Интернет помош

Sara.Be

Нов член
15 февруари 2013
13
7
3
Prilep
Зошто ми кочи навечер интернетот?
Или кога ќе го уклучам ком. по 30 мин едвај треба да се стабизилира нетот...:ladno
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Зошто ми кочи навечер интернетот?
Или кога ќе го уклучам ком. по 30 мин едвај треба да се стабизилира нетот...:ladno

Му се спие и на него.











Јави се кај оператор и објасни му за проблемот иако мислам дека е до твојот компјутер. За секој случај пробај со друг уред (друг копмјутер, мобилен и сл.) и ако е до интернетот јавувај се.
 

Renata1

Нов член
26 февруари 2014
10
7
3
upload_2014-4-2_19-55-40.png
Ми треба помош како би можела да го избришам ова?
Наместо фејсбук, ми излегува ова :mad:
Фала однапред :)upload_2014-4-2_19-55-40.png
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Рестартирав и рутер и лаптоп, не се опраи интернетот. Ми покажува фул цртки како да е перфектен нетот, а чекам пола минута и повеќе да ми се отвори страна, кантерот ми лага, а на YT не смеам ни да помислам. Што е проблемот?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Рестартирав и рутер и лаптоп, не се опраи интернетот. Ми покажува фул цртки како да е перфектен нетот, а чекам пола минута и повеќе да ми се отвори страна, кантерот ми лага, а на YT не смеам ни да помислам. Што е проблемот?
Пробај смени DNS сервер. Јас имав слични проблеми и сеа го користам public DNS од google. Ако користиш windows 7, отвори:
Network and Sharing Center -> Change adapter settings -> (aко си на вајрлес селектирај вајрлес) десен клик и properties.
Одбери Internet protocol version 4 (TCP/IPv4) и подолу пак properties. Одбери Use the following DNS server addresses и внеси 8.8.8.8 и alternate 8.8.4.4
Еве вака треба да ти изгледа:
Untitled.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Пробај смени DNS сервер. Јас имав слични проблеми и сеа го користам public DNS од google. Ако користиш windows 7, отвори:
Network and Sharing Center -> Change adapter settings -> (aко си на вајрлес селектирај вајрлес) десен клик и properties.
Одбери Internet protocol version 4 (TCP/IPv4) и подолу пак properties. Одбери Use the following DNS server addresses и внеси 8.8.8.8 и alternate 8.8.4.4
Еве вака треба да ти изгледа:
Отвори ја прикачената датотека 20796

Нема некоја промена. Изгледа до лаптопот нешто ќе да е. На PC-то се е во ред.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Нема некоја промена. Изгледа до лаптопот нешто ќе да е. На PC-то се е во ред.
Пробај мавни во command prompt "ipconfig /flushdns" (без наводниците). Провери и со драјверите нешто да не прават проблеми (реинсталирај ги).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Пробај мавни во command prompt "ipconfig /flushdns" (без наводниците). Провери и со драјверите нешто да не прават проблеми (реинсталирај ги).

Го направив и тоа со command prompt, ништо. Драјвери не знам да реинсталирам, али ставив драјвер бустер, ништо. На компјутерот како што реков се е во ред, нема проблем, што значи нема фајде да им ѕвонам на Телекабел. А еве го резултатот од лаптопот од speedtest:

2.png

И уште нешто, нетот е уште полош на мобилен.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@MissChievous, мавни тоа бустери глупости, не ти требаат. Ова веројатно е проблем до рутерот штом и на мобилен не е ко што треба, ако имаш при рака друг рутер пробај со друг. Исто не е на одмет да провериш дали firmware-от на рутерот ти е up-to-date и ако не е да го апдејтуваш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous