Зошто многу луѓе не веруваат во Библијата како Божји збор?

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
440
673
A Galaxy far, far away...
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dawkins#Documentary_films
The Root of All Evil ти е документарецот за God Delusion
Изглеај ги сите документарци, феномен е човекот ќе видиш и смисла за хумор :D Иако не знам каква смисла за хумор ти е потребна за да сфатиш наука.
Да не се објаснувам ми се спие сеа, ќе пишам утре поголемо мислење.

Го неам читано Карлин, али за Докинс можам до утре да ти дискутирам.
Изгледани ми се сите документарци, и добри се. Ама кај виде смисла за хумор не знам, Докинс ти е типичен здрвен Енглез :) Не ми треба никаква смисла за хумор иначе за да сфатам нешто, ама сето тоа е попривлечно ако знае човекот да се заебава, како на пример Нил Деграс Тајсон кога го објаснуваше Интерстелар :)

Карлин иначе нема што да го читаш, треба да го гледаш. :)
 
  • Like
Реакции: Priroden

Перомикик

Нов член
19 август 2015
22
5
3
46
Дали само имате претстава колку е изобличена низ времето и низ преводите? А вистинската верзија, којзнае, некаде е кај масоните...
Само колку различно ќе се протумачат скриените пораки и цитати на англиски и на македонски...
Таа поминала низ среден век, време кога црквата смеела без никаква контрола да изврши промена на се што посакувала....
Само замислете дека се потребни 2 букви за потполно да се обезличи суштината на една реченица. Замислете дека можеби цело време се провлекуваат грешки од такви букви кои ја прават да изгледа недоверлива!

И сега, нели ќе ти биде конфузно да читаш преправено четиво според потребите низ вековите...

Со времето планини се сменија, а не пак книга кој сигурно била под 1000 притисоци и влијанија...
Сите ПРЕПИШУВАЧИ на библијата биле сместени во манастири,каде се правело вино и ракија. Како да верувам дека некој ПИЈАН препишувач, точно и до буква го препишал-умножил пишаното, зошто тој не би додал или одземал нешто ненамерно или пак намерно???
 

Priroden

Староседелец
4 октомври 2012
140
95
1,038
@Priroden да си бидеме на чисто, јас се противам на креационизмот и сметам дека еволуцијата е она кое не` води, но имам многу против кога луѓе кои ми зборат за атеизам од уста не го вадат Карлин. Ни јас ги немам читано нити Докинс, нити Карлин, отприлика знам што биле нивните ставови. Не мора да читаш Докинс или Карлин за да оформиш став (или рандом Петкан).
Па Докинс е научник, eволуционен биолог, верува во еволуција како и ти.
Е зошто некој кој верува во еволуција како и ти, би ти пречел само ради тоа шо го цитирал Докинс? :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Па Докинс е научник, eволуционен биолог, верува во еволуција како и ти.
Е зошто некој кој верува во еволуција како и ти, би ти пречел само ради тоа шо го цитирал Докинс? :D
Обично кога правам муабет со некого околу религии и наука сакам да слушнам лични излагања на ставовите и размислите. Докинс и Карлин или било кој можам да ги читам/слушам кога ќе ми текне. Исто ко јас да почнам да зборам само цитати од Ниче и да дрвам само „декаденција, декаденција.... декаденција децооо, декаденција.“ Барем мене ми е досадно кога некој постојано ми го вметнува Карлин во муабет и ми кажува постојано што рекол Карлин.
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Самата Библија вели: „Целото Писмо е вдахновено од Бог и корисно за поучување, за укорување, за поправање, за воспитување во праведноста, за да биде Божјиот човек вистински способен и потполно опремен за секое добро дело“ (2. Тимотеј 3:16, 17)Исус Христос дал исправен пример со тоа што ги темелел своите учења на Божјата Реч. Кога во една прилика му се молел на својот небесен Татко, тој рекол: „Твојата реч е вистина“ (Јован 17:17). Исус верувал во Божјата Реч, и сѐ што поучувал било во склад со Писмото. Тој честопати велел: „Напишано е“, а потоа цитирал некој стих (Матеј 4:4, 7, 10). Исто како Исус, Божјите слуги денес не ги поучуваат другите за свои лични идеи. Тие веруваат дека Библијата е Божја Реч и своите учења ги темелат само на она што го вели таа.
 
  • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Има една интересна ствар кај религиозните луѓе кои ја хејтаат теоријата за природна селекција а.к.а еволуција, а тоа е што бараат влакно во јајцето. Вистина е дека таа теорија сеуште се апдејтира и сето тоа, ама за религиозен човек кој верува дека разни натприродни битија, богови, ангели или ѓаоли СЕ РЕАЛНИ ЕНТИТЕТИ да цепидлачи околу недостатоците на научна теорија бе :patos:patos

Си веруваат во одење по вода, лечење со допир, безгрешни зачнувања, вознесенија, воскресенија, чудесии, претварање вода во вино, танц на зомби во Ерусалем, адам и ева и еден куп фантазии а ваму демек не им чинела теоријата пошто не била 100% фулпруф :rofl:rofl
That detachment from reality must be a glorious thing...
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
@Outrider, по која селекција доби ти модераторско место и тоа на пдф вероисповед?
Избриши си го сам постот... или преправи го,нема потреба од иронија и исмејување за тоа кој во што верува.

А ме убедуваа дека си неутрален,затоа и ти дале да бидеш модератор. ццццц
 
  • Like
Реакции: ●Untouchable° and corki

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
@Outrider, по која селекција доби ти модераторско место и тоа на пдф вероисповед?
Избриши си го сам постот... или преправи го,нема потреба од иронија и исмејување за тоа кој во што верува.

А ме убедуваа дека си неутрален,затоа и ти дале да бидеш модератор. ццццц
Не постои подфорум `Вероисповед` него постои `Религија`.
Нема никаде исмејување него суви факти, религиозна раја бара фактографски грешки во научна теорија а истовремено пропагира вера. Ако е така (а така е, ние секташите сме логички јако потковани) тогаш можат да ја прифатат и теоријата на еволуција со едноставен чин на вера, да поверуваат во неа. Кога веќе веруваат во наведените фантазии и милиони други - не гледам проблем да се поверува во една сериозно разработена научна теорија.
Чак што више, можат да поверуваат во све, пошто све е божја воља, пример некој некому даде на заем 5000 евра и ликот што го зел заемот после вели дека никогаш не зел заем - треба да стапи на сила чинот на вера и да се поверува.
Знам знам, сите сакаат да се онадат и да не им влезе па така и религиозните, ќе бидеме рационални во 50% од стварите и ќе бараме докази и факти али другите 50% ќе бидеме ирационални (ќе веруваме во пустински фантазии од пред 2К години или секуларни митови)
Се работи за логичка конзистентност - тоа е една од најбитните ствари на светот, ако луѓето се придржуваат кон неа тогаш ќе тече мед и млеко, така да си знаеш.

Јас како локален застапник на `Црна Ружа` по дифолт добивам модераторство а двајцата админи се веќе врбувани така да, иднината е наша! :gjavol
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
Не постои подфорум `Вероисповед` него постои `Религија`.
Нема никаде исмејување него суви факти, религиозна раја бара фактографски грешки во научна теорија а истовремено пропагира вера. Ако е така (а така е, ние секташите сме логички јако потковани) тогаш можат да ја прифатат и теоријата на еволуција со едноставен чин на вера, да поверуваат во неа. Кога веќе веруваат во наведените фантазии и милиони други - не гледам проблем да се поверува во една сериозно разработена научна теорија.
Чак што више, можат да поверуваат во све, пошто све е божја воља, пример некој некому даде на заем 5000 евра и ликот што го зел заемот после вели дека никогаш не зел заем - треба да стапи на сила чинот на вера и да се поверува.
Знам знам, сите сакаат да се онадат и да не им влезе па така и религиозните, ќе бидеме рационални во 50% од стварите и ќе бараме докази и факти али другите 50% ќе бидеме ирационални (ќе веруваме во пустински фантазии од пред 2К години или секуларни митови)
Се работи за логичка конзистентност - тоа е една од најбитните ствари на светот, ако луѓето се придржуваат кон неа тогаш ќе тече мед и млеко, така да си знаеш.

Јас како локален застапник на `Црна Ружа` по дифолт добивам модераторство а двајцата админи се веќе врбувани така да, иднината е наша! :gjavol
:facepalm2 кого ставиле да биде модератор:facepalm2
Верувај ти во што сакаш,припаѓај каде сакаш, тоа е твој личен избор,но барем како модератор воздржи се од цинични и иронични изјави.
Ако си заземал страна,во ред е,сакаш биди секташ,за мене е ок,исто како што е во ред (барем за мене) да имаа спротивни,односно верници.
Овде сме да дебатираме за разликите, а не со разликите да омаловажуваме секој што е споротивно од она што си ти.

Преиспитај ги твоите ставови,ако не умееш да балансираш, тогаш на твојот цинизам ќе треба да реагира некој админ.(ако сеуште постои човечко во некој)

п.с. иднината нека биде ваша(handshake)
 
  • Like
Реакции: ●Untouchable°