Кафич по ваша мерка

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Сигурно нема лично јас да го водам затоа што јас имам друга работа која ми завзема повеќе од половина ден и сносам голема одговорност.Глава ме боли секој ден, а ова со кафичов уште помалку ми треба, но гледано од финансиски аспект убаво е да си имаш како прва помош. Значи се случи за едното нема работа, кафичов да ме покрива.Само ради тоа гледам, не од аспект курчење сум отворил кафич и изигравам јебо факич.

За инспекции ги имам луѓето, можеме да пролонгираме некои работи.Како на пример пријавување на работници и слично.Тоа исто така ќе ти го кажам во порака.

Па си пишал дека влезница нема да се наплаќа кога ќе има диџеи.
А вака во обичен ден би се наплаќало?

И мене тоа ме влече и всушност заради тоа и беше муабетот што ме натера да дојдам до идеја за кафич.
Па за влез не би наплаќал. Колку има место, толку. Ете вчера бев во Експириенс и имаше жива свирка (српско, кое не го поднесувам али тоа е) и влез не се наплаќаше. Се си беше под контрола, гужва немаше многу.
Е сега заборавив да ги споменам коњопоите. И тие би играле важна улога. Кога би имало журка, ќе оставам 2-3 поголеми сепариња за седење и другото би било се коњопој.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
И едно, што мислам дека е најважно а никој не го спомена а и незнам дали ќе му текне на некој......

За кафе, би викнал мајстор за кафиња. Значи човек што знае од машина како да прави добри кафиња. Со срциња, кругчиња итн....
Ќе добива дневница поголема, но ќе прави екстра кафиња и строго само кафиња ќе прави.
На кеј по кафичите, е сега незнам во кој, има еден тип (како што го објаснив) и прави само кафиња. Доаѓа со куферче, прави кафе само, и добива минимум 3.000 денари дневница. Али кафето е перверзија.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and Selma

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
И едно, што мислам дека е најважно а никој не го спомена а и незнам дали ќе му текне на некој......

За кафе, би викнал мајстор за кафиња. Значи човек што знае од машина како да прави добри кафиња. Со срциња, кругчиња итн....
Ќе добива дневница поголема, но ќе прави екстра кафиња и строго само кафиња ќе прави.
На кеј по кафичите, е сега незнам во кој, има еден тип (како што го објаснив) и прави само кафиња. Доаѓа со куферче, прави кафе само, и добива минимум 3.000 денари дневница. Али кафето е перверзија.
тие мајстори за кафиња што ги викаш се викаат баристи..
инаку за кафето да биде убаво е 10% знаење 90% машината колку е добра...
ако не го бива кафематот не го бива ни мајсторот...
 
  • Like
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
тие мајстори за кафиња што ги викаш се викаат баристи..
инаку за кафето да биде убаво е 10% знаење 90% машината колку е добра...
ако не го бива кафематот не го бива ни мајсторот...
Е како се викаат не знаев, иначе да игра голема улога и машината за кафе, но поголема улога игра масторот.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
хм...
кафич по мја мерка.. во центарот некаде.
Свирки секој викенд, и тоа секој викенд нов бенд - затоа што е глупо нон-стоп исти да викаш. караоке во недела.
дозволено за пушачи и цени прифатливи за секој. :)
внатрешен дизајн.. би било во стилот на старата прилепска Апореа.. ако некој имал некогаш шанса да ја види, само понов мебел :)) тоа е тоа :)
 
  • Like
Реакции: Ludaca and 048

Јована

Истакнат Член
20 април 2012
144
311
63
Во центарот на Скопје.
Да биде осветлен, да се вика кај ЈОВЧЕ.
Да има музика и да се служи само пиалоци:)
 

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
60
318
Еден ден ќе отворам кафич само за кафе, нема да има алкохол. Ќе биде средено, но нема да биде нешто луксузно. И секако, ќе може да дојде секој што сака да пие убаво, квалитетно кафе. Нормално дека нема да биде забрането пушењето, но ќе има одделени делови.. и тоа :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Има 2 идеи за 2 различни кафича.

Едниот би се викал Tree Broomsticks и интериерот би бил во стил на Хари Потер. Нели, тоа е поентата. Овој повеќе би бил бар, со точено пиво, разни snack видови на храна, рок музика.


Вториот би се викал Central Perk и би бил копија од оној од Friends. Би бил за кафе (очигледно), мирно местенце за собирање на друштво и муабетење, повремено по некој изведувач на акустична гитара (само не како Фиби :giggle)

 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Јас сум повеќе за Паб. Би ги држел најдобрите пива од цела Европа, а германските сите. Името ќе биде Deutsche Pub, на шанк двајца бармени, а за служење би вработил само девојки кои ќе носат пабски униформи ко девојкине на Октобер Фест. Ако дозволува просторот би ставил и еден билјард. А доколку би отворил кафиќ би го уредил во ориентален стил или пак нешто во стилот на Cafe Nervosa од серијата Фрејзер,а и тоа име би го носел.
 
  • Like
Реакции: Selma