1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дрога (општа дискусија)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од The_Mayor, 24 мај 2012.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  (wave) Има разлика тука ,богатите деца шмркаат квалитетно ,нема врска со вените тоа :cool: ,има да и што си користат хероин и неславно завршуваат .
  Па пола естрада шмрка кај нас да не ги набројувам ,а 2ца пред мене апла ,така да тоа не е табу тема некоја .
   
 2. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Не е табу тема, воопшто. Мојата генерација сите се дрогираат. А сум, 1992.
  Мене ми е дрогата нормална како појава, али ми е ненормално тие личности при здрав разум што ја конзумираат. Што им причинува тоа задоволство, јас не знам. Под „дрогирааат“, ги подразбирам и оние што зимаат екстази, а и марихуана искрено. За мене и тоа преставува дрогирање.
  Имав братучед наркоман, сега починат. ЗОШТО?!
  Тоа ли му беше целта на целото негово патување низ животот, да се фикса во вени, за на крај да умре?!
  Да го памтиме како најголем ДРОГИРАШ, неважен дечко на планетава, кој и онака еден ден дали порано или подоцна ќе згаснеше неговиот живот од ДРОГА?!
  Вака подобро што починал, бидејќи ги разболе сите околу него? Дека не можевме да го гледаме како се превртува и моли за хероин... Да се молиме на Бога, да го земе побрзо, зошто не можеме неговите маки да ги глеаме, како се мачи?!

  Стварно жално кај ни оди младинава... И што воопшто преостанува од истата.
   
 3. BadBoy007

  BadBoy007 Активен Член

  Зачленет на:
  26 септември 2016
  Мислења:
  209
  Допаѓања:
  166
  Дрогата е срање, никому не му треба тоа! Марихуаната не ја сметам за дрога пошто не предизвикува зависност. Баш е добра за опуштање и за чил, има и лековити дејствија.

  Хероин, кокаин итн. тоа е више права дрога која ствара тешка зависност и нема толерирање! Никогаш не сум сакал да пробам тоа, нема ни да сакам. Од едно предозирање можеш да заминеш на другиот свет. Од канабис не можеш да се предозираш или да умреш, такво нешто не постои. Теоретски може ако дуваш 100кг на ден ама ова е само во домен на теоријата пошто никој не може да испуши толку трева за 1 ден.

  Мислам дека многу посегнуваат по дрогата пошто тоа им е начин на бегство од ситуациите во животот. Painful reality и ајде сега удри на дрога каде што сите проблеми магично ги снемува. Тоа не е решение.

  Тоа е стварно жално. Сега е касно, ама можеби сте требале да пробате да го излечите. Хероинот ствара тешка физичка зависност! Секојпат треба поголема доза за појак удар и еднаш ќе биде беља и наркосот е готов.

  Anyway еве ви интересно сајче за drug facts.
  http://www.drugfreeworld.org/drugfacts.html

  Сума сумарум: глуп начин е да заминеш на овој свет од дрога. Многу пи*кински и кукавички е да се одадеш на овој порок, што си направил уствари?

  Само канабис може за консумација што се тиче мене. Канабисот не е gateway кон потешки дроги. Кој мисли така needs to get the facts. Еве овакво преубаво травче не штети никому. :giggle За се' останато: f*ck the drugs!
  [​IMG]
   
 4. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Тоа е твоето размислување и јас го почитувам тоа. Дури и за некои работи си сосема во право, ама луѓето ние се лажеме и братучед ми почнал со марихуана,па завршил со шприцот во вената и на крај мртов. Јас имам доста примери, не викам не, сум садела, сум си сушела на времето и тоа дома по саксии... Имам пробано, ама никад веќе. Не ствара зависност, хај си, кул си, се ти е рамноправно, мене дури ми се отвараа поетските врати во мојот ум... Да седнев со Фројд во тие моменти и Фројд ќе останеше без аргументи. Капиш поентата на сликата шо сакам да ти ја доуловам?! :)
  Ама кога се освестував паѓав во големи депресии... Не се препознавав... Да бев некој карактер по мек и ја ќе посегнев по нешто појако...
  Ама среќа во целата несреќа што имам зад мене човек, грб... И тоа е битно и проблемите се решааваат, тачно тоа дека младите гледаат на тоа како бегство од реалниот незадоволен им живот. Ама уствари тоа е само поради фактот дека они ја бараат смислата на нивното постоење во невозможни работи.
  Се им причинува како една голема трагедија, а има и онакви малоумни од радозналост што се сјебуваат и голема пара. :)

  Како и да е, ако сме незадоволни од нас, животот, ако смислата на нашето постоење всушност нема смисла, среќата треба да ја бараме на друго место, не во лажни пороци. :) Бидејќи тоа само надоле ќе не влече, во дно без крај!
   
  На BadBoy007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Тешка е онаа што ке ја купиш на кило, обично во грамови купуваат па затоа се на лесна дрога
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Точно за 1 ден. или 1 денар никој не може толку да издува ^_^
   

Сподели: