1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Кафич по ваша мерка

Дискусија во форумот 'Излегување и ноќен живот' започната од Шмекси, 7 април 2012.

 1. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  да можам би отворила Старбакс негде накај лептокарија... не знам зошто таму ама така некако си викам дека ќе има таму најмногу промет. А цени као у Старбакс (плати па клати)
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Елегантно, мистично, преполно со стил!

  Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-00.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-01-909x910.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-02.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-03.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-04.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-05.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-06.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-07.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-08.jpg Hong-Kong-Nightlife-Nightclubs-09.jpg
   
 3. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ако би отворил кафич,тоа би било во некое помирно,но сепак урбано место во градот,да е близу до улица,но да не е многу прометна.
  Би изгледало отприлика вака:
  PMU1403.jpg

  Мирно место,со вакви масички,шанкче и мала биничка за повремени настапи на џез и џез-хоп(хип-хоп со џез музичари) артисти. Би имало разни видови на пива од целиот свет,би се служеле и пури,би имало мала терасичка исто така. Цените би биле пристојни,и во него би се движеле кул друштвени луѓе што сакаат да се одморат од секојдневниот напор.
   
  На melpomena и Мортидо им се допаѓа ова.
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Кога јас би отворил кафич, тој би бил некаде во центар, и би имал огромни прозорци да даваат светлина, нешто како салите за балет што ги имало на времето во Франција, помеѓу секој огромен прозор би имало огледало - за да изгледа поголема просторијата. во средина би имало округлест шанк, масите би биле поставени по крајовите, би имало бина, би се свирела само Латино денс музика, погодна за танго, мамбо, итн итн итн.
  Би се правеле аудиции и натпревари за танцови, и никогаш не би се дозволувал влез на луѓе без проверка на лична карта - малолетник.
   
  На Lepaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Онака, опуштено за дружење преку ден.

  Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-1.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-2.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-3.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-4.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-5.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-6.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-7.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-8.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-9.jpg Style-industriel-charme-et-convivialite-FrenchyFancy-12.jpg
   
 6. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Би отворила некое интимно местенце со средна големина во Центар. Во средина сакам да има камин и пред него онакви две мали троседчиња со ќебенца (инспирација си земав од Швајцарски кафичи :patos). Другото да бидат столчиња и маси од лакирано дрво и гооолем шанк. Сакам да изгледа се рустикално. Ќе се служат кафиња и други топли пијалоци и колачиња. И згодна послуга сакам хаха... Сонови. :)
   
 7. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,183
  Допаѓања:
  2,248
  Би отворила кај мене во маало, би го средила така што секој да се чувствува како да е дома, пријатна атмосфера со не многу силна музика, цени прилагодени за нашиот стандард, во вечерните часови би имало свирки, караоке забави. Во кафичот еден дел би бил посебен за пушачи за да не мрзнат надвор преку зима, и да не сметаат на непушачите. Осветлувањето не би било прегмногу силно ниту па премногу слабо, нешто слично на дневната светлина. Би ставила и еден џубокс од каде и би се пуштала музиката во кафичот. Би ставила телевизори доволно за да ги опфаќа сите маси, да нема турканици или вишок глави и би ги пуштала сите фудбалски натпревари, а на навивачите што би се собирале да гледаат би им давала попусти за нарачките. Би организирала турнири во табла, шах, табланет, макако и други друштвени игри, а на победниците би им давала 50% на сите пијалоци, цела недела. :) Еден куп идеи имам само немам пари ниту услови да ги реализирам.
   
  На $3Я3|\||)&p&†Y му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Елитно и за со длабок џеб - не. Премногу има ,,елитни". Туку напротив, онакво место каде што може да наврати некој после работа, пред испит, во слободно време да испие кафе или пиво, сеедно. Да дојде да се опушти а не да внимава дали кошулата е истуткана. Имаме премногу ,,елитни" места кои токму поради тој епитет се жртви и стануваат сосема спротивно, зошто нели сите сакаме да сме елитата. Судир на вкусови и ароми. Да е опуштено, пред се со пријатна атмосфера и претопување на контрасти - мини ванила тартови со горко еспресо, мафин од цимет и тиква со нес кафе, тирамису со лате и така натаму да не ги редам. Да е спој помеѓу мојата пасија за готвење и желбата да го разведрам денот некому. A да и ќе заборавив, и по некое цвеќе внатре :sreken

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 9. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Кога имав 17 години открив еден кафич во центарот на мојот град. Внатре бордо кожени гарнетури, тивка музика, скоро празно... Постои едно ќоше, со едно сепаре поставено на „ГЕ“. Е тоа го викав мое „ќоше за инспирација“. Таму паднаа најголемите објаснувања, најголемите полемизирања, најголемото размислување, најзаплетканите приказни ги разврзувавме....Е таму се чувствував како на свое, како место во кое го правам баш она ми треба/ морам...
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335

Сподели: