јас скоро цела година не сум пробала шекер, зошто јас немам хипогликемија?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@malo
Ама признај немаш ни отидено да ја провериш крвта чисто информативно колку да знаеш на што си.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
И демек ако јас не изедам две плескавици во Африка ќе фати поплава? Сериозна си со вакво мислење?
За децата кои што умирале од зарази е греота, а за децата кои што умираат од глад не е греота. Пред малку бев обвинета дека посакувам свет во кој ке има многу малку луге, ако толку ти е грижа тогаш би требало и ова да те засега.
Можеби нема да има поплава во Африка, но барем немаше да пресушат неколку реки таму. Има едно филмче, неможам да ти најдам линк немам добар интернет, ама ти препорачувам да го најдеш и да го погледнеш. Во тој документарен филм има точни информации за тоа што може а што не може да се случи доколку не изедеш две плескавици. Филмот се вика Home и го има на youtube.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
@malo
Ама признај немаш ни отидено да ја провериш крвта чисто информативно колку да знаеш на што си.
Немам. Повеќе од три години немам ни матичен.
Децата ги проверувам, исто се храниме, сосема се здрави.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А како се тоа точни информации? Само затоа што тебе ти се свиѓаат? Тоа е претпоставувам чиста претпоставка.

Немам. Повеќе од три години немам ни матичен.
Децата ги проверувам, исто се храниме, сосема се здрави.
Не можеш да тврдиш тогаш такво нешто, туку само да претпоставиш.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Велиш не се разболуваат а претходно кажа децата фатиле сипаници,заушки,зошто кога имаат јак имун систем и се отпорни на болести поради здрава и правилна исхрана?
Убаво си напишав дека добија сипаници непосредно после вакцинирање против сипаници, не ми испревртувај зборови, прочитај убаво. Заушките ги доби бидејки беше во контакт со заболено дете кое најверојатно беше вакцинирано.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А како се тоа точни информации? Само затоа што тебе ти се свиѓаат? Тоа е претпоставувам чиста претпоставка.


Не можеш да тврдиш тогаш такво нешто, туку само да претпоставиш.
Погледни де, нема ништо да изгубиш, убаво е филмчето снимано на многу убави локации, со добра музика... па сам одлучи дали информациите се ок или не.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla