1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали игрите создаваат зависност и го затупавуваат мозокот?

Дискусија во форумот 'Игри' започната од важна, 26 април 2012.

 1. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  се шо е во умерени граници е добро ...не за џабер рекле старите се шо е многу не чини... Ако се играат игир премногу и ако целосно се внеси гејмерот во играта до ниво каде ке мисли само на играта и ке заборави на се друго е лошо ... инаку ако се игра ради забава , ради разонода игрите имаат големо позитивно влијание .. Пример после играње на некој акциона игра можа мда кажам дека значително се зголемуваат рефлексите на гејмерот, и в отекот на играта се учи мозокот да функционира во стресни ситуации каде треба брзо да донеси одлука, затоа велам игрите се добри ама ако се играат ради забава ,ако се играат премногу лоши се и тоа како ...
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Создаваат зависност, но не го отупуваат мозокот, напротив. Еднаш прочитав статија дека оние игри со пукање (first person shooter) го развиваат премногу мозокот и перцепијата. Од лично искуство, играјќи кантер ја зголемив логиката, повеќе забележувам детели, ја развив имагинацијата и чувството за стратегија.

  Единствен проблем е зависноста. Кога персоната има премногу слободно време, троши добри 6/7 саати, ако не и повеќе, на играње. Станува анти-социјален; го опторетува грбот седејќи; рацете, конреткно прстите ги користи до укочување; видот го расипува од премногу зјапање во екран; итн итн.
   
  На важна му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  Да се создава зависност, а муабетот за отупување е излезен од тоа што коа ке седнеш со гејмер кој игра константно некоја игра он е отсутен скроз од светот и прима информации само во врска за играта и нормално знае само за тоа да прави мубает...
  Јас да играм WoW но за релаксација и за тепање време. Додека братучед ми знае само Wow и тоа му е целиот муабет, незнае за друго да прави муабет.
   
 4. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  зависност да...но не и затупување....
  можам да седнам од сабајле до вечер да играм една игра...и напротив те тера да размислуваш како да излезеш од ситуацијта во која се наоѓаш.
   
 5. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  се зависи од жанрот на играта... ја на пример за мене да си кажам,сакам игри со коли -трки или пукање во прво лице и со нив се релаксирам.. .

  другите игри као томб рајдер,сајлент хил може само да ти го размрдаат мозокот,..

  е најголема зависност создаваат онлајн игрите за кои ви е потребен само броусер,една таква е огаме,кој играл знае,,,играта врти 24 часа на ден ,се што си градел со месеци,години може да изгубиш за еден ден
   
 6. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  долго време играм покер - не зборам за покер на фб или покер за забава ... зборам за професионален покер, каде што можеш многу да изгубиш и добиеш .... со текот на времето учев и научив да ги "читам" лугето, кога лажат, кога сакаат да излажат или кога глумат дека се слаби - а прејаки се ...
  - во последен период немам многу слобдоно време, така да и неможам да играм ... значи не сум зависен , а играм преку 5 години ...
  - а од играта само си го надградив мозокот , сега доста работи од покерот ги практикувам во работата ...во повекето случаеви знам дали клиентот е стварно заинтересиран, дали сака само да дознае каква конкуренција сум или дојден е со намера да направи зделка ... нормално е понекогаш и да се греши !
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  зависност - да
  затупавување - не
   
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Бев зависен од WOW. И повеќе никогаш нема да ми се случи да ја играм. Цел месец ја играв без престан. До 5 сабајле на компјутер и играј брате. Али ја откачив.
   
 9. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  Не бев зависна ја играв COD4 или во превод CALL OF DUTY 4 цел ден ја играв и на крај вечерта ја сонував. Најтешка ми беше мисијата Чернобил. И повеќе никогаш не ја играв ниту сакам пак да ја играм.
   
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Игрите можат да станат зависни, особено ако си имал послаб компјутер и си играл супер марио на него и ти купиле нов и од еднаш играс CoD MW 2, јас така направив и CoD MW 2 ја поминав 9 пати. Игрите неможат да го затапат мозокот (единствено ако се само скокни, малку лево, малку десно и толку), особено стратегиите и FPS(first person shooter). Јас лично играм кантер и не ми е помогнала подобро да забележувам некои работи, но поновите и посложени да. Особено сум научил ако треба во толпа луѓе да се скријам за некој да не ме забележи. Иако сум играл некои игри и по 9 часа без прекин никогаш после тоа не зборувам за нив со пријатели, а камо ли да ги сонувам :rofl
   

Сподели: