1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Детство: некогаш и сега

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Nikola, 22 март 2012.

1. Jack123

Jack123 Истакнат Член

Зачленет на:
    25 јули 2016
    Мислења:
    28
    Допаѓања:
    8
    Сега се сите обземени со ИНТЕРНЕТ не само децата туку и родителите и сите други на сабајле стануват уште не станати на ФБ

А мене порано детството ми беше топ се додека не ми купеа компјутер а пред да ми купат не бев прибран само за јадење дома

На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mnogo Bitno

Mnogo Bitno Староседелец

Зачленет на:
    9 февруари 2015
    Мислења:
    1,757
    Допаѓања:
    781
    Ја сакам оваа тема :cool: , да не пишувам книга , ќе кажам само дека денес ни се наметна за жал западниот систем на функционирање ,само што некој не функционира така во целост ,колку може го избегнува и тоа е добро .|-(;)

3. ●Untouchable°

●Untouchable° Староседелец

Зачленет на:
    24 август 2015
    Мислења:
    1,186
    Допаѓања:
    1,132
    Среќна сум што дури растев си правев кули од кал. . Среќна сум што кујната која ја влечкав дури од Хрватска ја искршив во дворот готвејќи, со кал наравно.. Сите лажици на баба ми и ги искривив.. По нозеве и ден денес се наоѓа по некој белег од тоа време. . Па скокаш на ластик црвенееш од удари, те пече.. А со хулахоп или како се викаше тоа.. леее времиња.. ххх. сакам да сум малечка пак : )

На Jack123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ѕвездичка

Ѕвездичка Староседелец

Зачленет на:
    21 март 2016
    Мислења:
    1,105
    Допаѓања:
    971
    Најубаво време... сите што не ги сакав и не ми ги даваа играчките го кршев од ќотек... штета што сега не може и да се размислува за таква опција.
    На мечињата им правев куќа од столчиња, меѓу столот ставав картон. Така куќата им беше на два спрата. После ги фаќаше елементарна непогода и се се рушеше. Темпераментно и немирно дете. Може затоа бурно реагирам, ама најубаво ми беше.

5. incule

incule Староседелец

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    734
    Допаѓања:
    123
    Некогашното детство беше поубаво,поинтересно беше а не сега само мобилен,инетнет,ги мрзи да излезат

6. Stojne

Stojne Староседелец

Зачленет на:
    29 јануари 2015
    Мислења:
    393
    Допаѓања:
    134
    Нема играње денес. Нема детство. Само споредби во смисла кој каков мобилен има, дали е од најновите или застарени модели, игри со таблети, игри пред компјутер. Наместо да се игра ластик. штркот бара боја, децата се дома, не излегуваат, не се дружат. И последица на тоа е што децата имаат проблем со говорот, аутизам, се агресивни, не ги почитуваат и слушаат возрасните.

Сподели: