Кои се најдобри ладно цедени масла во Македонија?

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@malo апсурдот на твоите тврдења: Модерната медицина не помага, старите се лечеле со тревки и билки и биле поздрави. Порано раѓале по многу повеќе, ама имало помалку популација.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А знаеш колку била популацијата порано?
А колку од нив имале рак, тумор, аутизам, м.с., артритис...
колку од нив умирале од срцев удат, мозочен удар, висок притисок, висок холестерол... да не набројувам?
Што ако денес не има околу седум милијарди, кога 80% од нас се живи мртовци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Нема врска. И едното и другото се отрови кои што можат да излечат, но во вториот пример намерата не била лечење, туку заспивање. Зошто не го употребиш афионот во некој друг пример. Ти како подржувач на модерната медицина би требало да завземеш обратен став за отровот од афионот и другите отрови. Лековите со кои се лекувате се полни со нив.
Јас сум противник на испревртени информации.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А колку од нив имале рак, тумор, аутизам, м.с., артритис...
колку од нив умирале од срцев удат, мозочен удар, висок притисок, висок холестерол... да не набројувам?
Што ако денес не има околу седум милијарди, кога 80% од нас се живи мртовци.
Многу, само што тогаш не можеле да утврдат од што умреле.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Се умирало и тогаш од сето горенаведено само што не биле познати причините за смртта.Од 6-7 родени деца ко што спомна егзистенс,четири ќе умрат,три ќе останат,а зошто поима немале да ти кажат.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
надвор од темата, ќе ми простите, но некој нека ми објасни како е можно овој човек да претрпи мозочен удар?
On 11th November 2014, a month after his 89th birthday, our dear Teacher, Thich Nhat Hanh, suffered a severe brain hemorrhage (stroke).
http://plumvillage.org/about/thich-nhat-hanh-biography/thich-nhat-hanhs-health/

(океј де, имал 89 години; сепак мозочен удар е мозочен удар.)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не сакам да зборувам на оваа тема тука на форум. И вчера го кажав тоа. Темава може многу да испровоцира, а не сакам да се расправам.
Кратко и јасно само ке се искажам за некои работи и тука завршувам со тоа
- Медицината ни го зголемува векот на живеење, но ни го уништува квалитетот на истиот.
- Оние кои што порано преживувале биле силни и здрави луге, со добри гени, со добар имунитет исто како и се друго кое што преживува во природата.Природната селекција не е случајност, си има таа своја поента.
- И не е точно дека и порано ги имало истите болести во иста мера како и денес. Порано се раѓале многу деца и повеќето од нив умирале најчесто поради условите во кои се раѓале. Мојата прабаба исгубила 12 деца бидејки свекорот ја принудувал да работи тешка физичка работа додека била бремена. Кога го родила првото живо (баба ми), морала да побегне со мажот од дома за да не го изгуби. И сега некој како тебе ке предпостави дека децата умреле од рак, ама не можеле да откријат и дека ако тогаш имало болници како денешниве тие деца ке преживееле. Многу фактори влијаат на бројот на населението, војните исто така. Или и жртвите во војна умирале од рак?
- Ако порано лугето не биле здрави, односно , ако немале силен природен имунитет, тогаш немало да преживеат во такви услови во кои што живееле. Замислете се денес вие без фрижидер, канализација, водовод и ред други работи. Ако денес покрај нашите услови на живеење имаме толку болести, тогаш можеш барем да предпоставиш дека сме ослабнале како вид.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
надвор од темата, ќе ми простите, но некој нека ми објасни како е можно овој човек да претрпи мозочен удар?
On 11th November 2014, a month after his 89th birthday, our dear Teacher, Thich Nhat Hanh, suffered a severe brain hemorrhage (stroke).
http://plumvillage.org/about/thich-nhat-hanh-biography/thich-nhat-hanhs-health/

(океј де, имал 89 години; сепак мозочен удар е мозочен удар.)
Не е чудно ова, лугето секојдневно преживуваат мозочни удари
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Holla

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@malo до скоро некои болести се сметаа за истребени благодарение на вакцините кои (хеј!) се производ на модерната медицина. Благодарение на такви поборници против вакцините некои болести се вратија. А јас тебе те прашувам, зарем треба како вид да се вратиме на примитивизмот? Треба да исклучиме струја, да мавниме општества и се` што е продукт на развитокот на човештвото последниве пола милениум и да живееме во „природа“?
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
@malo значи поентата ми е дека никаква исхрана ни веганска или не знам каква не може да третира болести,инфекции,бактерии и истите да ги излечи успешно.
Може да биде помошно средство,но клучно не.Ако зависеше се од храна и билки никој немаше по лекари да оди туку по ливади и ниви ќе беа луѓево,среќни и здрави.Кога веќе одиме со примери и мојата прабаба имала 6 деца,едно починало од нфекција од рана поради газење на мина останата од војната,што да било третирано соодветно немало да дојде до тоа,друго од сипаници што денес мислам таков случај не постои.