Интернет помош

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Се извињавам, да ја прашам Мис, рутерот ти регистрира нет но сигналот е слаб?
Пробај и со мобилен, но и со друг ПС ако имаш комшии бар за тест од 10тина минути. Ако друг лап-топ ти кажува дека е слаб нетот, рутерот има голема шанса да ти е подзаебан. Имав ист ваков проблем и му го спомнав на Бобо, среќната околност беше што го тестирав со друг лап-топ и скратив на тоа дека целиот проблем потекнува од рутерот, не од ПС-то.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Првиот дел, ништо не те разбрав. :zelen

Антивирусите ги тргнав, нетот е ист. Да не е расипан рутерот ко предмет? Па да не може да се воспостави добра конекција? Или, да не ми се закачува некој, но веројатно и на РС би бил нетот зезнат тогаш...
Ај вака. Ако можеш директ од модемот стави мрежен кабел во лаптопот и тестирај ја брзината тогаш. Тогаш ќе заклучиме дали е до рутерот или не е.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Мислење под мислење али и ја да си прашам да не имал искуство некој со вакво срање .. ме мрзи да барам сеа.
Рецимо симнувам 30 - 40 гигички наеднаш или постепено и оп, снемувам интернет. Рестартирам рутерот се е во ред. Да не потрошам рецимо толку едно месец дена се е во ред. Али да пуштам еден филм од 40тина гига да симнам, ќе се симне и нет снемува додека не го рестартирам.
Any solution ? :biggrin
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ај вака. Ако можеш директ од модемот стави мрежен кабел во лаптопот и тестирај ја брзината тогаш. Тогаш ќе заклучиме дали е до рутерот или не е.
Да да, пробав директно во лаптоп со кабелот од модемот, нетот беше перфектен. А кога пробав со кабелчето од рутерот диркетно во лаптоп, не го регистрираше. Ај ќе видам деновиве со друг лаптоп, па да видиме.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Зошто торентите ми се симнуваат до 92.2% и толку, не сака повеќе? Не покажува error, едноставно не продолжува да се симиња...
Сите ? Провери им сидери и тракери. Еден другар имаше ваков проблем со uTorrent .. му стигаа до 99.9% :D па после симна Bittorrent и се беше во ред. Исто така пробај да симнуваш на друга локација (друга партиција, папка итн).
 
  • Like
Реакции: MissChievous

alekoh

Нов член
31 декември 2014
6
4
3
Имам едно прашање.
Зошто кога се конектирам на некоја македонска веб страна конекцијата прво ми патува надвор од Македонија па се враќа назад?
На пример ако направам tracert до crnobelo.mk тогаш конекцијата прво патува до Лос Анџелес па после доаѓа тука. Ако некој е подобро запознаен со оваа тематика би му бил доста благодарен да сподели некое мислење :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Аман више, ме умреа реклами на Мозилава. Ставив addblock и пак ми искачаа, но само како непотполнети квадрати, односно таму каде што треба да стои рекламата, што многу ме нервира. По не знам кој пат ја рестартирав Мозилата, еве пред саат време најтазе, пушив адблок пак и ништо! Сега ни адблок не ми помага... има ли некакво решение?

adds.png
 

BlackTulip

Староседелец
15 март 2013
628
789
1,103
Аман више, ме умреа реклами на Мозилава. Ставив addblock и пак ми искачаа, но само како непотполнети квадрати, односно таму каде што треба да стои рекламата, што многу ме нервира. По не знам кој пат ја рестартирав Мозилата, еве пред саат време најтазе, пушив адблок пак и ништо! Сега ни адблок не ми помага... има ли некакво решение?

Отвори ја прикачената датотека 22574
Пробај на Хромот дали истото ќе ти го покаже