1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Какво кафе пиете?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Marrie, 19 февруари 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Сум пишал пред 3 години нес...
  Боже колку целосно ми се сменил вкусот бар според овој т.н. ќеф.
  Нес сега скоро и да не го можам освен во одредени кафулиња што знам дека го праат солидно. Се свртев целосно на турското кафе со еден дебел слој кајмак или летно време макијато. Дома често зимам зрна, ги мелам крупно и после ги ставам во онакво сребрено мока чајниче за да напраам концентрат доволен да пробуди пола комшилук. По кафулиња зависи од местата, но прво тестирам на еспресо. Пошо најчесто ако тоа е за никаде, све е за никаде.
   
  На Luckky и violetmoon им се допаѓа ова.
 2. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Еј ама убава идејава за κафе во зρна.. Κе пρобам κаκо е ;)
  Исто се сложувам и за еκпρесото истото го пρавам и јас :D
   
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Обично кафулињава шаблонот им е еспресо па после додаваат млека, шлагој и разни други врагој... Зависно од порачка. Затоа зависи од првото.
   
 4. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Мн јасно . Логично :) аκо тоа легне аκо не е ,,κисело,, после и со сите дρ додатоци κе е убаво ;)
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Јас пошто живеам од кафе, пијам скоро секакво, освен капучино...тоа не го ни сметам за кафе...повеќе ми иди како течен десерт...
  Инаку најчесто си пијам турско или нес, тие две најмногу ми прават ќеф...
   
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Најактивен член

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,694
  Пошто турското ми е незаменливо,утрото обавезно го започнувам со такво,доста јако,исто толку благо и со мнооогу кајмак.Уште едно попладне или приквечер пијам,а помеѓу може некое нес или макијато.
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  У последно време овака, зошто поише ми се исплати за на работа отколку 3in1 нонстоп. 1 лажичка од тоа лево, 2 од тоа десно.

  Coffee & creamer.jpg
   
 8. Svetiot Duh

  Svetiot Duh Активен Член

  Зачленет на:
  15 август 2015
  Мислења:
  80
  Допаѓања:
  120
  Строго Турско, горко (мрак) :)
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Какво и да било не ми смета. Најчесто пијам нес и турско без шеќер или еспресо исто така без шеќер :).
   
 10. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Целата иронија е што несот во нашите кафулиња се смета за најскапо кафе додека во остатокот на белиот свет е еден ако не и единствен најевтин кафе-пијалок.
   
  На ●Untouchable° и existence им се допаѓа ова.

Сподели: