Карти | Црнобело Форум

Карти

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,432
9,141
1,683
Кушкундалево
И јас немам видено тука, мене од америките ми се. Иначе да, поентата на играта е истата со на макао.

Имам другар со над 10 декови меџик карти, а јас му ги користам за инспирација и вежбање за цртање, за играње никако да сфатам како.
Има неколку изданија игри за на компјутер наменети баш за тоа, да ги сфатиш основите на играта. Се викаат "Magic the gathering: Duels of the Planeswalkers". Симни ги и пробај ја, не е тешка играта ама бара добра стратегија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,307
1,934
1,133
Kazete mi vo hant igrata na kraj koga eden ke zatvori ako na drug mu ostanat vo raka dva keca kolku se brojat po pravilo a kolku ako ti ostane samo eden kec ? Mislam deka imase razlika sam koga e 1O a so poveke karti se broi eden samo ne sum siguren ? Mi treba za kladba :)
Секој кец се брои по 10 без оглед дали е сам или со повеќе карти...си имал два кеца тоа е 20, пошто било хан значи 40...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Kazete mi vo hant igrata na kraj koga eden ke zatvori ako na drug mu ostanat vo raka dva keca kolku se brojat po pravilo a kolku ako ti ostane samo eden kec ? Mislam deka imase razlika sam koga e 1O a so poveke karti se broi eden samo ne sum siguren ? Mi treba za kladba :)

Јас знам дека доколку има повеќе карти, а еден од тие е 1, тогаш се рачуна само еден. А доколку му останала само една карта, а таа е 1, тогаш се рачуна 10.

Реално, има разлни правила, "потешки" и "полесни", па на кого како му одговара. Понекогаш ми иде да напишам прирачник и доколку некој сака да игра со мене да речам, играме вака или никако. Здосадено ми е да се расправам околу правила, зошто не знаат подобро. :zelen
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
29
Еј, ајде и ја да прашам у меѓувреме некој да не нашол случајно Bicycle карти кај нас?
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Еј, ајде и ја да прашам у меѓувреме некој да не нашол случајно Bicycle карти кај нас?
Нема да најдеш јас мислам. Имаше порано во таа продавницата на Максим Горки ама не постои веќе таа, така да мислам дека нема да најдеш. Барав и јас секакви шпилови, бидејќи ги собирам ама ми ја затворија.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Да играм,многу сакам да играм,секој втор ден,омилена игра со карти ми е тунч и лажеш,две имам
 

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Ооо обожавам,посебно друштво кога ќе се собереме јас сум најголем иницијатор :igra]:)
Највеќе сакам табланет :cool:
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,692
7,241
1,153
Big Sur
До денес не знам да играм Тонч (знам дека има разни имиња играва, јас така ја знам) пошто тетка ми играше против мене на прљав начин, а бев само 8-9 години.
Ама затоа Макао растурам, исто и УНО (добро, додуша исто се скоро).
Имаше период кога со другарки картите повеќе ги користевме за да си гатаме и да си „гледаме“ дали ќе ни се исполни некоја желба. :zelen