1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Какво кафе пиете?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Marrie, 19 февруари 2012.

 1. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Како работу туја кафе више не ми е тој што ми беше
  Порано испију кафе, рокне ме бре расположи ме, ококори ме , осфести ме, не ми се спие ич кд испију кафе
  А ск, ск не ми реагира ич, навикнаја организам више, не ме удара не ме т'ца : ) ( литературан превод за т'ца ваљда би било не допира) hahha не ме допира кафето бе пеер : )
  Koлко и да га напрау јако топло нес или турско, или па доза ипол у кратко еспресо... џабе еј, па ми се спие
   
 2. ричи.иии

  ричи.иии Нов член

  Зачленет на:
  18 март 2013
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  6
  Турско средно кафенце ......ммм баш добро би ми дошло едно:)
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  3 во 1! (wasntme)

  Во последниве 2/3 месеца си го пијам инстант кафето Fiesta (Кам) и многу повеќе ми одговара од Ness-от кој знае да ме направи нервозна понекогаш.

  Fiesta.jpg

  2 лажички фиеста + 2 лажички шеќер + 1 лажичка млеко во прав = совршеното кафе за мене!
  Ако е Ness, 1 лажичка е доволна.

  На лето го пијам ладно, направено со машинка: 1/2 лажички инстант кафе + 2 лажички шеќер + 2 третини вода + 1 третина млеко + 3/4 коцки мраз = најсовршеното кафе ever!

  Coffe late, magazine, croissant.jpg Coffee in a glass, simple.jpg Milton & Small cold brew coffee, dark roast.jpg Iced ness in twisted glass and a small glass of water.jpg
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Да бидам искрен, јас без кафе не можам да опстојам.
  Во 5 наутро пијам турско, крај 9 пак турско, околу 11-12 часот пијам најчесто Макијато(или во Кичево познато по„Мало со ладно“) после ручек обавезно жена ми вари турско инаку ручекот не се рачуна за ручек, и ако дојдат гости навечер уште едно.
   
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Јас живеам од кофеин и никотин :kafe(smoke)
  А моето кафе е наутро турско со млеко, а после цел ден нескафе нематено со повеќе млеко (топло, ладно сеедно)...:)
   
 6. Primrose

  Primrose Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  680
  Допаѓања:
  1,288
  Нескафе... Го обожавам. :sreken
   
 7. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Турско кафе ама горко со кајмак,во кафич скоро секогаш еспресо и тоа кратко без шеќер убаво да ми загорчи и да ме размрда:)
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aleksis

  Aleksis Jukebox

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  1,440
  Допаѓања:
  2,539
  нес нематено,без мраз! :sreken турско не пијам ич по дома..си праам сама нес и дури поубаво ми е од кафич!
   
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Налетав на еден рецепт за совршено ладно кафе. Некои работи ме збунуваат, но јас сепак ќе ви го напишам:

  Пола кило мелено кафе (е сега не знам точно какво, тоа најмногу ме интересира). Сипете го во било каков голем сад.

  1.jpg

  Сипете 2 галони, или по нашки, 7 литра вода (?:confused:)

  2.jpg

  Мешајте го додека кафето и водата не се соединат. Потоа, затворете го и оставете го 8 часа да мирува.

  3.jpg

  Кога ќе поминат тие 8 часа, наместете цедалка и врз цедалката крпа за процедување, врз садот во кој ќе ги префрлите кафето.

  4.jpg

  Убаво исцедете го и префрлите го во сад во кој ќе го чувате во фриждер, бидејќи нели, кафето е наменето да се пие ладно.

  5.jpg

  Забелешка: оваа литража на кафе е за 3 недели до месец дена.

  Кога ќе бидете подготвени да си сипете во чаша, наполнете ја до врв со коцки мраз, потоа наполнете ја чашата со кафе до половина, а остатокот со млеко. Додадете шеќер по вкус.

  6.jpg 11.jpg 7.jpg 9.jpg 10.jpg

  Enjoy!
   
  На street_chic, melpomena и Saladin им се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  DarkPassenger колку што гледам на пакувањето горе пишува дека е за еспресо, а мислам дека тоа за еспресо не е печено кафе како она што го викаме турско кафе туку е смелено и миено во базени. Од моево кафеџиско искуство крпи за цедење...ја би препорачал филтер хартии.

  (патем, 7-8 литри дај му ги на некој ко мене ќе ги снема за 7-8 дена а не за 3 недели.)
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: