1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Интернет помош

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 15 февруари 2012.

 1. Sara.Be

  Sara.Be Нов член

  Зачленет на:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  7
  Зошто ми кочи навечер интернетот?
  Или кога ќе го уклучам ком. по 30 мин едвај треба да се стабизилира нетот...:ladno
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Му се спие и на него.  Јави се кај оператор и објасни му за проблемот иако мислам дека е до твојот компјутер. За секој случај пробај со друг уред (друг копмјутер, мобилен и сл.) и ако е до интернетот јавувај се.
   
 3. Renata1

  Renata1 Нов член

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  7
  upload_2014-4-2_19-55-40.png
  Ми треба помош како би можела да го избришам ова?
  Наместо фејсбук, ми излегува ова :mad:
  Фала однапред :) upload_2014-4-2_19-55-40.png
   
 4. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Најверојатно имаш закачено некој malware.
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Рестартирав и рутер и лаптоп, не се опраи интернетот. Ми покажува фул цртки како да е перфектен нетот, а чекам пола минута и повеќе да ми се отвори страна, кантерот ми лага, а на YT не смеам ни да помислам. Што е проблемот?
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Пробај смени DNS сервер. Јас имав слични проблеми и сеа го користам public DNS од google. Ако користиш windows 7, отвори:
  Network and Sharing Center -> Change adapter settings -> (aко си на вајрлес селектирај вајрлес) десен клик и properties.
  Одбери Internet protocol version 4 (TCP/IPv4) и подолу пак properties. Одбери Use the following DNS server addresses и внеси 8.8.8.8 и alternate 8.8.4.4
  Еве вака треба да ти изгледа:
  Untitled.png
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Нема некоја промена. Изгледа до лаптопот нешто ќе да е. На PC-то се е во ред.
   
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Пробај мавни во command prompt "ipconfig /flushdns" (без наводниците). Провери и со драјверите нешто да не прават проблеми (реинсталирај ги).
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Го направив и тоа со command prompt, ништо. Драјвери не знам да реинсталирам, али ставив драјвер бустер, ништо. На компјутерот како што реков се е во ред, нема проблем, што значи нема фајде да им ѕвонам на Телекабел. А еве го резултатот од лаптопот од speedtest:

  2.png

  И уште нешто, нетот е уште полош на мобилен.
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  @MissChievous, мавни тоа бустери глупости, не ти требаат. Ова веројатно е проблем до рутерот штом и на мобилен не е ко што треба, ако имаш при рака друг рутер пробај со друг. Исто не е на одмет да провериш дали firmware-от на рутерот ти е up-to-date и ако не е да го апдејтуваш.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: