Дали игрите создаваат зависност и го затупавуваат мозокот?

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
се шо е во умерени граници е добро ...не за џабер рекле старите се шо е многу не чини... Ако се играат игир премногу и ако целосно се внеси гејмерот во играта до ниво каде ке мисли само на играта и ке заборави на се друго е лошо ... инаку ако се игра ради забава , ради разонода игрите имаат големо позитивно влијание .. Пример после играње на некој акциона игра можа мда кажам дека значително се зголемуваат рефлексите на гејмерот, и в отекот на играта се учи мозокот да функционира во стресни ситуации каде треба брзо да донеси одлука, затоа велам игрите се добри ама ако се играат ради забава ,ако се играат премногу лоши се и тоа како ...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Создаваат зависност, но не го отупуваат мозокот, напротив. Еднаш прочитав статија дека оние игри со пукање (first person shooter) го развиваат премногу мозокот и перцепијата. Од лично искуство, играјќи кантер ја зголемив логиката, повеќе забележувам детели, ја развив имагинацијата и чувството за стратегија.

Единствен проблем е зависноста. Кога персоната има премногу слободно време, троши добри 6/7 саати, ако не и повеќе, на играње. Станува анти-социјален; го опторетува грбот седејќи; рацете, конреткно прстите ги користи до укочување; видот го расипува од премногу зјапање во екран; итн итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: важна

Ристо од Драчево

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
Да се создава зависност, а муабетот за отупување е излезен од тоа што коа ке седнеш со гејмер кој игра константно некоја игра он е отсутен скроз од светот и прима информации само во врска за играта и нормално знае само за тоа да прави мубает...
Јас да играм WoW но за релаксација и за тепање време. Додека братучед ми знае само Wow и тоа му е целиот муабет, незнае за друго да прави муабет.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
зависност да...но не и затупување....
можам да седнам од сабајле до вечер да играм една игра...и напротив те тера да размислуваш како да излезеш од ситуацијта во која се наоѓаш.
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
се зависи од жанрот на играта... ја на пример за мене да си кажам,сакам игри со коли -трки или пукање во прво лице и со нив се релаксирам.. .

другите игри као томб рајдер,сајлент хил може само да ти го размрдаат мозокот,..

е најголема зависност создаваат онлајн игрите за кои ви е потребен само броусер,една таква е огаме,кој играл знае,,,играта врти 24 часа на ден ,се што си градел со месеци,години може да изгубиш за еден ден
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
долго време играм покер - не зборам за покер на фб или покер за забава ... зборам за професионален покер, каде што можеш многу да изгубиш и добиеш .... со текот на времето учев и научив да ги "читам" лугето, кога лажат, кога сакаат да излажат или кога глумат дека се слаби - а прејаки се ...
- во последен период немам многу слобдоно време, така да и неможам да играм ... значи не сум зависен , а играм преку 5 години ...
- а од играта само си го надградив мозокот , сега доста работи од покерот ги практикувам во работата ...во повекето случаеви знам дали клиентот е стварно заинтересиран, дали сака само да дознае каква конкуренција сум или дојден е со намера да направи зделка ... нормално е понекогаш и да се греши !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Бев зависен од WOW. И повеќе никогаш нема да ми се случи да ја играм. Цел месец ја играв без престан. До 5 сабајле на компјутер и играј брате. Али ја откачив.
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Не бев зависна ја играв COD4 или во превод CALL OF DUTY 4 цел ден ја играв и на крај вечерта ја сонував. Најтешка ми беше мисијата Чернобил. И повеќе никогаш не ја играв ниту сакам пак да ја играм.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Игрите можат да станат зависни, особено ако си имал послаб компјутер и си играл супер марио на него и ти купиле нов и од еднаш играс CoD MW 2, јас така направив и CoD MW 2 ја поминав 9 пати. Игрите неможат да го затапат мозокот (единствено ако се само скокни, малку лево, малку десно и толку), особено стратегиите и FPS(first person shooter). Јас лично играм кантер и не ми е помогнала подобро да забележувам некои работи, но поновите и посложени да. Особено сум научил ако треба во толпа луѓе да се скријам за некој да не ме забележи. Иако сум играл некои игри и по 9 часа без прекин никогаш после тоа не зборувам за нив со пријатели, а камо ли да ги сонувам :rofl