Кафич по ваша мерка

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Да речеме дека темава е едно мало истражување што би помогнало некому :)

Еве, имате можност да отворите кафич во Скопје.
На кое место би го отвориле? Во центар или некоја населба во која што навистина треба некој кафич.
Дали би сакале да има журки/караоке/што и да е за време на викенд?
Која би била просечната цена за пиво Скопско (пример)
Дали би дозволиле во локалот да се пуши?(за летно време да има тераса)
Како би го уредиле внатрешно? Во кој стил?
Што ексклузивно би додале вие?
Што би направиле за да успеете да го прочуете кафичот?

Чисто онака си правиме сега муабет, не мора стриктно по прашања да одговарате, прашањата служат само за да се даде правец некаков на дискусијата.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
1.Во некоја елитна населба,Како на пример Водно...Каде што ке се собираат луѓе од високите класи
2.Не.
3.Не би се ни продавало пиво :)
4.Секако,зарем на премиерот ке му забраниш да пуши во некој кафич...
5.Луксуз,Гламур во овој стил нешто 6a00e553e71852883301156f69e409970c-500wi.jpg
6.Па експлузивно...Неможеме да измислуваме топла вода....Ама некој пијалок или коктел незнам што се служи само во странство или е специфичен....Или пак во "подрумот" на кафичот билијард и казино :D
7.Паа покани за отварање на кафичот на сите видни лица кои живеат во таа населба...А потоа ако услугата е добра сами ке доагаат :D Не би било баш пожело сите да знаат за тој кафич :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Шмекси

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Каде и во кој стил не знам ама знам дека за непушачи ќе биде забрането:D:pusi
Значи така, а? И ја како твоја жена нема да влегувам? Ако, ако. :D

Ако би отварала би било на некое по тајно место и само за елита. (нешо као Чак Бас што има)
Се би било на нивоу како шо вика Жика. :D
Пушење дозволено, а цените исто на нивоу.
empire-hotel-lobby-new-york.jpg

DSC_0018.JPG

Empire-Lobby-Bar.jpg
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Како прво не се дружам со елита :)

Можеби имам рејтинг но тоа е на сосема друго поле.Идејава дојде онака ко истресена од ракав.Немам никакво искуство за менаџирање на ваков бизнис.Не би дал 100.000 евра за кафич.

Сакам да биде достапен за сите и да има добра дневна шема и ноќна.
Казино и билијард не! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
-Би направил одличен дизајн во кафичот, од сепариња до ѕидовите. Сигурно некоја моја идеа смислена.
-Пијалоците како за почеток ќе бидат ефтини, и со тек на време ќе поскапуваат. А можно е ако има работа многу и иста цена да останат.
-Би имал голем избор на коктели, безалкохолни и алкохолни. Многу видови на кафиња.
-Локација, би избрал некое место близу до центарот.
-Ќе поставам камери на секој ќош.
-Надвор на летната тераса би поставил фонтана.
-Ќе работат само позитивни девојки. Добро услужливи, а не некои што се мрштат.
-Пеачи и свирки од нашата естрада строго не, зошто ние немаме пеачи што знаат да пеат. Ќе се пушта строго странско музиче.
-Секој петок и сабота ДиЏеј ќе пуштаат музика.
-Влезница нема да се наплаќа кога ќе има ДиЏеи.
-Би имало и обезбедување
-Менаџер само со долго искуство, а не некои балетани

Ете така јас го замислувам кафичот по моја мерка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Шмекси

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
-Би направил одличен дизајн во кафичот, од сепариња до ѕидовите. Сигурно некоја моја идеа смислена.
-Пијалоците како за почеток ќе бидат ефтини, и со тек на време ќе поскапуваат. А можно е ако има работа многу и иста цена да останат.
-Би имал голем избор на коктели, безалкохолни и алкохолни. Многу видови на кафиња.
-Локација, би избрал некое место близу до центарот.
-Ќе поставам камери на секој ќош.
-Надвор на летната тераса би поставил фонтана.
-Ќе работат само позитивни девојки. Добро услужливи, а не некои што се мрштат.
-Пеачи и свирки од нашата естрада строго не, зошто ние немаме пеачи што знаат да пеат. Ќе се пушта строго странско музиче.
-Секој петок и сабота ДиЏеј ќе пуштаат музика.
-Влезница нема да се наплаќа кога ќе има ДиЏеи.
-Би имало и обезбедување
-Менаџер само со долго искуство, а не некои балетани

Ете така јас го замислувам кафичот по моја мерка.


Прва опиплива идеја :D
За дизајнот остави ми на мене, имам 5 години искуство во тоа :D Имам генијална идеја за шанкот како и за таванот.Мислам дека луѓето ќе гледаат повеќе во таванот отколку во кафето.

За пијалоците најубаво е да има фиксна цена.Најголема грешка во било кој бизнис е да зголемуваш цени.Губиш редовни гости/потрошувачи :)
Коктелите и таквите работи се сложувам.
За локацијата се сложувам.
Камерите најмал проблем
Петка за фонтаната на летната тераса.Особено би било добро ако има и некаква си природа одоколу.
За девојки и јас тука се сложувам, и тоа имам идеја и за тоа.Ќе ти ја кажам ама приватно :D
За музиката се сложувам.
А да не се наплаќа воопшто?
Обезбедување е океј.
Менаџер има.

А да те викнам за компањон? :D Гледам дека сме на иста бранова со размислувањава
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Прва опиплива идеја :D
За дизајнот остави ми на мене, имам 5 години искуство во тоа :D Имам генијална идеја за шанкот како и за таванот.Мислам дека луѓето ќе гледаат повеќе во таванот отколку во кафето.

За пијалоците најубаво е да има фиксна цена.Најголема грешка во било кој бизнис е да зголемуваш цени.Губиш редовни гости/потрошувачи :)
Коктелите и таквите работи се сложувам.
За локацијата се сложувам.
Камерите најмал проблем
Петка за фонтаната на летната тераса.Особено би било добро ако има и некаква си природа одоколу.
За девојки и јас тука се сложувам, и тоа имам идеја и за тоа.Ќе ти ја кажам ама приватно :D
За музиката се сложувам.
А да не се наплаќа воопшто?
Обезбедување е океј.
Менаџер има.

А да те викнам за компањон? :D Гледам дека сме на иста бранова со размислувањава

Абе јас си правам некои планови за иднина, но не е лесно да се води кафич. Има заебанции дур го отвориш па ете ти инспекции.....Иначе за пијалоците си во право. Не треба да се мањаат цените, згрешив со тој дел од постот јас. А иначе за што мислиш да се наплаќа?
Бај д веј од секогаш сум сакал убав дизајн за кафич. во било кое кафуле да искочам, гледам и тоа како им е со дизајнот. Мене да ти кажам и тоа ме влече кај кафичите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Абе јас си правам некои планови за иднина, но не е лесно да се води кафич. Има заебанции дур го отвориш па ете ти инспекции.....Иначе за пијалоците си во право. Не треба да се мањаат цените, згрешив со тој дел од постот јас. А иначе за што мислиш да се наплаќа?
Бај д веј од секогаш сум сакал убав дизајн за кафич. во било кое кафуле да искочам, гледам и тоа како им е со дизајнот. Мене да ти кажам и тоа ме влече кај кафичите.

Сигурно нема лично јас да го водам затоа што јас имам друга работа која ми завзема повеќе од половина ден и сносам голема одговорност.Глава ме боли секој ден, а ова со кафичов уште помалку ми треба, но гледано од финансиски аспект убаво е да си имаш како прва помош. Значи се случи за едното нема работа, кафичов да ме покрива.Само ради тоа гледам, не од аспект курчење сум отворил кафич и изигравам јебо факич.

За инспекции ги имам луѓето, можеме да пролонгираме некои работи.Како на пример пријавување на работници и слично.Тоа исто така ќе ти го кажам во порака.

Па си пишал дека влезница нема да се наплаќа кога ќе има диџеи.
А вака во обичен ден би се наплаќало?

И мене тоа ме влече и всушност заради тоа и беше муабетот што ме натера да дојдам до идеја за кафич.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
image.jpg

GetImage.ashx
AK_NYC.jpg
2009_12_angelsandkings.jpg

angels_and_kings_1.jpg


Цените би ги ставила просечни (на пример, Скопско 70ден.) и би имала широк избор на пијалоци, најразлични пива, вискиња, вотки, и слично, но не би служела кафе.
Од музика, би пуштала секаков рок, панк, метал, и слично, на викенди би свиреле бендови. Би промовирала бендови, исто така.
Локација би избрала центар, или во близина, може Капиштец, Карпош 1, и сл.
Не би наплаќала влез и би дозволувала кој сака да влезе над 18, а мислам дека според изгледот и музиката, би биле муштерии одреден тип на луѓе.
Со свирки и случни дешавки, со тек на време ќе стане успешен локалот.