Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Audrey

Нов член
11 август 2012
19
25
3
Факт е дека се додека простуваш, ке те тераат тоа нонстоп да го правиш, се дур не ти скисне и да кренеш раце...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne and Marick14

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Факт е дека ако простиш на некога што те е повредија дека па ке га направи тој и за тој много много ретко простују.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Audrey

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
Тешко простувам а и да простам не заборавам и низ нос вадам,секако зависи од грешката.за какви работи не простувам,ех па сеа,неможам да ти кажам :cool:
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Никогаш.
Кој еднаш ме повредил, ќе ме повреди уште еднаш.
Ако сум му дозволил првиот пат, зошто да бидам будала да му оставам слободен пат на некого за повторно да си игра со мене?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Сум простувала не еднаш милион пати,но секогаш на крај испаѓало да се покајам зошто сум простила.А зошто ли?
Пак иста ситуација се повторува.
Се си зборам од денеска нема веќе и пак и пак.Ко расипан телефон сум биднала.:unsure
Треба да се прости на некој што се покајал сто пати за грешката што ја наравил и се труди во секој момент да се исправи,а не на некој кој незнае да ја цени твојата прошка,па повторно си тера стара песна на нов глас.
И кога ќе простиш а веќе нема друго нешто,немој да го укоруваш тој другиот за работата која сте му простиле.
Тоа не е простување кога секој ден Би му/и спомувале за направената грешка.Само мачење и негово и нејзино.
 

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
34
Не знам да простувам, ама се трудам да научам, ретко имам простено, втора шанса не се коцка (за оние на кои им имаат простено), до душа знам за добар соживот мора да се простува ама ајде прости де, и ако е простено не е заборавено,
Кога ќе згрешиш се чувствуваш како човек, а кога ќе простиш како бог !!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Секогаш простувам, дури и кога лугето не го заслужуваат тоа, ама и таква сум јас, не се лутам лесно, а и мака ми е да чувам гнев во себе.
Секој има право да греши.
Јас максимално го почитувам правото на слободна воља кај секого и не осудувам, мегутоа ако простам не значи и дека продолжувам со лугето кои ке ме повредат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Зарем темава не треба да биде во религија (wasntme)
јес да има допирни точки и со психологија но самиот вовед на темата сомнува верски празник прочка.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Премногу зависно од тоа што треба некому да му го простиш.
Библијата вика дека е човечки да се прости ама од друга страна вика дека кога оди човек да се покае и да побара прошка од свештено лице правилото е да не се направи истата грешка повторно.
Нека горам во пеколот ама не простувам по секоја цена посебно кога некој свесно ме повредува.