Карти

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Хант, табланет, макао, магаре, црн поп, реми.... порано ги играв сите, сеа само хант и макао :)
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Играм ама не често. Интересно ми е кога ќе се собериме повеќе души, а онака со уште една двајца и не ми се игра многу.
Се знае, ако не победам јас, ќе победиш ти.
Инаку, играм табланет, магарец, црн поп, макао..тие ми текнуваат сега за сега.
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Карти играм МНОГУ....најубава забава ми се и можам постојано да играмм уште од мала дома навечер поготово за викенди или распуст играме :) а сега почнаа и во школо на секој одмор :) ....Највеќе играм брич,макао,тонч,покер,магарец,Табленет,црн поп
Бељот односно Бела. Само тоа играм, другите ги знам скоро сите што се играат во Македонија но како Бељот не верувам дека ќе сретнам.
пс. Бељотот на фб е досаден, само во живо се препорачува да се игра.
Ке сакаш ли да објасниш како се игра....Бидејки првпат слушам
Мене бриџ ми е омилена, особено со повеќе луѓе. Обожавам и UNO.
tumblr_lgsxcesE421qhpzp8o1_500.jpg
Исто и за уно не сум слушнала...Како се игра? :)
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Ако има на нет страна некаде да играм хант/бриџ, ве молам за линк во ПП. :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ке сакаш ли да објасниш како се игра....Бидејки првпат слушам
Многу би сакал ама не знам како. најтешка игра за учење е од сите, и треба многу пракса, со теорија е џабе.
Основни правила се игра во парови 2 по 2. Вкупно карти 32- 7,8,9,10,J,Q,K,A.
Една боја е најака односна адут. Најсилни карти од адутите се J ,9 вака оди хиерарсиски. J,9, A, 10, K,Q,J,8,7.
Од другите споредните се A,10,K,Q,J,9,8,7.
Тоа е од прилика.
Вкупно бројки има 162, може да има плус вадени.
Ако едната екипа не земат ниеден круг , тоа значи дека се Чаљо и партијата без вадени изнесува 252.
Вадени има три редоследни 20, четири редоследни од иста боја 50, пет редоследни 100, четири јандари 200, четири деветки 150,
четири од другите 100.
Кога едниот ќе фрле одредена броја следниот мора да се надкачи со појака негова, доколку нема мора да коси , доколку нема ни адут нека фрла што сака, препорачливо е да трупа доколку е сигурен дека зема неговиот ортак.
Се игра до 1001.
Разбра барем нешто?:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Многу би сакал ама не знам како. најтешка игра за учење е од сите, и треба многу пракса, со теорија е џабе.
Основни правила се игра во парови 2 по 2. Вкупно карти 32- 7,8,9,10,J,Q,K,A.
Една боја е најака односна адут. Најсилни карти од адутите се J ,9 вака оди хиерарсиски. J,9, A, 10, K,Q,J,8,7.
Од другите споредните се A,10,K,Q,J,9,8,7.
Тоа е од прилика.
Вкупно бројки има 162, може да има плус вадени.
Ако едната екипа не земат ниеден круг , тоа значи дека се Чаљо и партијата без вадени изнесува 252.
Вадени има три редоследни 20, четири редоследни од иста боја 50, пет редоследни 100, четири јандари 200, четири деветки 150,
четири од другите 100.
Кога едниот ќе фрле одредена броја следниот мора да се надкачи со појака негова, доколку нема мора да коси , доколку нема ни адут нека фрла што сака, препорачливо е да трупа доколку е сигурен дека зема неговиот ортак.
Се игра до 1001.
Разбра барем нешто?:unsure
Да да мислам дека сватив отприликаа :) Ке мора да најдам друштво па да пробаме хахах :)