1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Детство: некогаш и сега

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Nikola, 22 март 2012.

 1. Jack123

  Jack123 Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јули 2016
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  8
  Сега се сите обземени со ИНТЕРНЕТ не само децата туку и родителите и сите други на сабајле стануват уште не станати на ФБ

  А мене порано детството ми беше топ се додека не ми купеа компјутер а пред да ми купат не бев прибран само за јадење дома
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,757
  Допаѓања:
  781
  Ја сакам оваа тема :cool: , да не пишувам книга , ќе кажам само дека денес ни се наметна за жал западниот систем на функционирање ,само што некој не функционира така во целост ,колку може го избегнува и тоа е добро .|-(;)
   
 3. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Среќна сум што дури растев си правев кули од кал. . Среќна сум што кујната која ја влечкав дури од Хрватска ја искршив во дворот готвејќи, со кал наравно.. Сите лажици на баба ми и ги искривив.. По нозеве и ден денес се наоѓа по некој белег од тоа време. . Па скокаш на ластик црвенееш од удари, те пече.. А со хулахоп или како се викаше тоа.. леее времиња.. ххх. сакам да сум малечка пак : )
   
  На Jack123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Најубаво време... сите што не ги сакав и не ми ги даваа играчките го кршев од ќотек... штета што сега не може и да се размислува за таква опција.
  На мечињата им правев куќа од столчиња, меѓу столот ставав картон. Така куќата им беше на два спрата. После ги фаќаше елементарна непогода и се се рушеше. Темпераментно и немирно дете. Може затоа бурно реагирам, ама најубаво ми беше.
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Некогашното детство беше поубаво,поинтересно беше а не сега само мобилен,инетнет,ги мрзи да излезат
   
 6. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  393
  Допаѓања:
  134
  Нема играње денес. Нема детство. Само споредби во смисла кој каков мобилен има, дали е од најновите или застарени модели, игри со таблети, игри пред компјутер. Наместо да се игра ластик. штркот бара боја, децата се дома, не излегуваат, не се дружат. И последица на тоа е што децата имаат проблем со говорот, аутизам, се агресивни, не ги почитуваат и слушаат возрасните.
   

Сподели: