Кои се најдобри ладно цедени масла во Македонија?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Погледни де, нема ништо да изгубиш, убаво е филмчето снимано на многу убави локации, со добра музика... па сам одлучи дали информациите се ок или не.
Благодарам, јок.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не можеш да тврдиш тогаш такво нешто, туку само да претпоставиш.
Одлично се чувствувам. Не настинувам, не ме боли ништо, имам енергија... единствено нешто што моментално не е ок со мене е тоа што повремено имам несоници и низок притисок, а тоа со притисокот се случува кога не пијам доволно течности.
Можам и да знам затоа што знам да си го слушам телото. Човек кој што не знае да си го слуша телото предпоставува, човек кој што знае да го слуша, не предпоставува туку знае :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla and Lena

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Благодарам, јок.
По сите наши разговори доаѓам до заклучок дека имаш предрасуди, а кога кон нешто уште од самиот почеток приоѓаш со предрасуди, не можеш истото да го запознаеш, а ако не го запознаеш не можеш да тврдиш дали е правилно или не. Баш поради таа причина еднаш или два пати ти имам кажано дека си ограничен во размислувањата. За да можеш да ми контрираш и да кажуваш дека тоа што го зборам е неточно, тогаш треба да знаеш дали навистина не е точно.
Филмот е навистина убав, го препорачувам на секого.
Јада јада јада, ти си уникат. Цела наука може вода да ти носи.
Не сум уникатна, не има многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Убаво си напишав дека добија сипаници непосредно после вакцинирање против сипаници, не ми испревртувај зборови, прочитај убаво. Заушките ги доби бидејки беше во контакт со заболено дете кое најверојатно беше вакцинирано.
Во ред,прости,не сум прочитала добро но сепак,ако е така како што велиш дека никогаш не се разболуваат тие што се хранат правилно и здраво и по твојот режим тогаш ниту заушки не би фатиле,би имале доволно јас имун систем да се избори со вирусната инфекција.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
По сите наши разговори доаѓам до заклучок дека имаш предрасуди, а кога кон нешто уште од самиот почеток приоѓаш со предрасуди, не можеш истото да го запознаеш, а ако не го запознаеш не можеш да тврдиш дали е правилно или не. Баш поради таа причина еднаш или два пати ти имам кажано дека си ограничен во размислувањата. За да можеш да ми контрираш и да кажуваш дека тоа што го зборам е неточно, тогаш треба да знаеш дали навистина не е точно.
Филмот е навистина убав, го препорачувам на секого.

Не сум уникатна, не има многу.
Што да видам бе мало? Некој рандом типац ќе тресе како за една плескавица треба да се употреби вода колку цело село во Африка да пие еден ден? Нешто ново да не ќе дознаам? Не. Не ми треба да гледам некакви си документарци од проста причина што тоа се само нечии мислења. Исто ми е дал ќе те читам тебе или ќе видам некој таков документарец на кој рандом лик кој никогаш нема да имам можност да го проверам за веродостојноста ми дрнда дрндупки. Тоа не е ограниченост, тоа е лишување од досадна репетитивност.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Во ред,прости,не сум прочитала добро но сепак,ако е така како што велиш дека никогаш не се разболуваат тие што се хранат правилно и здраво и по твојот режим тогаш ниту заушки не би фатиле,би имале доволно јас имун систем да се избори со вирусната инфекција.
Па се избори, во крвната слика не постоеше никаков знак на инфекција, имаше само оток карактеристичен за заушка и лекарката потврди дека за тоа станува збор. Детето не легна болно, трчаше, си играше, се си беше нај нормално. Една вечер или две имаше температура која самата се симна и отокот си помина за околу две недели. Болеста не го разболе детето, само даде знак дека е тука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Што да видам бе мало? Некој рандом типац ќе тресе како за една плескавица треба да се употреби вода колку цело село во Африка да пие еден ден? Нешто ново да не ќе дознаам? Не. Не ми треба да гледам некакви си документарци од проста причина што тоа се само нечии мислења. Исто ми е дал ќе те читам тебе или ќе видам некој таков документарец на кој рандом лик кој никогаш нема да имам можност да го проверам за веродостојноста ми дрнда дрндупки. Тоа не е ограниченост, тоа е лишување од досадна репетитивност.
Не, не, не е таков филмот.
Уште на самиот старт ке препознаеш дека не е
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
1-Јас користам само блендер од кујнските помагала, но не ми зависи начинот на исхрана од него. Се хранев вегански и пред да го купам првиот блендер. Од голема помош е ама не е неопходен. Истото важи и за сите други помагала.
2- На ниту еден веган (зборам за оние кои што правилно се хранат) семките не им се основна храна. Ние најчесто се водиме по едно правило дека се во природата што има мал, ситен облик, тогаш истото се јаде во мали количини. На пример : - Лубеница можеш да јадеш колку сакаш, јаболка, банана, диња и тн, но ленено семе на пример, доволно е да јадеш само малку.
3- Ако ги нема кај нас не мора да ги јадеме де. Искрено да ти кажам, јас само еднаш сум ги пробала.
4- Хималајска сол користам во мали количини, ама кога би ја немало, не би користела сол воопшто. Секако и сега не јадам сол секогаш и во секое јадење. Мојот помал син воопшто не сака сол и не ја јаде. Не е задолжителна и неопходна..
5- Може. Живите компири не се отровни и се јадат, но кога би биле нема да ги јадеме, не мора да јадеме компир, не зависи веганското мени од компирот, многу безвезе, хаха... незнам што да кажам. Отровни печурки јадеме ли или отровен бршлен. Ако јадеме само живо и растително не значи дека јадеме се што е живо и растително.
6- одговорив на ова кога одговорив за блендерот
7-Точно е дека семката од кајсија им е основна храна на Хунзите, за чудење или не, растат доволно за да имаат да консумираат секој ден во големи количини, дури имаат доволно за да ни даваат и нам.
8-И скршеница не може да се третира со билки, но тоа не значи пред постоењето на модерната медицина немало начини за да се намести екстремитетот и правилно да зарасне коската.
9-Lady, јас скоро цела година не сум пробала шекер, зошто јас немам хипогликемија?

1, 2, 3, 4, 6 - супер
5 - може? јас сепак не би. А зелен?
7 - зошто би ни давале нам? од нашите кајсии не чинат семките?
8 - точно, можело да се намести правилно, а можело и неправилно.
9 - зато шо го има во тоа шо го јадеш секој ден.