Зошто многу луѓе не веруваат во Библијата како Божји збор?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Ако искажува мислење тогаш е ок, незнам за тебе ама за мене, мислење не е исто што и исмејување.
Тоа повеќе кажано да изгледа занимлив, впечатлив, не дека кажа нешто умно ,туку дека - еве можа да ги исмејувам сите верници и никој ништо не ми може.
Многу ниозок пост, за некој кој треба да дели правда во подфорумот.
Нема никакво исмејување има само суви факти кои поради твојата ирационалност се доживуваат како исмејување, ти напиша и абраксас со примерот за исламистите, тоа е тоа религиски индуцирано зло кое тлее во многу верници и за кое само треба искра за да се запали.
Милијарди луѓе имаат убиено верниците, тоа е машина за смрт, несреќа, страданија и понижувања.
Сите тие ирационални ствари ништо не ти имаат помогнато, соочи се со тоа дури е време, иако е тешко - само во реалноста може да се сретнат убавините на животот.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
Не разбираш и си правиш некои филмови, цели сценарија си напиша. Каква пристрасност? Покажи каде, кој пост е избришан, кој е опоменат, кој е казнет или баниран па да видиме за каква пристрасност се работи. Ако не можеш (а не можеш пошто нема такво нешто) тогаш подобро молчи си, за твое арно, чисто ради избегнување бламажа.
Немаш доволен број на членови да би дошла до израз твојата модераторска улога, мислењето го кажав во идно време, (ќе) бидеш пристрасен.

Друго, никако не разбираш како функционира една платформа како форум, јас не можам да ти помогнам ете и егзистенс се обиде ама гледам дека не оди.
Не ме мрзи пак да ти објаснам, значи модератор не треба да биде мод или да не биде во зависнот од желбата на некој си јузер, не мора да биде религиозен и може слободно да постира како и секој друг член.
Пропушти уште да додадеш дека како и секој член треба да се држи до правилникот на форумот, а не прв да го крши ,меѓу редови да ги понижува и бламира верниците, вадејќи се за некој факт кој само тебе ти е познат.

Тебе силно те возбуди постот за кој сеуште ништо не кажа, во кој напишав факти околу логичката неконзистентност на религиозна раја која верувајќи во потполно измислени глупости се ангажира против научна теорија. Наместо да шириш наоколу можеш слободно да го цитираш и да го побиеш тврдењето а ако не можеш, молчи си и верувај си.
Не нема да молчам, само поради тоа што на дрзок начин да ги омаловажиш и исмејуваш верниците, ако е за тебе тоа научнофантастика за друг е животна филозофија на живеење.Имаш проблем со тоа ти, ако не си успеал во живототи и бараш кривец за тоа, пробај на друг начин да го извадиш гневот од тебе,иди на утакмица викај, пцуј , дофрлувај на судијата..испразнисе.Не ти се криви сите луѓе,дали верници ,неверници, битија,зачнувања ,восреснувања и ред други работи во кој верува или не веруваат луѓето.

Еве ти го постот!
Има една интересна ствар кај религиозните луѓе кои ја хејтаат теоријата за природна селекција а.к.а еволуција, а тоа е што бараат влакно во јајцето. Вистина е дека таа теорија сеуште се апдејтира и сето тоа, ама за религиозен човек кој верува дека разни натприродни битија, богови, ангели или ѓаоли СЕ РЕАЛНИ ЕНТИТЕТИ да цепидлачи околу недостатоците на научна теорија бе :patos:patos

Си веруваат во одење по вода, лечење со допир, безгрешни зачнувања, вознесенија, воскресенија, чудесии, претварање вода во вино, танц на зомби во Ерусалем, адам и ева и еден куп фантазии а ваму демек не им чинела теоријата пошто не била 100% фулпруф :rofl:rofl
That detachment from reality must be a glorious thing...
Прочитај си го убаво, нема никаква содржина ,ниту има нешто паметно ..спомнуваш влакна во јајце дека барале и толку,другото е наведување по редослед разни верувања и газење од смеење,вториот дел исто така редење верувања со завршен текст дека теоријата за еволуција не им била 100% вистинита.
Текстот ти е како нискобуџетен филм.:facepalm2


А другово, разглабања добро и зло биле интерпретации, да ја доживееш смртта бла бла сето се тоа ирационални искази со кои не планирам да се замарам ниту на виртуелно ниво, познати ми се последиците од целосно предавање на ирационалното, го гледам тоа јасно од твоите постови и мене ми е навистина жал.:(
Дете,верувај му на дедо,не си ти за модератор во религија,оди во спорт или играчница.:)
 
  • Like
Реакции: corki

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Немаш доволен број на членови да би дошла до израз твојата модераторска улога, мислењето го кажав во идно време, (ќе) бидеш пристрасен.


