1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Како мали...

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Selma, 11 март 2012.

 1. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  како мали со сестра ми собиравме салфетки,сликички,си правевме споменари,игравме жмурка на улица со мнооогу деца,се тепавме со сестра ми секој ден 10 пати на ден,кршевме многу украси и потоа ги криевме,јадевме киндер јајца и од жолтите кутивчиња си правевме возови и ланчиња
  ееееееххххх моето детство-ми недостига
  убави емоции ми наврати темава:eek;(:rofl
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  Како мала нон-стоп го терав татко ми да ми ја раскажува ,,Девојчето со кибритчиња''.
  Толку бев тажна заради неа, а упорно сакав да ја слушам нејзината приказна.
   
  На malo и Mnogo Bitno им се допаѓа ова.
 3. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Порано баш се сеќавам секојдневно се собиравме многу деца на улица, се играше се и сешто,немаше за среќа како сега Фб,Вибери к....и ,чардаци..
  Седевме на тротоар и си ги тегневме па затоа сега хихи ;),а денешниве деца како растат и во иднина незнам немам коментар, се на полошо и полошо ,страшна работа :)
   
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Од многу тегнење, мозоците во папок да не ви се симнале??:patos
   
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  @diva orhideja не се не се недај боже ,меѓутоа се може да се пише и да каже само една е вистината,така да јас само реалноста ја кажав ,а кој ке се пронајде може да потврди само ,а би те замолил да не ја должиме и опширно обработуваме оваа тема за да некој не свати погрешно ;)
   
 6. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814
  Како мала се качував по вратите, ја бранев сестра ми, ако некој ја задеваше знаеше да изеди чотек од мене :giggle
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Како мали се игравме со џамлии пред нашата куќа, баба ми ке не разбркаше мафтајки со метлата, за да можат да си муабетат со комшиките. Како мали едвај чекавме да натрупа снег и по цел ден го поминувавме надвор на санки, премрзнати, гладни, мокри... радоста беше поголема од студот, од гладта... Како мали јадевме еден сладолед - Снежец, денешниве сладоледи немаат ни приближен вкус на тој сладолед. Ке се вратев трчајки од школо за да гледам дајте музика, станував порано за да гледам летечки мечиња, научив да читам од бушава азбука... Најголемо богатство ни беа кутиите полни со сликички, детска пошта, ситни играчки од киндер јајца или смоки. Како мали знаевме многу песнички, едвај чекавме да почне си-до или златно славејче за да научиме нови. Како мали добивавме љубовни писменца од момчињата кои седеа до нас и најчесто им се враќаше со ќотек :)
  Тогаш беа модерни едни маички со реси и монистри во разни бои на ресите, најчесто се носеа во комбинација со ,,бициклистички'' хеланки. Тогаш тесните улички беа ишкртани со разни цртежи со креди во боја или со парче керамида. Се игравме мајки и деца, доктори и пациенти, полицајци и крадци, продавачи и муштерии. Игравме жмурка, жмурка со топка, џамија, ластик, плочка...
  Ех...
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Κаκо мала бев голема плачκа и сеκој ден еден гоолем батκо ми го земаше BMX цρвеното точаче и обожаваше да ме неρвиρа :D
  А бρатучед ми.. Немам κоментаρ нон стоп се нешто мe κубаше ми се смееше ова она а јас уште од мала душа по него давав :D
  Бев дρуштвена а најмн од се саκав да вρтам на она мсм хулахоп ли се виκаше нз баш .. И на ластиκ сκоκав .. Охооо тие вρемиња...
  Κо сум паднала в јама со новите тρенеρκи .. Хахаха иаκо имав само 6 год јасно се сеќавам κолκу ми беше и забавно и глупо ρади тρенеρчињата сини .. Пуста κρиенκа . После едно девојче што нон стоп ми ги земаше пρстените и пρавеше се што јас пρавев падна. На κρај па големите батκовци ни беа κρиви.. Леле хахаха :D
  П.с на ова не се сеќвам ама сите ми го κажуваат. Сум се изгубила после спиење ме баρале насеκаде исплашени ова она..
  Гес ват? :D
  На балκон од дρугата стρана јадам на доматите κо ниκој пат до тогаш не κаснато.. Сета извалκана само сум и се насмеала на мајκа ми κао види шо пρаам.. Мајκа ми виκа тогаш не знаев дали да те отепам или да те јадам κаκо ти доматот :D
   
  #68 ●Untouchable°, 3 октомври 2015
  Последна промена: 3 октомври 2015
 9. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Како мала само со машки се дружев,цела бев со тетоважи,еднаш мајка ми се јави во полиција дека ме немаше цел ден
   

Сподели: