Дрога (општа дискусија)

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Се е тука поврзано со дроги, едукативно е да се дискутира... освен тие мислења за цената.
едукативно е, океј
само внимавајт,плс
оти читаат и деца, па да не си сфатат погрешно, демек ете, шом не се станува зависник од еднаш или двапати, значи не е толку опасно
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
едукативно е, океј
само внимавајт,плс
оти читаат и деца, па да не си сфатат погрешно, демек ете, шом не се станува зависник од еднаш или двапати, значи не е толку опасно
Тоа е точно шо го напишав. Али за твое задоволство:
Деца животот без дрога е подобар, немате потреба од тие лајна.

Иначе тука има и деца па ги читаат твоите теми за секс, што мислиш ако кажеш дека сексот е лош тие нема да пробаат?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, Scars31 and Ghtalpo

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Тоа е точно шо го напишав. Али за твое задоволство:
Деца животот без дрога е подобар, немате потреба од тие лајна.

Иначе тука има и деца па ги читаат твоите теми за секс, што мислиш ако кажеш дека сексот е лош тие нема да пробаат?
океј, имаш поента
донекаде
нема да кажам дека сексот е лош
ама ќе кажам дека сексот без заштита може да биде итекако опасен
и дека непромислени чекори можат да бидат итекако комплицирани (читај и тука - опасни)
значи кажувајте сѐ што мислите дека треба и вреди да се каже
но кажувајте ги сите страни, и оние што се добри и тие што се лоши
оти не секој знае и умее да процени до каде е безбедната зона, а каде почнува опасната
деца на два-тринаесет, па дури и на пет-шеснаесет години кажаното најчесто го сфаќаат така како што им одговара
ако изостанат предупредувањата, неретко ќе си го сфатат кажаното како поддршка
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Остави што викаат и пишуваат, едно е да пробаш или да слушнеш од некој што пробал а друго е да пише некој копиљак од 2ра година средно статиа за дрогите, и да добие 5ка од наставничката за неговиот труд која исто така никогаш немала никаков контакт со дрога.
Не постои дрога која ќе те направи зависник од 2 до 3 пати. Од напишаниве само за хероинот не сум сигурен али и за него мислам дека треба некој подолг период итоа конзумирање со пауза од кратки временски интервали. Бај д веј познавам ликови кои земале хорс еднаш на 3 месеци одприлика, и пак ако им се пружи прилика ќе земат, но не се зависници.
Другото е гола вода со јаки ефекти и ствара завист после многу многу конзумирање. Иначе за белото сигурен сум дека те привлекува да земаш али не е тоа завист, за да станеш зависник треба добро да се нашмркаш, а со 2-3 дози мада и секој ден биле не е точно- да му веруваш на мајорот.
И јас познавам личности што земале хорс, ама не се пукале у вена и затоа не се зависници од златно-жолто. Има повеќе начини да земаш хорс. Некои го „лизгаат“ некои го дуваат (да, може и да се дува), а некои едноставно го вбризгуваат во вена.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
И јас познавам личности што земале хорс, ама не се пукале у вена и затоа не се зависници од златно-жолто. Има повеќе начини да земаш хорс. Некои го „лизгаат“ некои го дуваат (да, може и да се дува), а некои едноставно го вбризгуваат во вена.
хаха, да може да се дува нормално, кој будала почнува со шприц. Иначе шприцот е поради парите а нормално е дека се станува зависник со пушење. Хорс е хорс госпоте, нема играње со тоа без разлика на кој начин го земаш- ако сакаш и на влашкиов начин сигурно ќе станеш зависник. Триповите и хорсот се дроги на кој сум најголем противник.
576791_10151752828385608_372318670607_24519874_1655477148_n.jpg


океј, имаш поента
донекаде
нема да кажам дека сексот е лош
ама ќе кажам дека сексот без заштита може да биде итекако опасен
и дека непромислени чекори можат да бидат итекако комплицирани (читај и тука - опасни)
значи кажувајте сѐ што мислите дека треба и вреди да се каже
но кажувајте ги сите страни, и оние што се добри и тие што се лоши
оти не секој знае и умее да процени до каде е безбедната зона, а каде почнува опасната
деца на два-тринаесет, па дури и на пет-шеснаесет години кажаното најчесто го сфаќаат така како што им одговара
ако изостанат предупредувањата, неретко ќе си го сфатат кажаното како поддршка
Ниту една дрога освен канабисот нема добри страни.;)
За сексот нема да коментирам бидејќи ќе бидам офтопик.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ниту една дрога освен канабисот нема добри страни.;)
За сексот нема да коментирам бидејќи ќе бидам офтопик.
Ниедна дрога нема добри страни,нема освен не освен за нешто што од тебе прави да не си тоа ти.
Тоа е точно шо го напишав. Али за твое задоволство:
Деца животот без дрога е подобар, немате потреба од тие лајна.

Иначе тука има и деца па ги читаат твоите теми за секс, што мислиш ако кажеш дека сексот е лош тие нема да пробаат?
Оти бе таму не дискутираме за тие теми.Едвај чекам:zelen...ама слабо некако...сите преминувате на практичниот дел,изгледа само малкумина сме теоретичари(talk):D
Иначе,на темава може да си пишуваме и посебно само за партнерите ако сакаме:wub,нема да сме офф топик:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Ниедна дрога нема добри страни,нема освен не освен за нешто што од тебе прави да не си тоа ти.

Оти бе таму не дискутираме за тие теми.Едвај чекам:zelen...ама слабо некако...сите преминувате на практичниот дел,изгледа само малкумина сме теоретичари(talk):D
Иначе,на темава може да си пишуваме и посебно само за партнерите ако сакаме:wub,нема да сме офф топик:D

Има многу позитивности канабисот, една од нив е се користи како лек за спречување на рак.:)
За партнерите со дрогите што би дискутирал , кога до сега не сум налетал на таква партнерка.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trouble and Ghtalpo

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Има многу позитивности канабисот, една од нив е се користи како лек за спречување на рак.:)
За партнерите со дрогите што би дискутирал , кога до сега не сум налетал на таква партнерка.:)
Општа дискусија за дрогата ако се нема отворено да отвориме и да си пишуваме за нејзините позитивни страни
Не сум имала партнер ни што ја користел оваа дрига со позитивни страни,а отпосле може почнал ама не сум се заинтересирала да дознаам
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
The_Mayor
Немој и ти со тие муабети дека се лечи рак на мозокот. Знаете ли воопшто како канабисот лечи рак на мозокот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
The_Mayor
Немој и ти со тие муабети дека се лечи рак на мозокот. Знаете ли воопшто како канабисот лечи рак на мозокот?
Има документарки јас не сум ги измислил... поточно се зборува за рак на кожа во документарките.