Пропушти уште да додадеш дека како и секој член треба да се држи до правилникот на форумот, а не прв да го крши ,меѓу редови да ги понижува и бламира верниците, вадејќи се за некој факт кој само тебе ти е познат.


Не нема да молчам, само поради тоа што на дрзок начин да ги омаловажиш и исмејуваш верниците, ако е за тебе тоа научнофантастика за друг е животна филозофија на живеење.Имаш проблем со тоа ти, ако не си успеал во живототи и бараш кривец за тоа, пробај на друг начин да го извадиш гневот од тебе,иди на утакмица викај, пцуј , дофрлувај на судијата..испразнисе.Не ти се криви сите луѓе,дали верници ,неверници, битија,зачнувања ,восреснувања и ред други работи во кој верува или не веруваат луѓето.

Еве ти го постот!

Прочитај си го убаво, нема никаква содржина ,ниту има нешто паметно ..спомнуваш влакна во јајце дека барале и толку,другото е наведување по редослед разни верувања и газење од смеење,вториот дел исто така редење верувања со завршен текст дека теоријата за еволуција не им била 100% вистинита.
Текстот ти е како нискобуџетен филм.:facepalm2Дете,верувај му на дедо,не си ти за модератор во религија,оди во спорт или играчница.:)
И тоа каква содржина има, до таа мера што крајно те возбуди и те шокира.:kafe

Верувај си ти и во лепрозниот стаорец ако сакаш, али во јавна комуникација треба да преовлада рационалноста.
Еве ти сега пример со кој можеби ќе сфатиш разлика меѓу верување и факат (евиденција).
Се појавува некој лик и тврди дека Алф е манијак и дека се мота пред градинка облечен со кишни мантил, со едната рака во џеб и звездани сјај у очима. Си верува дека е така и ги убедува сите дека Алф е лош чоек со сомнителни склоности. Верата дава слобода да се поверува во такво нешто, а фактите, евиденцијата не даваат да се верува него бараат да се знае, пошто рационалните луѓе ќе кажат `чекај бе, алф е арен чоек, од каде сега тоа, дај докази да видиме дали е така или само празно клеветење и злоба`. Гледаш како рационалноста е добро а ирационалноста зло?

Сериозно, живееш во склад со верата? :cool:Која, македонски православен рисјанин си, суни муслиман, адвентист?
Живееш уживајќи во сите триумфи на рационалната научна мисла поради која си и на овој форум меѓу другото а не со кандило во раце мрморејќи нешто и клечејќи на ладниот под на некаков језив објект. Фали село, живеј в град бе ццц...

Чудна работа значи, ве најаде, ве напи, ви продолжи животен век, ви донесе хигиена и лекови науката, комуникации, прозор кон светот - а вие уште се клањате на мизеријата, црнилото и страданието со кое религиите ве држеа во несреќа со илјадници години. Па ти ако си искрен према себеси треба кандило да му запалиш на Камингс или Фурие или барем на Бернерс-Ли, да се помолиш за нив, да си споменеш понекогаш за правите херои кои ти го направиле живото поквалитетен а не да трошиш емоции на некакви светци, испосници, калуѓери, попови и нивните непостоечки одрази како ангели, ѓаоли и духови...не за друго, не ти помогнале ич во животот.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
Навистина си бил режисер на нискобуџетни филмови.:facepalm2
Имаш забуна помеѓу телесното и духовното,не се тие работи исти.
Тебе ти бодат очи оние кој во име на верата постапуваат телесно користејќи божји зборови мислејки дека исполнуваат негови дела.
Сосема е јасно дека исто така од оние кој телесно расудуваат кривец за сите тие злодела ќе им биде религијата, дека сите тие страдања не би постоеле ако не постоеше некаков бог.
Види вака модератору, верување во било каков бог е процес на еволуирање на човекот,како што е индивидуалниот раст на секој поединец од бебе до старец,што е неизбежен процес во временските периоди од неговото постоење на земјата.
Така било и ќе биде, дали ти се допаѓа или не, е небитно, боговите или филозофии ќе има.

Ти препорачувам да го прочиташ Ное и тоа што изградил, многу поучна приказна,во барката-умот има место за сите ,но првин треба да го изградиш.;)

Еве ти еден пример од диховното во една реченица.

Излези од календарот да не загинеш, зошто ќе се сруши како кула од карти.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Навистина си бил режисер на нискобуџетни филмови.:facepalm2
Имаш забуна помеѓу телесното и духовното,не се тие работи исти.
Тебе ти бодат очи оние кој во име на верата постапуваат телесно користејќи божји зборови мислејки дека исполнуваат негови дела.
Сосема е јасно дека исто така од оние кој телесно расудуваат кривец за сите тие злодела ќе им биде религијата, дека сите тие страдања не би постоеле ако не постоеше некаков бог.
Види вака модератору, верување во било каков бог е процес на еволуирање на човекот,како што е индивидуалниот раст на секој поединец од бебе до старец,што е неизбежен процес во временските периоди од неговото постоење на земјата.
Така било и ќе биде, дали ти се допаѓа или не, е небитно, боговите или филозофии ќе има.

Ти препорачувам да го прочиташ Ное и тоа што изградил, многу поучна приказна,во барката-умот има место за сите ,но првин треба да го изградиш.;)

Еве ти еден пример од диховното во една реченица.

Излези од календарот да не загинеш, зошто ќе се сруши како кула од карти.
Не гледам јас некоја духовност во писанијава твои, само паничен страв од смртта и играње демек на сигурна карта ќе си верувам во нешто и ќе си живеам вечно... верувај си, али рачунај никој не се вратил да раскаже. Милијарди раја така се лажеле, ќе си робува на земјата, ќе се мачи ќе пати и ќе умре ама затоа пак на тој свет....ихаааа, печени пилиња летаат, хаос, пичке, лудило, врне кокаин цело време:D
Може пак будистите се во право и ќе се родиш повторно како алф :rofl

И викаш верување во бог било еволуирање на човекот? :zelen
Please tell us more :kafe
 
  • Like
Реакции: Electra and Svetiot Duh

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,559
2,090
1,133
87
Не гледам јас некоја духовност во писанијава твои, само паничен страв од смртта и играње демек на сигурна карта ќе си верувам во нешто и ќе си живеам вечно... верувај си, али рачунај никој не се вратил да раскаже. Милијарди раја така се лажеле, ќе си робува на земјата, ќе се мачи ќе пати и ќе умре ама затоа пак на тој свет....ихаааа, печени пилиња летаат, хаос, пичке, лудило, врне кокаин цело време:D
Може пак будистите се во право и ќе се родиш повторно како алф :rofl

И викаш верување во бог било еволуирање на човекот? :zelen
Please tell us more :kafe
Не ни очекував дека ќе разбереш, религија и спорт немаат допирни точки! :)
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
739
127
1,053
26
За да не бидат како сите други,за да се во центар на внимание,за сите погледи да се во нив а
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,871
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Не може сите да веруваат во богови.

Не може сите да заборават дека она што христијаните го нарекуваат „стар завет“ е всушност еврејското учење кое важи за нив сеуште!
Не може да не се знае дека она што денес се нарекува Библија е редактирано здание и одлучено да изгледа како што изгледа денес по 325та и познатиот Никејски собир на кој ЛУЃЕ одлучија што ќе оди во света книга, што не!

Не може сите да бидат Христијани. Доказ се 2000те години на таканаречено христијанство.
Не може да важи дека иако не ја прифаќаме библијата дека е валиден доказ за божественото кое го врти универзумот, дека божественото ќе ги осуди сите како „неверници“.

Зборот „неверник“ е ужасна кованица скована од христијаните! Штета.