Дали сакате деца? | Црнобело Форум

Дали сакате деца?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Еднаш, една важна личност во мојот живот ми рече: „Да сме свесни која е одговорноста да се биде родител, пред да станеме родители, 70% од нас ќе се откажат. Не поради себичност, туку поради страв.“
Не го сфатив ова додека не ми се родија двете деца.
Оној кој направил дете - не е секогаш татко, ниту онаа која родила дете, не е секогаш мајка.
Татко и мајка, треба да бидат како туристички водичи. Со црвено знаменце да се подготвени своето дете да го водат низ непознатата територија наречена живот, а потоа да го приспособат, тоа само да оди, па по одредено време да го фати и тоа дете зеленото знаменце за да води други „туристи“.
Малку забегав, поентата ми беше дека, пред да сакаш да имаш дете, треба 10 пати да размислиш дали си способен да имаш дете.
- Секогаш сакав деца, сега имам деца, и сега се плашам, какви луѓе ќе направам од тие деца. Ако згрешам - нека изгорам, вика народната. Ако згрешам, ќе се убијам - викам јас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dorina and Lena

antonio

Like-Maniac
29 август 2013
821
1,118
1,103
Скоје- Ченто
Да сакам деца и тоа премногу, плус дечкар сум обожавам да си играм и да ги гњавам и тоа премногу.
Со господ напред да сме живи и здрави па се надевам дека ќе имам едно 3/4 дечиња. :D :)
 
Последна промена од модератор:

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Моментално не, ме плаши помислата да бидам во брак со некој и да имам деца.
Деца не сакам, од никогаш не сум сакала, ниту па тие мене ме сакале.
Немам доволно развиени мајчински инстинкти. Можеби со вистинскиот човек ќе сакам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaJa5 and antonio

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Па и не е за со секоја особа да имаш деца.:rofl
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Несакам деца да имам,немам нерви ама мора,несакам сама да живеам
 

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Многу сакам дечиња. Најубаво ми е кога ќе ми ги донесат внучињата и ги чуваме со дечкоми :showoff
Кога викам внучињата се чувствувам како бабичка. Млада тетичка