Дрога (општа дискусија)

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Еве melpomena и slb_bobo ми направиа тема за дрогата, повелeте одговорете на прашањето.
Зошто пиете алкохол за опуштање а пушите не трева?
Дали е због зато што е илегално, или сметате дека е поштетно?

бобо ми е со слб не сбл :).....од брзање се си испогрешил...не се нервирај:*
Јас не осекам потреба од такви чуда,нај искрено,нипа сум осекала...имам пробано неколку пати,можеби не како што треба,и не сум се изнапушала добро,но не сум осетила никаква промена врз моето расположение....сите наоколу кој се смее,кој во депресија пага а мене дури ми доагаа мисли дека лугево се преправаат:)
Точно,плус дека е штетно,на ова знам дека ке кажеш дека и алкохолот е штетен,да,и тоа е точно,но и од него немам некоја посебна потреба за опуштање...јас сум си се опуштена.
Некогаш дури ми се доволни и две,некогаш седум а некогаш немам потреба од алкохолот.
Се зависи од друштвото,ситуацијата,денот...надвор дали врне или не:p
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
да не навлагам многу во детали - дека не сум некој голем уживател на лесните дроги ( да не кажам воопшто не конзумирам) (shake) ... ке кажам само која е предноста на тревата од алкохолот ...(talk)
колку и да испушиш :pusi , нема ни еден глуп џандар да ти пише казна или да ти ја одземе возачката и да ти ја расипе вечерта ... со алкохолот е обратно ... доста е една чашка да испиеш(pivo) , да те стопираат и да ти ја ебат вечерта ...

тенкју
(nod)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
бобо ми е со слб не сбл :).....од брзање се си испогрешил...не се нервирај:*
Јас не осекам потреба од такви чуда,нај искрено,нипа сум осекала...имам пробано неколку пати,можеби не како што треба,и не сум се изнапушала добро,но не сум осетила никаква промена врз моето расположение....сите наоколу кој се смее,кој во депресија пага а мене дури ми доагаа мисли дека лугево се преправаат:)
Точно,плус дека е штетно,на ова знам дека ке кажеш дека и алкохолот е штетен,да,и тоа е точно,но и од него немам некоја посебна потреба за опуштање...јас сум си се опуштена.
Некогаш дури ми се доволни и две,некогаш седум а некогаш немам потреба од алкохолот.
Се зависи од друштвото,ситуацијата,денот...надвор дали врне или не:p
Да се разбериме алкохолот, цигарите,кафето, дрогата се стоки за уживање. Кој знае да ужива во нив со одредени дози и претерување јас би рекол знае да живее.
А секако дека се штетни сите, али да напаѓаш џоинт а секој дневно да пушиш по 2 кутии цигари и твоите аргументи да се сведат дека не сакам дрога тоа е бул шит ти го уништува здравјето... е тука сам себе се побиваш.
Ако грешам нека изгорам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
A кој рече дека пијам алкохол за да се опуштам? Алкохол пијам од задоволство, затоа што на пример го сакам вкусот на темното пиво, на чиста вотка и апсинт и тоа се случува премногу ретко (скоро и да не пијам друг вид алкохол) и никогаш не сум пиел алкохол за да се опуштам. Ако сакам да се опуштам, одам некаде на тишина и мрак и уживам таму.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
да не навлагам многу во детали - дека не сум некој голем уживател на лесните дроги ( да не кажам воопшто не конзумирам) (shake) ... ке кажам само која е предноста на тревата од алкохолот ...
колку и да испушиш :pusi , нема ни еден глуп џандар да ти пише казна или да ти ја одземе возачката и да ти ја расипе вечерта ... со алкохолот е обратно ... доста е една чашка да испиеш(pivo) , да те стопираат и да ти ја ебат вечерта ...

тенкју
(nod)
а ако те фатат дур пушиш?:rolleyes:
Да се разбериме алкохолот, цигарите,кафето, дрогата се стоки за уживање. Кој знае да ужива во нив со одредени дози и претерување јас би рекол знае да живее.
А секако дека се штетни сите, али да напаѓаш џоинт а секој дневно да пушиш по 2 кутии цигари и твоите аргументи да се сведат дека не сакам дрога тоа е бул шит ти го уништува здравјето... е тука сам себе се побиваш.
Ако грешам нека изгорам.
Не да изгориш,но мораш да сватиш дека сите ние си имаме свој поглед кон светот и кон уживањата кој тој ни ги нуди...ти уживај си на свој начин,јас на мој.Плус споредбите ми се некако без веза.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
A кој рече дека пијам алкохол за да се опуштам? Алкохол пијам од задоволство, затоа што на пример го сакам вкусот на темното пиво, на чиста вотка и апсинт и тоа се случува премногу ретко (скоро и да не пијам друг вид алкохол) и никогаш не сум пиел алкохол за да се опуштам. Ако сакам да се опуштам, одам некаде на тишина и мрак и уживам таму.
Тоа на баба ти да го кажуваш...алкохолот те опушта, без разлика дали ти сакаш или не сакаш да се опуштиш.
а ако те фатат дур пушиш?:rolleyes:

Не да изгориш,но мораш да сватиш дека сите ние си имаме свој поглед кон светот и кон уживањата кој тој ни ги нуди...ти уживај си на свој начин,јас на мој.Плус споредбите ми се некако без веза.
Ако те фатат дур пушиш еден штраф...никому ништо. Но ако имаш поголема количина одиш во исповедувална од каде што како...
Споредба.... со џоинт изумираат мозочни клетки, со алкохол го ебеш џигерот.
Со едното се предозирвиш јадеш блек аут одиш и си легнуваш, со другото се предозирвиш завршуваш на инфузија + дехидрираш.
Нема многу позитивности... али ако ми треба нешто за смирување подобро би запалил џоинт одколку да би испил 5-6 водки или диазепами и слични глупости.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тоа на баба ти да го кажуваш...алкохолот те опушта, без разлика дали ти сакаш или не сакаш да се опуштиш.

Не велам не, но велам дека јас не сум седнал да пијам за да се опуштам туку за да уживам во вкусот. И патем пијам по малку, не се опивам. Друго сем алкохол ништо не сум чепнал. Ни една цигара немам запалено, ни џоинК, ни печурчиња, ни реинбоу табли, ни жолто ни бело...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Тоа на баба ти да го кажуваш...алкохолот те опушта, без разлика дали ти сакаш или не сакаш да се опуштиш.

Ако те фатат дур пушиш еден штраф...никому ништо. Но ако имаш поголема количина одиш во исповедувална од каде што како...
Споредба.... со џоинт изумираат мозочни клетки, со алкохол го ебеш џигерот.
Со едното се предозирвиш јадеш блек аут одиш и си легнуваш, со другото се предозирвиш завршуваш на инфузија + дехидрираш.
Нема многу позитивности... али ако ми треба нешто за смирување подобро би запалил џоинт одколку да би испил 5-6 водки или диазепами и слични глупости.
Супер:)
Значи си се разбравме дека секој ке си го избере тоа што си сака и нема потреба од надмудрување и убедување:*
Ти кажав уше во претходниот пост,кој како си сака така и не ти се мешам,кога ме тагнуваш и покрај тој исказ тоа го свакам како да сакаш да ме разубедиш(hug)
верувај нема да можеш.