Детство: некогаш и сега

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
раснесмо пред зграде, ск деца раснеф пред пц, неам протиф ноо време, ама старо си е старо, олд слул жмурка, дали уопште постои жмурка ? куде ли се скрила како ми што се криесмо по маалу ? : )
Тачно брате, ама јебига ... да га цитирам кума ми, днска деца се раѓав сс 2 факултета завршени, некое и сс докторат :)
 
  • Like
Реакции: parvati

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Еее како би се вратила во детството.Тогаш сите се дужевме и постари и помлади.Па жмурки играње,па си правевме наши фестивали си пеевме:rofl и што уште не. А денешнава генерација ја жалам,поглупи деца не сум видела.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,684
3,863
1,183
Сега нема да биде никогаш како некогаш :)

Денешнава популација е ... мила мајко :)
Во моето детство, од сабајле до вечер бевме по улици, се играше фудбал, трчавме ко улави се бркавме и самите незнаевме зошто итн итн. не сакам да продолжам да набројувам :)

Денешниве деца ( ги има околу 10 - 15 во маалово кај мене ) по цел ден седат пред компјутер .. ретко кога да видам некој да испадне на улица .. и тоа најмногу 30 - 45 минути и ајде пак на ПЦ.
уште малку ќе почнат со „влези дома да ти напишам нешто на фејсбук,имам да ти кажам нешто битно“ :)
 

Taa Sum..

Староседелец
17 април 2012
233
444
1,063
Скопје
Ех деца деца,не го губете времето на Фејсбук,од него спомени нема !
Излезете на улица,почуствувајте ги игрите,за да имате на своите деца и внуци за што да им раскажувате !
И секој пат кога ке се сетите на тоа,да затреперите,да се насмевнете и да речете дека сте имале детство !
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Неможам да кажам дека во мое време беше подобро,на мајками полошо,а сега супер.Технологијата го подобри и олесни живеењето во многу работи,но многу убави човечки односи,чувста,па ке се осмелам да кажам и дека карактерот ни се смени.Порано децата си играа во тревата на парковите,а сега тие станаа мочалиште за домашни миленичиња.Порано си имавме хартиена врска,си пракавме писма.Чезњата и тагата додека да ти дојде одговор од саканото лице никогаш нема веке никој да ја осети,бакнеж од кар минот на ковертот и испрскано со парфем.Сега кликни и од крај на светот можат да се видат луѓето.Децата се како роботи,ги развлекуваме само од школо на јазик,па на спорт,идр активности.Заборавивме да комуницираме со уста,да се дружиме асално без да погледнуваме по 100пати на мобилниот.Ми фалат детска разиграност,раздраганото смеење,Мислам дека сега се е некако извештачено и искрено језа ме фака,бебиња од епрувета идр.Што ли ке биде за 10 год,роботи ке ни ги чуваат децата,на камери ке се гледаме....
 

Тавтабита

Староседелец
2 јануари 2013
15
12
1,003
Во наше време се знаеше ред, се имаше поштовање према постари, ќе најдеш некој копиљ ќе му мавнеш заушка и ќе го пратиш по цигари со премудрата фраза ја дури те мислам дека идеш, ти више да се враќаш, аама денес други времиња, нешто почнаа да измислуваат права на децата, и децата биле личности, имале чувства требало да ги почитуваме, ти реков-ми рече и сега дојде време да не можеш да му опнеш ни клоца на сопствено дете кога ќе се изнервираш дека Јуве те заебал на ливче или кога лакот за нкти ќе ти се размачка.
 
  • Like
Реакции: Prashina

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Во наше време се знаеше ред, се имаше поштовање према постари, ќе најдеш некој копиљ ќе му мавнеш заушка и ќе го пратиш по цигари со премудрата фраза ја дури те мислам дека идеш, ти више да се враќаш, аама денес други времиња, нешто почнаа да измислуваат права на децата, и децата биле личности, имале чувства требало да ги почитуваме, ти реков-ми рече и сега дојде време да не можеш да му опнеш ни клоца на сопствено дете кога ќе се изнервираш дека Јуве те заебал на ливче или кога лакот за нкти ќе ти се размачка.
ЦАР СИ!:igra(handshake)
 

"zoki"

Нов член
5 мај 2014
11
7
3
32
sk
детство луде године :) некогаш немало комјутери па се играло други игри со другарите незаборавни али сега технологија напредува и поминува детство заборавно кога ке прашаш некое дете со што си играш тоа ти вика на комјутер драгар значи му е комјутерот
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

RoxieHeart

Староседелец
6 мај 2014
60
58
1,018
Inside your darkest fantasies.
Извитоперени вредности, поместени граници, прерано созревање проследено со доживотна незрелост. Домашно невоспитание, родителска негрижа или преголема слобода како повик против дискриминација, кој е виновникот незнам. Моменталните трендови ме одвраќаат од помислата да станам родител.

Децата прават погрешни избори и не се способни да ги проценат последиците кои ќе ги остават перманентно етикетирани во општеството како неморални.
 
Последна промена:

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Знаевме што е тоа детство и правевме работи и игравме како сите деца, а сега не знаат што е тоа детство, не можат да го искусат тоа чуство.